Hlava XXII přehled

Hlava XXII https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83971/bmid_hlava-xxii-Tee-83971.jpg 4 2414 2414

Hlava XXII série

Hellerův nejznámější a nejlepší román, autor vychází z vlastních zkušeností - román je svým způsobem absurdní, ale realistický. Hlavní postavou je poručík letectva Yossarian, který je trochu klaun a trochu blázen (svým způsobem obdoba Haškova Švejka). Dílo nemá jednotnou koncepci, jedná se prostě o vylíčení mnoha absurdních situací. Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může požádat o propuštění z armády je-li blázen, ale zároveň říká, že uvědomuje-li si, že je blázen, nemůže být bláznem. J. Heller se na tento román pokusil navázat, ale další díl zdaleka nedosahuje kvalit prvního. - Zfilmoval Mike Nichols (1970)... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Slovart (SK)

Catch-22 , 1961

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hlava XXII. Přihlašte se a napište ho.

Ondra148
26.04.2024 3 z 5

Kdysi jsem ji zkoušel číst. Zvládl jsem to do půlky a pak mě to přestalo bavit. Je to takové “těžkopádné čtení. Po letech jsem jí poslouchal jako audioknihu a to bylo lepší, knížka se mi najednou líbila o dost víc.

Jirka92333
03.04.2024 2 z 5

Zřejmě to není šálek mého čaje. Měl jsem co dělat abych ji dočetl.

Dopietzsche
29.03.2024

Já bych pouze podotknul, že verze ČRo je (stejně jako třeba Swiftův Skromný návrh) sice skoro stejně úžasná, jako kniha sama, ale je oproti knize zkrácená. Aneb Přečtěte si to. Nebo ne. Tak jako tak jsme všichni zprasení. Hlava 22!)

Zatím zde není žádná související novinka.

Věděl o literatuře všechno, mimo toho, jak z ní mít radost.

Kniha Hlava XXII v seznamech

v Právě čtených106x