Divocí příbuzní přehled

Divocí příbuzní https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314870/mid_divoci-pribuzni-OHm-314870.jpg 4 3 3

Stejně jako mnoho jiných živočišných druhů i my musíme přijít na to, jak si najít partnera a úspěšně se množit. Je to sice hodně obtížné, ale mluvit o tom se zdá být ještě mnohem náročnější. A právě v tom nám mohou jiné živočišné druhy pomoci. Možná zjistíte, že zmínky o tokajících tetřívcích prérijních, o vybíravých lvicích nebo o nevěrných labutích představují dokonalý úvod k debatě o některých velmi běžných lidských problémech. Konec konců, ať už jde o tereje modronohého, zrnokaza čínského nebo spousty dalších druhů, je toho mnoho, co nás mohou zvířata o lásce a vztazích naučit. Čím je jednotlivec atraktivní pro opačné pohlaví? Proč máme ve svých vztazích tendenci počítat a vést si účty? Záleží na velikosti? Je tělesná vůně důležitým ukazatelem vzájemné přitažlivosti? Proč se ji tedy my lidé snažíme zamaskovat mýdlem, deodoranty a různými parfémy? Ať už k tomu používáme cokoli, hlavním životním cílem je u většiny z nás snaha někoho si najít a vytvořit s ním úspěšný vztah. Proč jsou ale u lidí láska a milostné vztahy tak komplikované, zatímco zvířata s tím většinou nemají problém? Páry albatrosů královských se obvykle namlouvají i několik let. Tito ptáci instinktivně vědí, že náhodné známosti nejsou zrovna ideálním způsobem, jak najít spolehlivého partnera.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Divocí příbuzní. Přihlašte se a napište ho.

IHT
21.01.2023 5 z 5

Nejdrive zacnu negativy :(
Vydavatelstvi naprosto "zabilo" svetovy bestseller.
Originalni nazev je "Divoke spojeni", cimz ma demonstrovat, ze to je knizka o sexu. Divoci pribuzni uz tak snadno uchopitelni nejsou. Druha slabina je format a obalka - oboji je velmi lacine. Text drobny a hutny, aby to nebylo moc tluste, papir nizke kvality, brozovane vydani s dost nesikovnou grafikou. Americky original ma na obalce parek "pusinkujicich se" agapornisu, kterym se anglicky rika "love birds". Opet dobra narazka na tema knihy, v cestine to bohuzel nefunguje. Vydavatelstvi proto vyrobilo kolaz, ktera je dost nekvalitni a anatomicky proste nesedi. Kazdy ptackar pozna, ze ten ptak vlevo je foceny zezadu (dle zbarveni), pricemz vystrih kosile by mel naznacovat, ze otaci hlavu dozadu k partnerovi. Dost mizerna prace, bez ohledu na kvalitu tisku prilis zvetsovanych fotografii.
Posledni hrebik do rakve - kdo to (a kam) distribuoval? Knihkupectvi navstevuji pravidelne, knihkupecke weby taky, ale poprve jsem na knizku narazil vloni (6 let po vydani knihy) v antikvariatu. A verte, ze nabidku knih v tomto zanru skenuji dost poctive a dost casto.

A ted ta pozitiva :)
Je to vyborne! Po faktograficke strance je to skvely soubor poznatku o sexualnim chovani rady druhu zvirat. Ano, clovek par veci zna z jinych knih ci dokumentu (tezko rict, zda byly starsi ty dokumenty, ci tato kniha v originalu), ale je videt, ze autorka je expert - smekam!
Format knihy mne osobne az tak nesedl - autorka to bere jako duvernou rozpravu s kamaradkami, ve ktere rozebira, co zeny chteji/potrebuji/obdivuji... Hrozne moc recnickych otazek. Bylo by to paradni jako prednaska (treba TED), na papire to misty trochu unavuje. Ale da se na to casem zvyknout - v druhe pulce uz me to tak nerusilo a neiritovalo.
Prekvapive take smekam pred prekladem - dle formatu bych vubec necekal, ze si prekladatelka da praci s overovanim ceskych nazvu, ale musim ji pochvalit - druhy jsou prelozene vyborne a drtiva vetsina ekologickych a anatomickych terminu taky. (Drobne chybky v taxonomicke terminologii - rady, celede, rody - ale v minimalni mire.) Respekt! :)

Autorka vydala dalsi knihu (s predmluvou Marca Bekoffa) - tentokrat o rodicovstvi v risi zvirat. Najde se v Cesku vydavatel, ktery by do toho sel? Pokud mozno nejaky renomovany, ktery je schopen vyprodukovat dustojny format? :)

Ashi
11.07.2020 3 z 5

Zajímavosti ze světa zvířat ohledně páření a rituálů. Formát hůře přehledný, ale kniha čtivá a zajímavá.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Divocí příbuzní v seznamech

Autorovy knížky