Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám přehled

Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/577/indiansky-beh-krepelice-kdyz-miluje-KDp-577.png 4 119 119

Kniha shrnuje dosavadní prozaické dílo jedné z nejvýraznějších osobností 90. let. Indiánský běh, publikovaný r.1988 v samizdatu, zaujal sugestivním tématem i originálním zpracováním - vzpomínky na dětství, dospívání a dospělost v období totalitního režimu jsou nejen kontroverzní výpovědí o době, ale i o reálných lidech, byť skrytých za důmyslnými přezdívkami. Novely Křepelice a Když milujete muže přidávají k osobním prožitkům a traumatizujícím pocitům téma mateřství a lásky, jedno chápané jako radost, druhé jako osud. Třetí próza je příběhem ženy, již komunistická justice a poté zas mladší žena odejme milovaného muže. Román Krákorám děj fragmentarizuje do krátkých kapitol a úsečných vět. Vnímáme posun od niterné výpovědi k obecnějšímu sdělení o naší posttotalitní současnosti: příběh se prolíná s kronikou doby - volbami, privazizací, podnikáním, nezaměstnaností, rasismem... Při četbě je latentně přítomna otázka: opravdu jsme se zbavili cejchu minulosti?... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám. Přihlašte se a napište ho.

Mrňous1
13.03.2021 5 z 5

Tereza Boučková mi roky unikala. Pak jsem přečetla Rok kohouta a byla jsem nadšená. Tak jsem si půjčila další knihu a nadšená jsem opět. Ale myslím si, že jsem ji přečetla ve správné době. Před dvaceti lety bych si její knihy asi tolik nevychutnala a hlavně bych jím neporozuměla. Zato teď jím tleskám. Výborné.

Karin_Kim55
19.10.2020

-----Čteno z povinnosti do školy a už nikdy víc, prosím.-----

Většinu času jsem kroutila hlavou a přemýšlela, proč si "Alfa" nechala udělat 3 děti (první chápu, nehody se stávají...), když s nimi pak bylo tolik problémů. Vážně nad těmihle ženskými kroutím hlavou. Jako chudák autorka, když si připadala jako "Prasklá guma".
Ani styl psaní není nic extra. Jak se všude píše "autorka píše úsečně, v krátkých odstavcích a kapitolách" a to mi přesně nevyhovuje. Místy jsem byla zmatená, kdo je kdo - ty jména jsou vážně šílená. Pak jsem už byla zoufalá, pamatovala si jen hlavní rodinu a zbytek se mi prostě motal.

Ani nevím, jestli mi to něco dalo? Vůbec nic. (Proč nás na škole do takové četby nutí? I ten název (i když po dokončení referátu už ho chápu) je úděsný a mladé lidi nepřiláká. Akorát to odrazuje a člověk si říká, co je to za šílenost.)

kuruteku
13.07.2019 3 z 5

Urcite zajímavé si přečíst. Ale čekal jsem od toho víc. V porovnání s Honzou od Salivarove mi chybí nějaký přesah, je to jen - do určité míry autobiograficky - příběh někoho z disidentskeho prostředí. Ano, možná byl jeden z prvních a já ho nešťastnou náhodou četl později. Urcite si přečtu i ty další, ale nadšen - bohužel - nejsem.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Indiánský běh / Křepelice / Když milujete muže / Krákorám v seznamech