Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech přehled

Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250236/bmid_evropa-tancila-valcik-evropa-v-zako-SC8-270306.jpg 4 9 9

Romány Evropa tančila valčík a Evropa v zákopech na sebe volně navazují a národní umělec M. V. Kratochvíl v nich zachytil atmosféru i dění na evropském kontinentě na počátku našeho století. První kniha podává plastické záběry životního stylu různých společenských vrstev mnoha národů v letech 1905 - 1914, druhá se soustřeďuje k válečnému roku 1916. Se zkušeností poutavého beletristy včlenil autor do svého vyprávění mnoho zajímavých dobových dokumentů. A tak zblízka, ze vzájemné korespondence i z epizod, které se skutečně odehrály, poznáváme tehdejší panovníky Františka Josefa I a Viléma II., jejichž velikášství tak ostře kontrastuje s osudy drobných lidí, s jejich prostou touhou po lásce, po existenčním či uměleckém úspěchu: přitom právě tito lidé se zanedlouho stratégům první světové války stávají zanedbatelnými figurkami, ať už bok po boku anebo jeden proti druhému nasazují a ztrácejí životy ve prospěch zájmů, které ani zdaleka nejsou jejich zájmy. Smrt Františka Josefa I. a vylíčení jeho monumentálního pohřbu se v Kratochvílově podání stává symbolem konce jedné historické epochy, i když vojákům bojujícím o Verdun v těch hrůzyplných listopadových dnech roku 1916 připadá, že válka neskončí snad nikdy ...... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech. Přihlašte se a napište ho.

knihveru
12.11.2021 4 z 5

Doporučuji, čtivé. O období přelomu století jsem už četla více knih, tahle patří k těm povedenějším.

ViolettaCh.
31.05.2020 5 z 5

Skvělá kniha přibližující dobu první světové války resp. události, které k ní vedly. Jak už je u autora zvykem, je vše podáno čtivou románovou formou, která dala základ i pro kvalitní filmový přespis.

Dunkelhell
06.03.2020 5 z 5

O autorovi jsem předtím jakživ neslyšel, po knize jsem sáhnul náhodou (bylo to ale novější vydání, než toto na fotce) – a byl jsem velmi příjemně překvapen! Přestože Kratochvíl napsal tento román někdy v 70. letech, je jeho jazyk a styl naprosto moderní - nadčasový. Historický román z let těsně předcházejících 1. světové válce krátkými črtami sleduje konání mnoha postav, popisuje je jakoby reportážním, útržkovitým stylem. Zpočátku se vše zdá nahodilé, aby se posléze dokonale propojilo do perfektní (byť tragické) pointy - války. Čtenář se dozví mnoho zákulisních informací o krocích, které vedly k válce a zároveň si literárně smlsne. Dávám 5 hvězd.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Evropa tančila valčík / Evropa v zákopech v seznamech