Červené víno přehled

Červené víno https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345884/bmid_cervene-vino-dhe-345884.jpg 5 37 37

Román Červené víno patrí k najpozoruhodnejším dielam slovenskej románovej spisby. Skladá sa z troch častí: I. Živly, II. Hrdinka a hrdinča, III. Marek a Lucia. Jeho dej sa odohráva v prvej štvrtine 20. storočia v autorovom rodisku na západnom Slovensku – vo vinohradníckych osadách Zelená Misa a Vlčindol (takto nazval Hečko v románe Suchú nad Parnou a Vlčiu Dolinu) . Dej románu je mimoriadne bohatý a rozvetvený, sleduje životné osudy mnohých vynikajúco vykreslených a zo života odpozorovaných postáv. Podáva presný obraz o živote poľnohospodárov a vinohradníkov i o ekonomických a hospodárskych problémoch, s ktorými museli zápasiť. V centre deja stoja životné osudy troch generácií rodiny Habdžovcov. Román má autobiografický charakter, za prototyp hlavných postáv slúžili Hečkovi jeho starí rodičia (v románe Michal Habdža a jeho žena Verona) a rodičia (Urban Habdža a jeho žena Kristína) . V postave Marka (syna Urbana a Kristíny) zobrazil Hečko sám seba. Obsah: I. Živly, II. Hrdinka a hrdinča, III. Marek a Lucia... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Červené víno. Přihlašte se a napište ho.

Teraesa
13.02.2024 5 z 5

Červené víno mnou úplne otriaslo, do základov. Keď som začínala čítať, netušila som ešte, ako priľniem k hrdinským postavám a nádhernému kraju, ktorý sa volá Vlnčindol - diera sveta. Kompaktnosť a rozmanitosť života, ktorý sa odohráva v tridsiatich troch domcoch, nádhera rodiacich viničov na Volských chrbtoch a vo Vlčích kútoch, kde sa rok čo rok hrozno napĺňa v bobuľách sladkou životodarnou šťavou a ľudskou prácou a potom sa mení na - víno. To všetko, ale aj oveľa viac ponúka román, ktorý môžem s hrdosťou označiť za veľdielo slovenskej klasiky.
Všetkým, ktorí to ešte nečítali prajem, aby sa aspoň raz za život ponorili do neskutočnej hĺbky a bohatej pravdy, ktorými táto kniha preteká, ako v štedré roky preteká víno sudmi vlčindolských pivníc.

jezo31
11.01.2024 5 z 5

Čítal som ju až tesne po tridsiatke a som rád že až s rozumom a skúsenosťami, ktoré mám v tomto veku - lepšie som sa vedel vžiť do deja a silnejšie vplývali emotívne časti knihy, nehovoriac a dobre vykreslených dejinách v pozadí. Už chápem prečo je v povinnom čítaní na našich školách. Za mňa jedna z najlepších kníh slovenskej literatúry.

rickiwolf
17.07.2023 4 z 5

Byl jsem potěšen tímto románem, protože si někdy takto rozsáhlé knihy přečtu rád. Líbil se mi především svým záběrem.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Červené víno v seznamech

v Právě čtených2x