Da Vinciho kód - Pravda a fikcia přehled

Da Vinciho kód - Pravda a fikcia https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228190/da-vinciho-kod-pravda-a-fikcia-228190.jpg 4 29 29

„Čo z historického pozadia Brownovej knihy sa zakladá na pravde a čo je fikcia? Istým spôsobom sa tejto otázke venuje aj sám Da Vinciho kód, v ktorom je ešte pred úvodom uvedený aj zoznam reálií označených ako Fakty, vrátane výrokov o Priorstve Sionu, sekte Opus Dei a iných záležitostiach. Je tu aj tvrdenie: ,Všetky umelecké diela, dokumenty a tajné obrady spomínané v tomto románe sú skutočné.´ Ale je to pravda? Nebudem sa zaoberať umením, architektúrou, ani rituálmi. Budem sa zaoberať dokumentmi. A ako uvidíme, hoci Dan Brown sa usiluje argumentovať faktami, pohráva sa s nimi a mnohé sú v skutočnosti súčasťou jeho fikcie. Cieľom mojich rozborov je oddeliť fakty od fikcie a historickú realitu od výplodov fantázie. Sú určené každému, kto sa zaujíma o historické počiatky kresťanstva a najmä o život Ježiša Krista a evanjeliá, ktoré tvoria Novú zmluvu.“... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Da Vinciho kód - Pravda a fikcia. Přihlašte se a napište ho.

Erik77
01.02.2017 4 z 5

Veľmi dobre a múdro napísaná kniha od človeka, ktorý sa pokladá za agnostika/ateistu. Vyvracia bulvárne nezmysly a lá Da Vinciho kód.

honajz
04.11.2015 4 z 5

Ke knize mám pár drobných výtek - autor chvílemi působí zbytečně školometsky, a často neopomene zdůraznit vlastní výzkum, knihy a důležitost. Rovněž některá témata a již řečené věci často opakuje, omílá dokolečka, čímž si sice tyto skutečnosti člověk zapamatuje, ale vedou k pocitu jisté nudy a neobjevnosti. rovněž jeho neustálé zdůrazňování, že knihu Dana Browna má vlastně rád, mi přijde zbytečné a takové - prostě aby si nezadal, kdyby se s Brownem třeba někdy osobně setkal. Ale na druhou stranu probírá autor téma velice podrobně, fundovaně, překvapivě občas i s vtipnou poznámkou (je jich jako šafránu, ale jsou zde) a nabízí zajímavý vhled do období života Ježíše. Uvádí na pravou míru nesmysly v Brownově knize, o nichž tedy by měl vědět něco každý, kdo se skutečně historií alespoň trochu zabývá. Zajímavý byl pro mne rozbor gnostických hnutí a prvních záznamů včetně zdroje Q a Markova evangelia. Ke konci, kdy pak rozebírá ženský princip a dvě apokryfní evangelia, o něž se Dan Brown opírá, už je čtení skutečně sušší a nudnější, chybí mu ta dobrá výstavba úvodních kapitol, a dokonce i závěry jsou zde takové nemastné, neslané (tedy kromě toho, že si Dan Brown vymýšlel, ale to je myslím jasné). Celkově skvělá kniha pro lidi, kteří o tématu nic nevědí - samozřejmě není psaná tak bombastickým a senzačním stylem jako ta Brownova kniha, pro ty znalejší však obsahuje také pár málo známých historických skutečností. Po pravdě mi však třeba knížky Lee Strobela daly víc.

honajz
04.11.2015 4 z 5

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Da Vinciho kód - Pravda a fikcia v seznamech

v Právě čtených1x