Habermannův mlýn přehled

Habermannův mlýn https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289926/bmid_habermannuv-mlyn-50x-289926.jpg 4 130 130

Otázka sudetských Němců a jejich divokého odsunu po skončení 2.světové války patří k nejkontroverznějším tématům naší novodobé historie. Lidské osudy byly poznamenány všudypřítomnou atmosférou strachu a nedůvěry, nemilosrdná doba rodila zbabělce a zrádce. Jedním z mála lidí, kteří dokázali zůstat nad věcí a nepřikláněli se ani na jednu stranu, byl německý mlynář August Habermann. Dával práci Čechům i Němcům a i po začlenění Sudet do Třetí říše vytvářel pro své zaměstnance ochranný štít a odmítal se plně podvolit nacistické ideologii. Šílená doba ale dostihla i jeho. Z jeho chráněnců se po válce stali samozvaní kati, kterým šlo spíš o Habermannův majetek, než o spravedlnost… Skutečný příběh Augusta Habermanna a jeho rodiny, kterým se autor románu volně inspiroval, posloužil jako předloha pro stejnojmenný film režiséra Juraje Herze.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Habermannův mlýn. Přihlašte se a napište ho.

patch
15.03.2024 3 z 5

Četla jsem v češtině. Asi jsem čekala trochu víc. Víc dusivé hrůzy, která je ve filmu. Příběh s vyzněním, které se dalo očekávat. Oceňuji krásný jazyk, popisy přírody.

ArwenAragorn
17.12.2023 4 z 5

80%
...Co mají všichni ti mrtví společného? Byli zavražděni neprávem, byli zavražděni ve jménu "čísi" moci: děti, ženy, muži i Habermann. Týž zločin v Lidicích i na "Švédských šancích". Jen viníci jsou jiní, nejsou to ani Češi, ani Němci, jsou to konkrétní lidé - zločinci.
____________________________________________________________________
V předmluvě jsem se dočetla, že když v 90. letech vyšel Habermannův mlýn, autor netušil, jaký zájem jeho kniha vyvolá. Téma česko-německých vztahů na pozadí divokého odsunu sudetských Němců z republiky bylo poprvé použito v tomto románu.
Román se mi líbil, ale podle mě se z tématu dalo vytěžit daleko víc. Po shlédnutí filmu jsem se začala hodně zajímat o skutečný osud Huberta Habermanna, přečetla jsem o tom spoustu článků. Zdá se, že jeho konec zůstává opředen tajemstvím. Já zase říkám, že břehy Moravy jsou bahnité.
Knížku doporučuji o to víc, že se týká mého rodného kraje.

Bedřich63
07.02.2023 4 z 5

Nemám k této knize moc co napsat. Téma zajímavé, ale podle mě i některých dalších čtenářů ne zcela naplno uchopené a využité.
Na druhou stranu jsou zde aspoň v několika náznacích zmíněny skutečnosti, které se pojí s koncem války a následným obdobím odsunu Němců. Toto období je pomalu zapomenuto i když se jednalo o hodně zásadní obrat v dějinách naší země.
Knihu jsem si rád přečetl, ale vracet se k ní nebudu.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Habermannův mlýn v seznamech

v Právě čtených2x