Dny odvahy - z historie revoluční skupiny Předvoj přehled

Dny odvahy - z historie revoluční skupiny Předvoj https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332277/bmid_dny-odvahy-z-historie-revolucni-sku-LdL-332277.jpg 4 1 1

Kniha úvodem popisuje sklonek okupace. Soustřeďuje se na vojenské události, především však na totální mobilizaci a metody nacistického teroru. Poté se zevrubně zabývá komunistickou revoluční skupinou mládeže Předvoj. Sleduje její organizační strukturu, ilegální práci, stranickou výchovu a kreslí portréty jejích členů, z nichž většina, a to právě těch nejlepších, byla popravena v Terezíně v květnu 1945.... celý text

Historie
Vydáno: , Svoboda

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dny odvahy - z historie revoluční skupiny Předvoj. Přihlašte se a napište ho.

Kakho-Oto
21.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Určitě jedna z těch lepších odborných prací o historii našeho protinacistického odboje, jež byly napsány za "vlády jedné strany". Autoři správně uvedli, že přijímání Předvoje komunistickými dogmatiky nebylo zcela pozitivní. Předvoj totiž založili mladí lidé, kteří byli sice marxisticky orientovaní, ale zároveň stranu založili zdola, bez komunikace a "svolení" moskevského vedení. K tomu Předvoj vznikl z osob, které nebyly součástí I.-III. ilegálního ÚV KSČ. Na druhé straně se na začátku roku 1945 významná část vedení IV. ilegálního ÚV KSČ skládala právě z členů Předvoje. Předvoj měl organizace a buňky nejen v Praze a okolí, ale na mnoha místech tzv. protektorátu. Do Předvoje vstoupily do té doby samostatné odbojové skupiny, např. Pochodeň, Aktiv, Přehledy. Předvoj spolupracoval např. s partyzánskými skupinami Jermak-Volkov (Porošin) či Prokop Holý. V knize se ani nedočteme, že dva členové Předvoje zlikvidovali 7. února 1945 v Brně esesáka Augusta Gölzera. Až na několik bodů jsem celkem souhlasil s hodnocením našeho odboje, které je obsahem druhé kapitoly knihy. Po roce 1989 se Předvoj netěší příliš velké pozornosti, natož kvalitnímu hodnocení, poněvadž se jednalo o marxisticky a komunisticky orientovanou organizaci. Podle mě je to škoda, poněvadž všechny reálné odbojové organizace a skupiny si zaslouží naši pozornost a úctu. Howgh!

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dny odvahy - z historie revoluční skupiny Předvoj v seznamech

Autoři knihy