Dvě století střední Evropy přehled

Dvě století střední Evropy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407775/bmid_dve-stoleti-stredni-evropy-6CI-407775.jpg 4 12 12

Komparativně pojaté dějiny středoevropských národů (Čechů, Slováků, Maďarů, Poláků, Němců, Rakušanů a Židů) v moderní éře od sklonku 18. století do současnosti kombinují syntetizující a paralelní přístupy, usilují o překročení tradičně pojímaných národních dějin, z nichž vyrůstají často zavádějící představy o národní – ať pozitivní či negativní – výlučnosti. Základní proud líčení politických a sociálních dějin, spojených též s poznatky nových historických disciplín o každodennosti, mentalitách apod., je vždy rámován širšími hledisky civilizačními a mezinárodními a přehledem interpretačních diskusí o zásadních otázkách v soudobé světové literatuře. Knihu doplňuje padesát portrétů významných osobností posledních dvou století a na třicet exkurzů, které pojednávají o jevech na okraji hlavního proudu dění, či dokonce mimo něj, zvláště vybraných problémech kulturně-uměleckých, náboženských nebo národnostních (autory těchto částí jsou povětšinou historikové mladé generace). Ke knize je připojeno několik schémat politických systémů, statistické přehledy a více jak dvacet historických map.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dvě století střední Evropy. Přihlašte se a napište ho.

Kuža007
03.07.2023 5 z 5

Osobně bych řekl, že se jedná asi o nejlepší odbornou práci Jana Křena. Kniha se krásně a zároveň i poutavě věnuje dvě stoletím Střední Evropy, přičemž zde autor zároveň vysvětluje pojem Střední Evropa, který se po skončení 2. světové války začal o hodně méně používat. Křen zde Čechy, český národ a české dějiny nezlehčuje, ale zároveň se také nevyhýbá přímé kritice. Mohu doporučit všem.

laurs
15.06.2023 5 z 5

Je to holy bible!

Chvatěrubský
30.05.2014 5 z 5

Brilantní historická studie, vysoce hodnotím snahu autora o maximální objektivitu. Kniha naštěstí není zatížena módním "národním sebemrskačstvím", aniž by se vyhýbala sporným tématům středoevropských dějin. Nejlepší historická publikace, jakou jsem kdy četl.

Knižní novinky (24. týden)

09.06.2019

Ocenění knihy (1)

2006 - Magnesia Litera (Litera za naučnou literaturu)

Kniha Dvě století střední Evropy v seznamech

v Právě čtených6x