Fantomas přehled

Fantomas https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231063/mid_fantomas-231063.jpg 4 34 34

Fantomas série

Slavny román Pierra Souvestra a Marcela Allaina položil základy "pulp surrealizmu" a Fantomas dodnes zůstáva najinspiratívnejším dílem detektivního žánru. Inspektor Sureté Juve a mladý novinář Fandor se pokoušejí chytnout ďábelského zločince.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Fantomas. Přihlašte se a napište ho.

rafan65
28.04.2024 5 z 5

Jsem celkem spokojený, kniha je napsána poutavě a děj je úplně jiný jako filmová verze Fantomase. V tomto prvním příběhu se čtenář dozví kdo je ve skutečnosti mladý novinář Fandor přítel inspektora Juva a později zjistí jak ďábelskou hru Fantomas rozehrává. Docela se těším na další příběh této série, zřejmě se nebudu nudit.

Ivan Kučera
26.03.2024 1 z 5

Fantomasa si pamätám z detstva. Jeho zelená maska z krimikomédií so sitkomovým de Funèsom ma v detstve hlboko traumatizovala. Mrazivo nehybný ksicht zelenej farby a desivý, hypnotický, hlboký hlas, ma paradoxne vystrašili svojho času podobne, ako Predátor, Chucky a Tremors. Situáciu museli napraviť až Vorlíček a Macourek, ktorí si Fantomasa „ukradli“ do Arabely, kde kopal prekvapivo za klaďasov. Fungovalo to báječne a možno i vďaka tomu mám od detstva slabosť pre antagonistov, ktorí sa nedajú stopercentne ľahko zaškatuľkovať, nikdy neviete, čo z nich vypadne, s čím prídu, ale spravidla to plus-mínus bude skôr dobré, než zlé. Samozrejme ako Arabela, tak defunèsovky, nemajú s originálom prakticky nič spoločné. V jadre je to totiž temný príbeh. Blízko duchu literárnej predlohy sa nachádzal seriál z 80. rokov, ale na ten si dnes nikto nespomenie. Originál vymyslela dvojica francúzskych novinárov Souvestre/Allain, ktorá začiatkom 20. storočia napísala desiatky Fantomasových dobrodružstiev. S komédiou to nemá vážne nič spoločné. Samozrejme to, čo na začiatku 20. storočia mohlo pôsobiť ako znepokojivý drsný triler, v r. 2024 tak už ani omylom nepôsobí. Tak či onak, Fantomas bol pôvodne predstavený ako desivý arcilotor, ktorý má všetko dokonale prešpekulované a polícia je naňho prikrátka, keďže zakaždým je dva-tri kroky pred ňou. Ak chcete naplno pochopiť, aký je „pravý“ Fantomas, zabudnite na filmy a prečítajte si komiks Fantomas se zlobí, ktorý v ČR v r. 2016 vydal Meander. TO je pravý, drsný, nefalšovaný Fantomas, ktorý pre svoje nebezpečné plány neváha vraždiť. Keď som v r. 2024 kráčal okolo knihobúdky (také to čudo, kam dávate knihy, ktoré nechcete, alebo si naopak zadarmo vezmete knihy, ktoré tam vložili iní, ktorí ich už nechceli) v Starej Turej, povedal som si, že to skúsim. O pár sekúnd som si domov niesol útlu knižku Fantomas, ktorú v r. 1970 vydal slovenský Tatran. Chyba. Veľká chyba. Čítanie bolo strašné, zdĺhavé a ťažkopádne. Celé ma to vôbec nezaujímalo, nechytilo, nemalo to atmosféru, bolo to nezáživné, mdlé a strácal som sa v tom. Skvelá zápletka, pútavé postavy, nezabudnuteľné scény, autentická atmosféra, dynamický štýl písania, nič z toho sa nekoná. Jedna z najhorších kníh, akú som čítal za posledných päť rokov. Za mňa palec dole a so sériou končím.

Kabuky
15.12.2022 5 z 5

Dobré odpočinkové čtení.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Fantomas v seznamech

v Právě čtených1x