Desať ponaučení pre postpandemický svet přehled

Desať ponaučení pre postpandemický svet
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470189/bmid_desat-ponauceni-pre-postpandemicky--aGI-470189.jpg 4 30 30

Ako covid-19 zrýchľuje beh dejín? Aká bude povaha práve sa rodiaceho sveta? Lenin vraj raz povedal: „Sú desaťročia, počas ktorých sa nič nestane, a potom sú týždne, počas ktorých sa stanú desaťročia.“ Žijeme práve v dobe, keď sa beh dejín zrýchľuje. Fareed Zakaria, moderátor CNN a autor viacerých bestsellerov, vo svojej najnovšej knihe pomáha čitateľom a čitateľkám pochopiť povahu postpandemického sveta. Objasňuje sociálne, politické, technologické a ekonomické dôsledky pandémie, ktoré sa možno v plnom rozsahu prejavia až v priebehu nasledujúcich rokov. Zakaria prostredníctvom desiatich „ponaučení“, ktoré sa týkajú takých tém, ako sú prírodné a biologické riziká, nástup „digitálneho života“ či rodiaci sa bipolárny svetový poriadok, vytvára priestor na premýšľanie nad dlhodobými dosahmi covidu-19. Kniha Desať ponaučení pre postpandemický svet rozpráva o minulosti, prítomnosti a budúcnosti, pričom napriek svojej aktuálnosti a naliehavosti ponúka takú reflexiu života na začiatku 21. storočia, ku ktorej sa budú čitatelia a čitateľky ešte dlho vracať. Covid-19 zúžil naše horizonty. Výrazne obmedzil náš každodenný pohyb. Práca z domu, dôsledné dodržiavanie odstupu od druhých a život v izolácii od rodiny a priateľov. Pandémia sa raz skončí, ale svet už nikdy nebude ako predtým. Zväčší sa úloha štátu alebo, naopak, ľudia úplne prestanú svojim lídrom dôverovať? Ako sa zmenia naše hodnoty? Prehĺbia sa nerovnosti medzi ľuďmi alebo sa staneme citlivejšími k utrpeniu slabších? Budeme vďaka pandémii viac počúvať odborníkov? Zrýchli alebo spomalí sa globalizácia? Desať ponaučení pre postpandemický svet je základná príručka na porozumenie novej realite. Venuje sa politike, ekonomike, technológiám, ale obsahuje aj osobné reflexie traumy, ktorú sme spoločne prežili.... celý text

Literatura naučná Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , N Press

Ten Lessons for a Post-Pandemic World , 2020

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Desať ponaučení pre postpandemický svet. Přihlašte se a napište ho.

R47
16.01.2023 5 z 5

Úplně něco jiného, než jsem čekal, autor využívá pandemické situace a toho, jak se zachovaly jednotlivé vlády, aby nastínil společenské dění v posledních letech, spíše než aby poučoval a představoval nějaké dalekosáhlé vize. Všímá si třeba toho, jak už dřív bylo možné žít hodně virtuálně, ale jak jsme se tomu bránili. Že ne všichni chtěli platit kartou on-line, ne všichni chtěli chatovat on-line apod. A to se změnilo. Stejně tak to jde ale otočit. Autor upozorňuje, že „home office“ je normální. Že v minulosti bylo normální pracovat doma, v blízkosti domova, ale až moderní doba to změnila a teď se vlastně vracíme ke kořenům…

Chajda69
15.04.2022 3 z 5

Komentáře Fareeda Zakariy znám z Respektu, tak mě zajímalo, jak bude vypadat celá kniha. Z komentátorského zázemí autora zjevně dost vychází, ale oceňuji velmi podrobné zdrojování (i když je pravda, že třeba na Snydera nemá ani zdaleka). Na knize je obrovsky vidět její amerikocentrismus, který mi nevadí, ale pro evropského čtenáře není tak zajímavý. Každopádně, jestli pandemie urychlila "pád" USA a vzestup Číny... nevím, v některých případech mi Zakaria přišel až zbytečně moc pesimistický.

Celkový dojem z knihy jsem měl takový, že mě nenudila, byly v ní některá zajímavá fakta a postřehy, ale moc z ní toho ve mě asi dlouhodobě nezůstane.

Chesterton
26.03.2022 3 z 5

"Víra, že spolupráce může změnit svět není nereálná, je to projev zdravého rozumu."

Jistě v mnohém realistická vidění světa z mnoha úhlů pohledu. Není marné si vše poslechnout, protože zmíněné pohledy mohou hrát roli v budoucnosti světa. Ovšem už nyní díky caru VVP, může být vše trochu či hodně jinak? Za mě převaha spoléhání na 'pouze' lidské a ekonomické síly. Ani občas okrajová zmínka třeba o tom, že historické základy Evropy i Ameriky vyrostly a stojí na hřišti Desatera? Že součástí politologie je i filosofie - když vyjdu z oboru autora . . .
Zdali poslech nebo četba dodá optimismu je otázka, snad odvahu k otevřenosti, nadhledu a rozumné spolupráci.
3/4

Knižní novinky (23. týden)

06.06.2021

Knižní novinky (17. týden)

25.04.2021

Kniha Desať ponaučení pre postpandemický svet v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech2x