Elam ohnivák přehled

Elam ohnivák https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216938/bmid_elam-ohnivak-216938.JPG 4 10 10

Burning Daylight je román, ktorý vyšiel v roku 1910 a ktorý bol jednou z najpredávanejších kníh toho roku. Bola to zároveň najpredávanejšia kniha Londona v jeho diele. Román sa odohráva na Yukonskom území v roku 1893. Hlavná postava, prezývaná „Burning Daylight“, u nás "Ohnivák", bol najúspešnejším podnikateľom aljašskej zlatej horúčky, čiastočne inšpirovaná životom podnikateľa z Oaklandu „Boraxa“ Smitha.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Elam ohnivák. Přihlašte se a napište ho.

Corso
13.04.2021 4 z 5

"Z Alijasskej divociny az na Wall Street!" aneb "Na Klondikyyyy!"
To sa cudujem ze kniha este nema komentar. Je pravda, ze skor su zname Biely tesak, Martin Eden, Volanie divociny. Kedysi bol London dost popularny a hojne vydavany. Caro jeho knih spociva v popise poslednej divociny Ameriky. Ale aj trebars v namornickych pribehoch. Take tie posledne chlapske dobrodruzstva ktore dnes uz nezazivaju ani polarnici, ani prirodovedci v dzungli. Inak ku knihe ma priviedol serial, Utek zo zlatej krajiny, klasika cssr televiznej tvorby. Postavu Elama si musite oblubit, chlap oslahany alijaskymi vetrami a snehovymi burkami, laskavy ale drsny, jeho kredom je zostat cestny aj ked zbohatne. Nad vsetko su mu psi a priatelia, vie trestat, mstit sa, milovat, ale vzdy je nieco co ho taha viac prec od jeho vlastneho stastia. Panenka je spevacka tanecnica, milujuca Elama, ale len cakajuca na jeho navrat, nikdy sa nedocka. Tragicka postavicka. London opisuje realie tych cias verne, mal odzite, kde kade bol. Ak napr. taky May oplyva romantizujucim zobrazovanim zapadu, a upriamenim sa na dobrodruzstva, neznaly veci, Twain na nostalgiu miznuceho sveta svojho mladi, v Londnovi tiez najdete obraz uz neexistujuceho sveta prospektorov, zlatokopov, ozajstnej poslednej divociny tvrdych zakonov. Akoze ta krajina dodnes existuje ale mozete z nej odletiet za hodinu prec nazad do tepla. :) London je majster charakterov. V tom mi pripomina hoci aj Hemingwaya. Romanom sa vinie tak ako aj celym dielom Londona myslienka, ze cisty a spravodlivy svet je skor ta drsna divocina, a len tam este moze zit charakterny a cestny clovek. Ze civilizacia a pokrok su upadkom. Ano, je to socialny roman. Elam cely zivot naraza na zlocincov, ci uz na Aliaske s puskami v rukach, co su schopni zabit kde hrst zlata, alebo neskor v San Franciscu, kde je zlocin sofistikovany a okradnu vas bez mihnutia oka na burze o miliony ako ked decku zoberies lizatko. Tak ako aj on ma cely zivot dost pochybny ciel zbohatnut za kazdu cenu, ale nikdy nie nepoctivo, svojou drinou. A nakoniec i Elam je postihnuty mamonom, a stava sa takym clovekom, akymi predtym opovrhoval. V podstate idealista, ktoremu musite drzat palce a fandit mu, aby sa dockal stastia a vratil sa zo zlej cesty.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Elam ohnivák v seznamech

Jack London