Halloweensky večierok přehled

Halloweensky večierok https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383025/bmid_halloweensky-vecierok-yYq-383025.jpg 4 484 484

Hercule Poirot série

Halloweensky večierok z roku 1969, jedna z posledných kníh Agathy Christie, vychádza prvý raz v slovenskom preklade. Popri Herculovi Poirotovi v nej účinkuje autorka detektívok Ariadne Oliverová – svojrázne alter ego legendárnej spisovateľky. Počas príprav halloweenskeho večierka, na ktorých sa zúčastňuje aj známa spisovateľka Ariadne Oliverová, trinásťročná Joyce Reynoldsová vyhlási, že raz bola svedkom vraždy. Nikomu o tom nepovedala, lebo si vraj až neskôr uvedomila, že šlo naozaj o vraždu. Dievčaťu, ktoré má povesť chválenkárky, nikto neverí, a tak sa na protest rozhodne odísť. O pár hodín ju však nájdu v dome – utopenú v kadi s vodou a jablkami. Otrasená Ariadne Oliverová uvažuje, či Joyce predsa len nehovorila pravdu, a požiada o pomoc svojho priateľa Hercula Poirota...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Hallowe'en Party , 1969

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Halloweensky večierok. Přihlašte se a napište ho.

Ivan F
27.03.2024 3 z 5

Táto kniha ma neoslovila, v podstate som ju dočítal z povinnosti, nakoľko som sa v minulosti rozhodol prečítať so celú sériu s Hercule Poirotom. Mimochodom, celá séria má kvalitu ako na hojdačke, niektoré kusy vynikajúce, iné mizerné. Helloweensky večierok je niekde v strede, skôr v dolnej polvlne. Toto hodnotenie zakladám s ohľadom na ostatné knihy zo série. K tomu sa pridáva neustále omielanie o tom, aká je Joyce klamárka (to bolo skutočne otravné), zavádzanie čitateľa falšovaním závetu (dvaja svedkovia, ktorí žijú, tak načo sa súd obťažoval grafológmi?), tvrdohlavý Poirot s jeho lakovkami (tu som s ním nedokázal súcitiť, pre krásu sa trpí - tak trp, to bola moja jediná myšlienka), skrátka a nedobre, kniha ma iritovala. Určite sa k nej nevrátim.

Rade
07.03.2024 4 z 5

Agatha Christie a Hercule Poirot – pro mě celkem dobrá předzvěst příjemné odpočinkové četby.
Stará dobrá Anglie, starosvětsky dvorný elegantní Hercule v tvrdých lakýrkách, ve kterých je tak těžké chodit v přírodě... Bohužel stará dobrá Anglie už tady funguje jen tak napůl, příběh se odehrává až v šedesátých letech, a tady, málo platné, pro mě už to není ono. Autorka neustále zmiňuje, téměř na každé stránce, staré dobré časy, kdy chlapci a dívky byli prostě úplně jiní, lepší, vychovanější, žádní dlouhovlasatci, žádné krátké sukně, což je na jednu stranu úsměvné, ale i já si nakonec říkám, že Poirotovi prostě víc sluší doba dřívější... (Film s Davidem Suchetem mi to potvrdil.)
No a autorka přitvrdila, žádní zavraždění stařečkové, obklopení penězchtivými dědici, jak to u ní bývalo dobrým zvykem, ale mrtvé jsou tu děti..., no, že mi tohle udělá i Agatha! :(
Zajímavá spojitost s tehdejším Československem, i když Olga Simonová, prachatická učitelka, podle které byla prý jedna postava napsána, obdržela pro jistotu víc východoevropské jméno a rysy ještě východnější. Holt socialistická střední Evropa byla v té době pro anglickou autorku Evropou východní, neznámou, hodně vzdálenou a nebezpečnou...

Trochu v hodnocení přidávám, snad za tu prachatickou paní učitelku i za Hercula v lakýrkách...

Emik87
19.02.2024 4 z 5

V této knížce je opravdu hodně mrtvých. Jeden z nejvyšších počtů od autorky. Chvílemi je to opravdu horor, ale příběh je opravdu skvělý.

Do ráje, Království obávaných a další knižní novinky (35. týden)

27.08.2023

Instinkt, Dům tisíce šepotů (32. týden)

06.08.2023

Most sebevrahů, Jelení vršek a další knižní novinky (47. týden)

20.11.2022

Kniha Halloweensky večierok v seznamech