Bílá garda přehled

Bílá garda
https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89513/bmid_bila-garda-89513.jpg 4 84 84

Románem Bílá garda se Michail Bulgakov (1891 — 1940) zařadil mezi autory, kteří se nebáli zpracovat „syrovou lávu“ tehdejší bouřlivé skutečnosti, revoluce a let občanské války. Vybral si jedno z nej pohnutějších období novodobé historie svého rodného města, kdy se v Kyjevě měnila vláda a situace jeho obyvatel téměř ze dne na den. Zvolil si hrdiny z prostředí, které důvěrně znal, některým nechybějí autobiografické rysy. Starousedlou rodinu Turbinových revoluční události doslova zaskočily. Její členové narukují do armády bílých, ale nej schopnější z nich, především lékař Alexej Turbin, si uvědomují neudržitelnost carismu a vlády bílých a těžce dospívají k odsouzení vlastní třídy. Předností Bulgakovovy knihy je psychologická věrohodnost, s jakou jsou vykresleni jednotliví aktéři onoho vzrušujícího dramatu na pozadí majestátního starobylého města. V příloze se čtenáři seznámí s poprvé publikovanou původní závěrečnou kapitolou románu, který autor zpočátku zamýšlel jako trilogii.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství
Originální název:

Белая гвардия (Bělaja gvardija) , 1924


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bílá garda. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (9)

Inutihar
21.12.2023 3 z 5

Chaotické jako válka? Velmi silné v jednotlivých pasážích, ale jako celek se mi to zdálo poněkud nesourodé až rozpadající se.
Možná byl problém, že jsem to četl jako ebook, ve kterém byly podivně spojovány odstavce, takže nebylo vždy jasné, ke které dějové linii daný text náleží. Možná tomu dám ještě jednu šanci někdy v budoucnu.

Forestwalker
29.06.2023 4 z 5

Nešťastná země a nešťastní lidé. Celou dobu jsem si při čtení knihy říkal, jak se asi k autorovi stavějí dnešní Ukrajinci, až se celá otázka rozsekla tím, že jeden dobrák za Bílou gardu poničil v Kyjevě autorovo muzeum (mimochodem jde o dům, ve kterém se Bílá garda odehrává) a hejno přizvukovačů tomu tleskalo s voláním, že se má muzeum z Ukrajiny odstěhovat úplně. Beztak má Bulgakov v Moskvě ještě jedno.
Ukrajina je v knize opravdu vylíčena jako země, jejíž občané si sami vládnout neumějí a která může fungovat jen pod cizím protektorátem (na konci 1. světové války německým). Jakákoli jiná snaha vede jen k rozkladu, banditismu a bezpráví, což na vlastní kůži zažívají fiktivní hlavní hrdinové, příznivci "starého" režimu. S ohledem na to, že kniha byla napsána krátce po popisovaných rámcových událostech, se autor neobtěžoval s nějakými historickými exkurzy, a tak je vhodné, aby se čtenář ještě předem raději seznámil s historií Ukrajiny v dané době, jinak může v popisovaných událostech snadno tápat.


InaPražáková
21.01.2021 4 z 5

Škoda, že Bílá garda není dokončená tak, jak autor chtěl. Je to znát, konec chybí a některé nahozené linie zůstaly neuzavřené. Takto je to asi nejmíň vstřícný Bulgakovův text, spíš jednotlivé střípky z přelomu let 1918/19, kdy se v Kyjevě střídaly vlády a vojenské jednotky na nich v různé míře závislé. Znát předem historické pozadí se rozhodně hodí, osob a událostí se vystřídalo v městě hodně a Bulgakov je ilustruje v detailu, vysvětlováním se nezdržuje.
Poučený čtenář si ale přijde na své: samostatná ukrajinská vláda rozpadající se ze dne na den, anarchie v její domobraně, jednotlivá hrdinství a obecná naprostá marnost snahy něco změnit, nikomu se nezodpovídající vojáci v ulicích a mezi tím se snaží nejdřív pomáhat, později už jen zachránit si život bratři Turbinovi a několik jejich přátel. Spojení historického dokumentu a beletristického podání je podařené, místy dokonce humorné a velmi sugestivní, byť příjezd vlaku s rudou hvězdou zůstal jen naznačený.

všechny komentáře

Související novinky (1)

1 000 eknih zdarma ke stažení (4. díl)

30.04.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Bílá garda v seznamech

v Přečtených117x
ve Čtenářské výzvě8x
v Doporučených3x
v Knihotéce93x
v Chystám se číst40x
v Chci si koupit6x
v dalších seznamech2x