Dejiny Ríma / Vojna s Jugurtom / Catilinovo sprisahanie přehled

Dejiny Ríma / Vojna s Jugurtom / Catilinovo sprisahanie https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226131/bmid_dejiny-rima-vojna-s-jugurtom-catili-Tlk-226131.jpg 4 3 3

Kniha obsahujúca diela dvoch starorímskych historikov - C. Velleia Patercula a Gaia Sallustia Crispa. Obaja títo historici zachytili vo svojich dielach udalosti odohrávajúce sa v čase od 2. storočia p. n. l. do 1. storočia n. l. Dielo Velleia Patercula - "Rímske dejiny" - je prehľadom rímskych dejín od čias Caesara, v ktorom autor venuje pozornosť najmä vedúcim osobnostiam, ale i vtedajším kultúrnym pamiatkam. Toto dielo je cenným dokladom o živote v Ríme na začiatku nášho letopočtu a význam má pre nás aj skutočnosť, že opravuje pochmúrny obraz cisára Tiberia, ako ho zachytil hustorik Tacitus. Ďalšími dielami v knižke sú historické monografie Gaia Sallustia Crispa - "Vojna s Jugurtom" a "Catilinovo sprisahanie". Autor v nich odhaľuje a kritizuje úplatnosť rímskych vodcov aj politikov, vrcholiaci mravný úpadok i vnútornú krízu republikánskeho zriadenia smerujúcemu ku svojmu koncu.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dejiny Ríma / Vojna s Jugurtom / Catilinovo sprisahanie. Přihlašte se a napište ho.

LordByron
08.01.2023 4 z 5

Dodatočne dodám už len, že aj Vojna s Jugurtom bola ok.A Jugurta bol zaújmavou a mne aj sympatickou postavou. Nenal dedičný nárok na trón, ale podľa mňa si ho aj zaslúžil, lebo bol šikovnejší : )
Samozrejme Maria Sallustius uznáva.

LordByron
17.05.2020 4 z 5

Práve to mám rozčítané :)Paterculus mi pripomína propagandistov zo Stalinskej éry tým ako toho svojho milovaného Tiberia ospevuje.Behá pri tom doslova mráz po chrbte ked si človek uvedomí,že Tiberius bol vtedy aktuálne vládnuci cisár a bol legendárny svojou tyraniou ,že jeho veliteľ gardy Seianus bol v podstate pravzor Berijov a Himmlerov (a Paterculus ho vynáša do neba!)apod..Tak sa píše o tyranoch za ich života .Vidno ako sa ľudia nezmenili ked tak isto budú raz písať o Stalinovi:) Inak ale niekedy bol i Velleius zaújmavy napríklad popis Tiberiovych ťažení proti Germánom.
Sallustius je Sallustius.Dávno som sa nanho už tešil .Nie je to najobjektívnejší zdroj ,ale jeden z mála napísaných z ,,druhej strany" zo strany populárov čiže strany ľudu .Inak skoro všetci rímski historici dosť natvrdo nadržujú optimátom ...
Sallustiov štýl a jeho odsudzovanie morálneho úpadku samozrejme sú pôsobivé a znejú občas skoro ako z dnešnej doby a z 90 rokov a nástupu kapitalizmu u nás .Ale on sám vraj nebol o moc iný čiže ..Plus Catilinove sprisahani asi sčasti písal ako propagandu čo mala znížiť trochu zásluhy Cicerona a obrániť Sallustiovho šéfa -Caesara podozrivého z účasti na tomto sprisahaní .
Inak ma ale dosť dostalo. Samozrejme slávne prejavy pro a proti trestu smrti a aj opis atmosféry tej doby... Človek musí pritom neraz dávať pozor na detaily a často práve v tých je to najdôležitejšie a do kreslí mu situáciu najlepšie.. Vidno trebárs ako catilinovci neboli zas až tak medzi ľuďmi nenávidení(ked ich nik nechcel zradiť a ked sa k nim toľkí chudáci hlásili a dokonca bez zbraní,alebo len s loveckými) a vôbec je škoda, že sa nedochoval ani jeden prameň co by ich popisoval pozitívne... Pretože už Sallustius sám priznáva, že sa o nich výslovne šíria klebety a neskorší historici ich už len prepisovali a zvelicovali.. Tak to už v dejinách býva..

Denny45
04.06.2018 3 z 5

Takže:
Paterculus - pre mňa úplná nuda. Chaos v menách, miestach a časoch, odbáčanie od myšlienky v rozsahoch niekoľkých strán a veľké diery v texte na jednoduchosti a atraktivite nepridávali. Vlastne som si ani nič nezapamätal.
Ale Sallustius nesklamal. Príjemný štýl, veľmi príjemný a spolu s dobre prerozprávanou históriou vytvárali perfektnú atmosféru. Catillinovo sprisahanie je ťažšie ako Jugurta, ale oproti Paterculovi je to prechádzka ružovým sadom.
Naučil som sa niečo nové, pochopil som zákulisie diania v Rímskej "republike" na začiatku 1. st. pred Kristom a k tomu všetkému sa vôbec nečudujem, že pán autor bol znechutený činmi rímskej nobility.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dejiny Ríma / Vojna s Jugurtom / Catilinovo sprisahanie v seznamech

Autoři knihy