Babylon 1 přehled

Babylon 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143328/bmid_babylon-1-143328.jpg 4 33 33

V roku 1946 vyšiel monumentálny, štvorzväzkový historický román Babylon, v ktorom autorka zobrazila posledné roky existencie Novobabylonskej ríše. Nadčasový rámec románu spočíva v umeleckej analýze absolutizácie moci, ktorá nevyhnutne vedie k jej kríze a postupnému zániku.

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Babylon , 1946

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Babylon 1. Přihlašte se a napište ho.

lenyleny
27.01.2022 5 z 5

Před mnoha lety jsem vyhrála dvě brožované knihy Babylon I a Babylon II. Autora vlastně autorku jsem neznala a v té době jsem historické romány nečetla. A tak byly knihy zastrčeny do zadní části knihovny. Při přerovnávání knihoven mne nějak upoutaly a tak jsem se do nich pustila. A nelituji, vlastně lituji, že jsem si je nepřečetla dříve. Jsou velice čtivé a z té doby vlastně nic moc neznám, takže mne zaujala i tato část historie. A tak se pustím i do druhého dílu.

ludek.n
10.04.2021 4 z 5

Nad chaldejskou říší krále Balsazara se stahují mračna. Perský král Kýros si osobuje právo podmanit si nejmocnější a současně nejzhýralejší město Starého světa - Babylón. Koneckonců se zdá, že Chaldejsku už nevládne ani král, ani právo, ani rozum. Jediný kdo bije na poplach je velitel královských vojsk Nebuzardar. Historický román Margity Figuli se nerozkročil v čase ani v prostoru, přesto nakonec nadobývá vpravdě uchvacující mohutnosti, aniž by nás autorka zahltila otravnými detaily či nekonečnou řadou bezvýznamných postav. Naopak, její tragický příběh je ve své podstatě jednoduchý, prostý a přímý, jeho alfou a omegou jsou dva protipóly: láska a nenávist, jeho osou pak královské město Babylón. Překvapivě soustředěnější a přesvědčivější je Margita Figuli při líčení odstínů nenávisti, prostopášnosti a zloby. Jakmile se pustí na pole milostných vyznání, rozplývá se v podivném nadpozemském oparu, který je navíc tlučohubný až hrůza. První kniha rozmístila hrdiny do klíčových postavení a končí ve chvíli, kdy se rozhoduje o osudu chaldejské říše.

knihovniceS
28.02.2021 5 z 5

Četla jsem ji asi před 40 lety, ale vlezla mi "pod kůži", musím si ji zopakovat !

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Babylon 1 v seznamech

v dalších seznamech2x