Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie přehled

Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516417/bmid_helgoland-o-vzniku-a-smyslu-kvantov-FcZ-516417.jpeg 4 17 17

Známý soudobý teoretický fyzik a nadšený popularizátor vědy Carlo Rovelli se ve své knize zaměřuje na zrod a interpretaci snad nejpozoruhodnější fyzikální teorie všech dob – kvantové mechaniky. Její základy položil Werner Heisenberg na odloučeném ostrově Helgoland v polovině 20. let minulého století a poznatky teorie se dodnes vymykají našim zažitým představám o fungování fyzikálního světa. Vědci se snažili vypořádat s podivuhodností kvantové mechaniky různými způsoby, například zaváděním nekonečného množství paralelních vesmírů, skrytých proměnných nebo předpovídáním dosud nepozorovaných fyzikálních mechanismů. Ani s jedním z těchto řešení se však Rovelli neztotožňuje a tvrdí, že k pochopení teorie je nutné opustit myšlenkové mantinely klasické fyziky a zásadně proměnit způsob, jakým nahlížíme na realitu a naše místo v ní. Rovelli znovu dokazuje, že dokáže poutavě, napínavě a srozumitelně líčit složitá témata pohybující se na pomezí fyziky a filozofie.... celý text

Literatura naučná Technika a elektro
Vydáno: , Dokořán , Argo

Helgoland , 2020

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie. Přihlašte se a napište ho.

Ence
26.01.2024 2 z 5

Po nadějném úvodu přišlo blábolení o významu významu a relevantních relativních informacích, jehož smysl mi unikl.

horrigan
29.10.2023 3 z 5

Zajímavé myšlenky, ale osobně si myslím, že by knize neuškodil větší rozsah, zaostření na detail a provázanost myšlenek. Takto mi přišlo, že autor poněkud skáče od jednoho k druhému. Ostatní jeho knihy mi v tomto ohledu přišly lepší. Ale i tak stojí za přečtení.

Gimli
18.09.2023 5 z 5

Byl jsem osvícen!

Nalezení, Poslední hřebík a další knižní novinky (37. týden)

11.09.2022

Kniha Helgoland: O vzniku a smyslu kvantové teorie v seznamech