Dva brehy oceánu přehled

Dva brehy oceánu https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532571/bmid_dva-brehy-oceanu-65d4f83bc67da.jpg 5 2 2

Prenikavo citlivý román Dva brehy oceánu je príbehom dvoch rodín na opačných stranách Atlantiku v období Druhej svetovej vojny, a nesmelej a neodolateľnej mladej ženy, ktorá ich obe prijme za svoje. Píše sa rok 1940 a na Londýn pršia nemecké bomby. Rodičia Millie a Reginald Thompsonovci z pracujúcej triedy stoja pred bolestným rozhodnutím: posielajú svoju jedenásťročnú dcéru Beatrix do Spojených štátov, kde, ako dúfajú, bude v bezpečí. Bea, plná strachu a hnevu, prichádza do Bostonu, kde spoznáva rodinu Gregoryovcov, ktorá ju ochotne privíta vo svojom svete. Naladí sa na životný štýl týchto zámožných ľudí a zblíži sa s ich dvoma synmi, trinásťročným Williamom a deväťročným Geraldom, medzi ktorých Bea dokonalo zapadne. Sotva to postrehne, no zanedlho sa pre ňu život v Amerike stane prirodzenejší, než tichý, pôvodný svet v Anglicku. Bea postupne nachádza samu seba, užíva si letá pri mori v Maine, a dievčina, ktorou kedysi bola, sa začne vytrácať. Vojna sa však skončí a ona sa musí vrátiť do Londýna. Beu ovládne zúfalstvo pri pomyslení na odchod od Gregoryovcov, no statočne sa opäť vydáva na cestu cez Atlantik. Vracia sa do povojnového Londýna, avšak na svoju americkú rodinu nedokáže zabudnúť. Bea sa snaží vykročiť vpred, vybudovať si vlastný život a nájsť lásku. Život v Spojených štátoch ju však natrvalo zmenil a Gregoryovci sú v jej spomienkach stále bolestivo prítomní. Po celý čas sledujeme Bein príbeh, od roku 1940 až do roku 1977, a jej kormidlovanie medzi dvoma svetmi. Dva brehy oceánu je nádherne napísaný román, plný pôvabu aj zármutku, odpustenia a pochopenia, straty aj lásky.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , DOT

Beyond That, the Sea , 2023

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dva brehy oceánu. Přihlašte se a napište ho.

Ahmose
16.05.2024 4 z 5

Krásny príbeh o priateľstve, láske a strate odohrávajúci sa na pozadí druhej svetovej vojny. Dva brehy oceánu sú napísané veľmi citlivo s dôrazom na psychiku postáv. Nie je to kniha s veľkým dejom, naopak, oveľa viac je o vnútornom prežívaní a komplexných rodinných vzťahoch. Napriek tomu, že postáv je v knihe celkom dosť, prakticky všetky som si nejakým spôsobom obľúbil. Každá mala v príbehu nezastupiteľné miesto. Kapitoly sú veľmi krátke a písané z viacero pohľadov. Popravde som si na to musel chvíľu zvykať, pretože jednotlivé pohľady sa striedali naozaj rýchlo. S čím som ale v knihe bojoval bol štýl priamej reči. Autorka nepoužíva úvodzovky ani pomlčky, ale kurzívu. Tento spôsob robí text pomerne hutným, uberá na dynamike a je trochu ťažšie sa v ňom orientovať. Určite mnohých poteší, že dej priamo nezachytáva násilie a hrôzy druhej svetovej vojny. Dva brehy oceánu majú naozaj jedinečnú atmosféru, ktorá s vami ostane aj dlho po dočítaní. Túto knihu odporúčam fanúšikom knihy Svetlo, ktoré nevidíme. Precítený, miestami nostalgický až trochu melancholický príbeh. Krásne.

Anna195
10.05.2024 5 z 5

Na začiatku som sa obávala či vlastne tento román bude pre mňa, ale celý tento príbeh dvoch rodín prepletených navzájom som si zamilovala, čo som ani nečakala. V tejto knihe vojna spojila dve rozdielne rodiny.

Nie je to klasický príbeh z obdobia vojny, na ktorý sme všetci zvyknutí, tu sa autorka zameriava na osudy našich postáv, na ich city, konanie a na ich strasti a slasti. Som veľmi rada, že autorka išla práve týmto smerom, pretože toto bolo niečo, čo ja môžem. Prvé kapitoly sa odohrávajuú počas vojny a tie ďalšie roky po nej, no vojna je len taká kulisa, keďže autorka skôr poukazuje na životy našich postáv.

Musím sa priznať, že ma všetky postavy v románe niečím zaujali. Bolo v nich niečo, čo ma poháňalo čítať ďalej. Autorka im všetkým dala dostatočný priestor a mohli sme veľa vecí vidieť z ich pohľadu. Najmä vzťahy, ktoré mali medzi sebou. Možno vás niektoré rozhodnutia postáv sklamú či prekvapia, tak ako mňa, ale tie ich životné rozhodutia, chyby a ich životy mi prišli veľmi skutočné a niekedy som mala pocit, že čítam skutočný príbeh.

Autorka ma v mnohých kapitolách prekvapila rôznymi rozhodnutiami postáv, ktoré som ja veľakrát nevedela odhadnúť, takže som celý čas nevedela, aký osud jednotlivé postavy čaká. Ale prišlo mi to všetko veľmi skutočné.

Koniec ma dostal. Bolo to krásne aj s nádychom smútku.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dva brehy oceánu v seznamech

Autorovy knížky

2024  90%Dva brehy oceánu