Já, Adolf Eichmann přehled

Já, Adolf Eichmann https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25460/bmid_ja-adolf-eichmann-5s2-25460.jpg 4 35 35

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Já, Adolf Eichmann. Přihlašte se a napište ho.

smazenaryba
12.11.2020 4 z 5

Veľmi dobrá, dôležitá kniha a to hneď z niekoľkých dôvodov. Nieje to len akýsi životopis a zamyslenie sa nad Eichmanovými činmi, ale v kocke je tu opísaný vzostup a pád celého fašizmu. Jeho fungovanie, ideológia, dôsledky, kľúčové postavy, zverstvá a v neposlednom rade ozvena, ktorú zanechal v Európe (vedeli ste, že Izrael len niekoľko rokov po vojne predával západnému Nemecku, v ktorého čele sedeli bývalí esesmani, zbrane?).

Aj tu platí, že autor celý svoj život píše jednu knihu. Mňačko sa vracia k motívom z Engelchena, objavujú sa myšlienky z jeho budúcich kníh. Uvažuje nad vinou jednotlivca a vinou národa a to či už sa jedná o národ Nemecký, Slovenský fašistický štát, či prizerajúci sa a nečinný zvyšok sveta. Ako reportér všetko zasadzuje do politických a spoločenských súvislostí a ako spisovateľ to robí veľmi pútavo.

Aj oná socialisticko komunistická propaganda, v knihe pritomná, má v Mňačkovom živote zmysel. Je zaujímavé v rámci jeho kníh sledovať prerod z partizána, na zarytého komunistu, až po triedneho nepriateľa v exile. Odporúčam.

jprst
06.04.2020 3 z 5

U mě plná shoda s komentářem pod nickem borsalino_csfd.

manekýn056
29.01.2018 5 z 5

naprosto skvělý román, strhující, krvelačný, ale hlavně neuvěřitelně napínavý

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Já, Adolf Eichmann v seznamech

v Právě čtených2x