Brigita Švédska: Veľká mystička 14. storočia přehled

Brigita Švédska: Veľká mystička 14. storočia https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164425/mid_brigita-svedska-velka-mysticka-14-s-uEg-164425.jpg 4 4 4

Brigita, Birgerova dcéra, bola jedinečná žena, ktorá bola svatorečená čoskoro po svojej smrti. Jej príbeh začal vo Švédsku v 14.storočí. Ako dcéra zo šľachtického rodu dostala vzdelanie zodpovedajúce jej stavu, bola skoro zasnúbená, priviedla na svet 8 detí a bola povolaná stať sa dvornou dámou kráľovnej. Po smrti manžela sa rozhodla celý svoj život dať do služby Bohu. Vo svojich zjaveniach dostala ponuku založiť vo Vadstene rád benediktínok. Zasadila sa za mier v Európe, žiadala návrat pápeža, ktorý sídlil v exile v Avignone. Nie všetky jej slová sa dočkali uznania, ale Brigita bola nebojácna žena, ktorá vedela u mocných tohto sveta dosiahnuť, aby ju vypočuli.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Brigita Švédska: Veľká mystička 14. storočia. Přihlašte se a napište ho.

archandelka
23.10.2021 3 z 5

Na Brigitu jsem se celkem těšila, poté, co jsem se začala modlit její modlitby. Kniha je zpracovaná jako beletrie, mapuje celý Brigitin život. Co mi ovšem velmi chybělo, byl asi takový hlubší vhled do jejího duchovního života, například právě o těch jejích modlitbách, které zná kdekdo, tam nebyla ani zmínka, ale velký prostor byl naopak věnován historickým souvislostem doby, v které žila. Takže na první seznámení s Brigitou asi ok, ale zcela upřímně vztah k ní bych si na základě této knihy asi nevybudovala.
Nicméně aspoň jednu perličku, která fakt stála za to, jsem si z knihy vypsala, protože facka z nebe mě upřímně velmi pobavila :
„Poprosila som subpriora, aby moju vec zahrnul aspoň do svojej večernej modlitby a ešte raz o nej vážne uvažoval. Sľúbil to a potom často rozprával, čo sa mu toho večera prihodilo: ako sa rozhodol zotrvať pri odmietnutí, pretože pochyboval o pôvode mojich zjavení. A ako ho potom trafila facka od neviditeľnej ruky, až padol na zem. Tak ležal a spolubratia ho museli odniesť do cely. Cítil sa stuhnutý, sťaby mŕtvy. Ale vo vnútri bol celkom pri vedomí a plný strachu o svoj život. Napokon sa poddal: Pane Bože, ak ma trestáš, lebo som nechcel počúvnuť Brigitu, uchráň ma, lebo odteraz budem robiť všetko, čo mi povie!“

Mánička178
17.08.2020 4 z 5

Beletristicky zpracovaný životopis sv. Brigity Švédské, mystičky, která žila ve stejné době jako Karel IV. Potěšilo mě, že se v této "autobiografii" i setkali, byť krátce... Každopádně obdivuji její vytrvalost a sílu, ať už při jejích cestách a poutích, či životních těžkostech.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Brigita Švédska: Veľká mystička 14. storočia v seznamech

v dalších seznamech2x