Jak jsem našel Livingstona přehled

Jak jsem našel Livingstona https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76578/jak-jsem-nasel-livin-76578.jpg 4 22 22

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak jsem našel Livingstona. Přihlašte se a napište ho.

Antoramix
10.10.2021 3 z 5

Po přečtení Temnou pevninou od stejného autora se mi ze začátku zdálo, že tady snad čtu jiného Stanleyho. Zajímavé byly ty přípravy expedice a i to, že vůbec než vyrazil do Afriky, musel absolvovat pro Herald ještě jiné cesty. Pak byla ale četba svízelná, jako výprava sama. Prostě se někam složitě jde a podrobně se to místními názvy popíše. Výprava se tu setkává vždy s nějakým kmenem a jeho náčelníkem ( tady překládají jako sultán ) a tomu se zaplatí látkou za průchod. Od války s Mirambem do nalezení Livingstona je to ale čtivé i napínavé. Četl jsem vydání z roku 1912, jenž je dvoudílné, a tady musím konstatovat, že druhou část si pro sebe naprosto ukradl Livingstone. Obdivujete zarputilost a nezdolnou vůli obou cestovatelů, ale Livingstone k tomu přidává křesťanskou lásku , pochopení a duševní moudro. Byla to velká osobnost a je smutno, že ho nakonec touha stůj, co stůj, objevit pramen Nilu, dohnala až ke smrti. Končím komentář slavnou větou: "Doktor Livingstone, nemýlím-li se", i když tady přeloženou trochu jinak. Kniha je spíš pro milovníky cestopisů a i když nepatří k těm nejlepším, tak ponořit se v mysli do doby, kdy bylo co objevovat, za to stojí.

kacaabba
26.02.2016 3 z 5

Jako geograf jsem vždy zvědavý, když se vypráví o putováních neznámými kraji. Autor byl zjevně schopným velitelem výpravy, ale v podstatě nic víc. Nevím proč, ale při čtení knihy jsem si vybavil popisy z knih Exuperyho a na tomto srovnání je nádherně vidět rozdíl - ten rozdíl, který tuto knihu řadí mezi průměrné a Noční let či podobné knihy povyšuje nad ní. Byl to prostě novinářský popis bez dalších úvah, zajímavých postřehů...

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Jak jsem našel Livingstona v seznamech