Ať žije život přehled

Ať žije život
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54830/mid_at-zije-zivot-bae-54830.png 4 1 1

Stati, kterými autor od poloviny roku 1913 do půle roku 1914 obesílal Lidové noviny, byly vydány v roce 1920 knižně i s Čapkovými obrázky. Jde o výklad moderního umění ("osobní, zúčastněný, bojovný", jak říká sám spisovatel),jenžsměřuje k formulaci podstatných rysů v tehdejší české i světové tvorbě. Nově je proklamována i sociální poezie, reagující na postup civilizace.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ať žije život. Přihlašte se a napište ho.

memphisz
26.05.2024 4 z 5

Výbor fejetonů, které psal S. K. Neumann během jednoho roku mezi červnem 1913 a červnem 1914 do Lidových novin. Představují jeho aktuální (resp. tehdejší) představu o výzvách v umění. Neumann obdivoval modernu a z ní vycházející ideu o novém světě a člověku. Zde zaměřeno hlavně na kritiku měšťáckého přístupu k umění a jeho odborné kritice. Neumann, toho času již těměř čtyřicátník, oslavoval mladé umělce, kteří se nebojí experimentu a hledání nových směrů a forem bez ohledu na názor stárnoucích akademiků nebo klasiků umění. Jako vzory k následování uváděl W. Whitmana a É. Verhaerena. Objevuje se zde také téma sociální a kolektivistické, nicméně zatím jen v obrysech.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Ať žije život v seznamech