Fikcie přehled

Fikcie https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372577/mid_fikcie-mvc-372577.png 5 10 10

Poviedková zbierka Fikcie patrí k najslávnejším dielam argentínskeho spisovateľa a básnika Borgesa. Ide o prvé ucelené samostatné slovenské vydanie v kvalitnom preklade Barbary Ďurčovej. Borges v týchto poviedkach dáva dôraz na silu fikcie. Snahu o realistické písanie vnímal ako zradu podstaty spisovateľského umenia. V jeho majstrovských poviedkach sa môžeme teda tešiť na únik z reality, ktorý ocenil aj časopis Le Monde, ktorý zbierku zaradil do svojho výberu 100 najvýznamnejších kníh 20. storočia. Zbierka je zložená z dvoch častí, ktoré autor písal samostatne, čo je priznané aj v grafickom návrhu z dielne Mareka Kianičku.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Artforum (SK)

Ficciones , 1944

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Fikcie. Přihlašte se a napište ho.

freejazz
22.10.2019 5 z 5

je krásne zablúdiť do sveta, ktorý vlastne neexistuje, čítať recenzie diel neexistujúcich autorov, zoznamovať sa so svetom, ktorý nemá hranice, ale ani jasné obrysy. je to nádherné, ak sa vám to stane s Borgesom, človekom, ktorý pre svoje nevidomé oči videl oknoho viac, než sa nám eln vládze prisniť.

Lessana
29.03.2018 3 z 5

Fikciami ma autor oslovil podstatne viac ako Knihou z piesku. Možno som mu tuto len viac rozumela. Jeho satire, alegóriám, myšlienkovým pochodom, humoru, forme, ktorú zvolil na záznam absurdity fungovania súčasného sveta. Nemôžem nevyzdvihnúť aj preklad, ktorý je skvelý. Čítanie je to však náročné, žiadna oddychovka na leto. Často si vyžaduje úplné sústredenie sa na detaily, čo vo výsledku spôsobí pocit únavy z čítania. Nutná je tiež istá úroveň intelektu, aby to na čitateľa nepôsobilo ako niečo, čo malo zostať natrvalo v zásuvke dedičov, ukryté pred zrakmi písmeniek chtivého publika.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Fikcie v seznamech

v Právě čtených1x