Chromý Jelen přehled

Chromý Jelen https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526192/bmid_chromy-jelen-65d63bf51bc5d.png 5 50 50

Slavná kniha, která vznikla v první polovině sedmdesátých let jako zápis vyprávění siouxského medicinmana Chromého jelena v aktualizovanému překladu Josefa Porsche a doplněná o ilustrace českého malíře Oglé Yámni Lukáše Junka právě vychází v druhém českém vydání. Stále aktuální a inspirativní vyprávění siouxského medicinmana a jeho rozhovory s přítelem Richardem (Richardem Erdoesem, novinářem a spoluautorem knihy) je plná přirozené moudrosti a lidskosti, což znamená, že se čtenář místy při čtení zasměje, žasne, dozví se zajímavé věci o indiánských obřadech a rituálech, a také zažije okamžiky vděčnosti, lítosti i hněvu. Spoluautor knihy, novinář a medicinmanův přítel Richard Erdoes naslouchá a pečlivě zaznamenává vyprávění Chromého jelena o jeho pestrém a bouřlivém životě ve světě bílých, i o tradičních rituálech, pohledu na život a na svět lakotských indiánů. A je to vyprávění opravdu bohaté – Chromý jelen pracoval jako člen kmenové policie v indiánské rezervaci, kradl auta, pašoval alkohol, živil se malováním reklam, strávil přes rok ve vězení a vylodil se jako americký voják v Normandii. Zároveň se stal i bytostí neobyčejného duchovního založení a poutavě a srozumitelně seznamuje čtenáře s tradičním způsobem života indiánů, s jejich hodnotami, životní symbolikou a současně tento způsob inspirativně konfrontuje s hodnotami naší současné civilizace. Kniha je doplněna unikátními dokumentárními fotografiemi, seznamy doporučené literatury, originálním poselstvím Chromého jelena a také stručným návodem na výslovností lakotských výrazů.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Květy života
Originální název:

Lame Deer, Seeker of Visions , 1976


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Chromý Jelen. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (13)

bertrand
23.01.2024

Pokud mám napsat něco k této knize, musím zmínit nové a velice vydařené vydání z roku 2023, nakladatelstí Květy života. Vyšla knížka mnohými čtenáři dlouho očekávaná a s ohledem na toto i nakladatelstvím nadprůměrně opečovaná (barevné celostránkové ilustrace berou dech!).

Knížka sama je vyprávěná člověkem mladší doby kamenné, který byl neurvalým zásahem dějin nucen se přenést o mnoho století dopředu, do civilizace, která mu byla očkována a která mu byla ve své podstatě tak cizí a nepochopitelná, že ji nikdy nepřijal za vlastní. To mu ovšem nebránilo, aby využíval jejích výdobytků jak se jen dalo (pomsta rudého muže?). Nemáme mu to za zlé, dokonce to můžeme i obdivovat. Je koneckonců zvykem, že bílý muž si zase z jeho kultury vybírá jenom to, co se mu hodí jako vhodně doplňující jeho způsob života, ať je to tomahawk, potní chýše, náhodné indiánské výrazy, části filosofie, rituály nebo třeba mýtus o hrdém a dokonalém rudochovi.

Tak v knížce stojí Chromý jelen, zástupce poraženého národa, proti celému bílému světu a Erdoes poctivě zaznamenává, nekomentuje, nebrání se. Možná by byl radši sám Indián.
Knížka se dá rozdělit na dvě poloviny - ta první, čtivější, vypráví o životě vypravěče, o jeho Cestě a v druhém plánu o hlubokém smutku ochočeného přírodního člověka nad nemožností žít život způsobem předků. To vše prošpikováno nemilosrdnou kritikou fungování vítězné civilizace. Kdo by se divil! Druhá polovina pak provází bělocha indiánskými zvyklostmi a rituály, což ocení zejména ti, kterým chybí, nestačí nebo se nelíbí lidové zvyky naší české kotlinky.
Při četbě knihy jsem si uvědomoval, jak mi v naší literatuře chybí (nebo neznám) nějaký srovnávací kritický pokus o objektivitu na dané téma střetnutí těchto dvou civilizací. Jak se to stalo, že se v průběhu let proměnil status rudocha z lovné zvěre a polozvířete (dobrý Indián je mrtvý Indián) na ideál svobody, new age a dokonalosti vůbec? Je zde přítomno cosi jako kolektivní vina a soucit s decimovaným etnikem, stejně jako to vidíme na dnešním Izraeli? Indián z toho přitom vychází jako mnohem dokonalejší bytost než Žid. Proč? Ideál vznešeného rudocha je přece pořád jen ideálem, což nám Chromý jelen mezi řádky dokazuje a jiní (Helena Valérová, John Tanner) potvrzují.

Na závěr ještě podvratná otázka do debaty: Nedělal si Chromý jelen z Erdoese po celou dobu prdel? Jeho smyslu pro humor by to odpovídalo.

Ophelie
19.04.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha a musím říct, že to byl opravdu skvělý poslech a zážitek. Vyprávění Chromého jelena mě zaujalo svou upřímností, přímočarostí i moudrostí. Chromý jelen toho zažil opravdu dost a ne vždy to byly příjemné a radostné zážitky, ale líbilo se mi, jak prožíval každý okamžik, jak bohatý měl život plný různorodých zkušeností. Ve svém vyprávění si vůbec na nic nehraje, mluví bez příkras a to je na jeho vyprávění (alespoň pro mě) velmi cenné. Škoda, že kniha již není k dostání v tištěné podobě (jen v antikvariátech a za šílené ceny). Vřele doporučuji.


changaj
23.01.2023 5 z 5

Chromý Jelen toho prožil opravdu hodně. Dětství mezi Indiány, bělošskou školu, práci klauna na rodeu, kriminální kariéru, vylodění v Normandii a návrat k Lakotské spiritualitě. Ve zralém věku se už jako medicinman setkal s Richardem, novinářem Rakousko-Uherského původu. Kromě přátelství přineslo toto setkání i knihu o životě Chromého Jelena, a hlavně jeho pohledu na svět bílých i rudých, na svět duchů a svět "zelených žabích kůží". Velmi silná výpověď.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Chromý Jelen v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených65x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených9x
v Knihotéce33x
v Chystám se číst57x
v Chci si koupit32x
v dalších seznamech5x

Štítky knihy

Indiáni světci vyprávění, narace Siouxové

Autoři knihy

John Fire Lame Deer
americká, 1903 - 1976
Richard Erdoes
rakouská, 1912 - 2008