Česká fonická poezie přehled

Česká fonická poezie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511069/bmid_ceska-fonicka-poezie-ctZ-511069.png 5 1 1

Kniha se zabývá auditivními formami básnické tvorby, a to především ve vztahu k experimentální poezii šedesátých let minulého století. Důležitou roli tehdy sehrálo nové médium: audiopásek. Tato mediální platforma otevřela tvůrcům zcela nové kompoziční možnosti: zvuk bylo náhle možno precizně stříhat a lepit, mixovat, různě kompozičně zpracovávat. Oblast fonické poezie se v našich podmínkách sice nemohla rozvinout naplno, byla brzděna konzervativním mediálním prostředím socialistického státu, nicméně to, co zde vzniklo jak na profesionální, tak i na amatérské bázi, má v rámci experimentální poezie zásadní význam. Kniha zkoumá mj. auditivní kreace Ladislava Nováka, Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové, Jiřího Koláře, Jiřího Valocha či například Milana Nápravníka, a to v kontextu nejen českém, ale i mezinárodním (zejména česko-německém). Pojednává o kompozicích, které byly často považovány za ztracené, případně o jejichž existenci se vůbec nevědělo. Součástí knihy jsou též unikátní zdigitalizované záznamy původních magnetofonových nahrávek.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Česká fonická poezie. Přihlašte se a napište ho.

puml
14.05.2023 5 z 5

Skvělá publikace od libereckého barda. Zvláště kapitola o Semestru experimentální tvorby v Liberci potěšila. Ten tajemně působící dům jsem míjel jako kluk, když jsem chodil do školy a vždy ve mně vzbuzoval otázky, co tam tak asi je, jak to tam vypadá, kdo tam asi žil a žije? Tady se jeden dozví pár odpovědí, i to, že v tom domě nahrával svoje audio štiky Vašek Havel. Autor navíc i touto publikací částečně rozvíjí svůj básnický talent a i tato publikace, a zvláště pak kapitola o Liberci, jakoby obzírá prostor autorova vezdejšího bytování. Doporučuji.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Česká fonická poezie v seznamech