Blesk přehled

Blesk https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409307/bmid_blesk-VfC-409307.png 3 4 4

Autorka, jejíž rodinné kořeny byly poznamenány vypjatou uměleckou senzitivitou, spojila později svůj život se světem cirkusu. V tomto zhuštěném, velmi smyslovém a emocemi nabitém textu přetavuje své vzpomínky ve svébytné expresivní obrazy, které přetékají fascinací oním specifickým světem barbarské barevnosti a jakoby pradávné životní energie. Vzpomínky na vypjatě senzuální cirkusový svět se prolínají s myšlenkami na matku i jiné členy autorčina bohémského rodu. Krátké kapitoly se svou hutnou citovostí a nápaditými obraty blíží výsostně francouzskému žánru poezie v próze. Text je rovněž prošpikován řadou kulturních odkazů a citací - ty ale jen slouží jako příměry v autorčině upřímném holdu primitivnímu božstvu francouzského cikánského cirkusu.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Malvern

Foundre , 2010

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Blesk. Přihlašte se a napište ho.

micha-ella
03.10.2019 2 z 5

Poetický jazyk, trefné příměry. Ale protože nemám ráda cirkusy, obsahově mě to neoslovilo.

meluzena
12.07.2019 3 z 5

Anotace nelhala - text je opravdu zhuštěný, velmi smyslový a nabitý emocemi. A takový asi byl (je) i autorčin život: „Patřivši k plemeni bleskem ťatých, (...) měla jsem dar čirého bláznovství, které sousedí s moudrostí, jak to vyjadřuje tarotová karta potuného blázna.“ Učaroval jí svět negramotných cikánských cirkusáků, protože všechno „normální“ pro ni byla jen šeď.
Knížka působí jako by vám v kinematografu promítali jednotlivé výjevy z jejího života, které vidíte vždy jen kratičký okamžik. A než si stihnete prohlédnout jeden, už se na vás valí další, takže si při čtení připadáte jako kdyby se přes vás na horské sráze přehnal tajfun a parní válec dohromady. Navíc text je spíše básní v próze a košaté věty jsou nadupané metaforami a odkazy, takže se občas doplazíte na konec věty úplně vyčerpaní :) - např.: „Třpytkami zdobené studně jejích očí odrážely hvězdnou palčivost vesmíru. Tajuplnější nežli cizinka zpytovala slézově zbarvenou noc, zatímco sníh prodělával nekonečné záchvaty čistoty.“ nebo: „Hysterická kráska zvolna nadzvedla zčernalý vějíř řas nad sovím vytím pustých očí a nám se srdce znovu rozbušila strachy.“

Pokud nejste též bleskem ťatí, abyste jeli na stejné vlně, těžko říct, jak se s tím poperete. Snad aspoň zachytíte potenciál, který tato útlá knížečka má, a možná si řeknete, že by bylo skvělé zpracovat autorčin život beletristicky nebo filmově (třeba Emirem Kusturicou).
---
„Naše manželství se zvrhlo v hotové peklo. Žitán k nám zval démony a já roztodivnou verbež. Nedalo se říct, kdo z nás dvou byl krutější. Spanilý princ, který rozdával jeden úsměv za druhým, se nyní stal mým predátorem a já jeho kořistí. Po nocích jsem se pářila s vlkem, jehož hřbet se ježil železnými štětinami a jehož čelist jsem musela oběma rukama držet, aby mě nesežral.“

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Blesk v seznamech

cirkus