Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón přehled

Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143801/euthyfron-obrana-sokrata-kriton-143801.jpg 5 138 138

Chronologicky navazující dialogy. V prvním jde Sókrates k soudu, ve druhém je souzen a ve třetím čeká v cele na vykonání rozsudku a odmítá útěk. Třetí vydání

Literatura naučná Filozofie Právo
Vydáno: , Oikoymenh

Εὐθύφρων, Ἀπολογία Σωκράτους, Κρίτων

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón. Přihlašte se a napište ho.

Štěpánka_010
25.04.2024 5 z 5

Původní doporučení bylo, abych si přečetla Obranu Sokratovu, myslím ale, že když jsem se pustila do předcházejícího Euthyfrona a následujícího Kritona, tak jsem rozhodne neprohloupila. Dialogy na sebe navazují a nutí nás k přemýšlení. Zpětně si říkám, že hlavní otázkou je pro mě asi to, zda může člověk vůbec soudit. Sokrates je určitě postava, která formovala náš současný pohled na svět. Hodnotově to je silně přímý a otevřený člověk, který se nebrání kritice, což jsou i v dnešním světě velmi ceněné vlastnosti. Myslím, že přečtením této knihy se můžeme jako společnost ledasčemu přiučit.

Emik87
19.02.2024 5 z 5

Ze Sokratovských dialogů se mi nejvíce líbila asi Obrana. Za přečtení stojí ale celé dílo.

incognit
17.02.2024 5 z 5

U Platona mne vždy fascinovalo, že jde o filosofii, která se dá číst jako umělecké dílo, dokonce i s emotivním nábojem a přesahem (myslím přesahem přes logicko-pojmové vyjádření). Je to dáno tou dialogičností, která ze spisů dělá vlastně drama, navíc drama docela moderní (text nemusíte upravovat, stačí ho dát do úst hercům a bude to fungovat). No a přes Platona mne vlastně vždy napadne také myšlenka o tom, jak jsou ti staří Řekové vlastně nesmírně moderní a moudří.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Euthyfrón, Obrana Sókrata, Kritón v seznamech

v Právě čtených7x