Nadaní přehled

Nadaní https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402649/bmid_nadani-tae-402649.jpg 4 133 133

Ultimátní komiksový komplet série

Astonishing X-Men série

1. díl

Cyclops a Emma Frostová se snaží znovu rozjet tým X-Menů, s jediným cílem – ohromit svět. Ukázat mu, že mutanti bojují nejen za sebe, ale i za normální lidi. Jenže nepočítají s další ohromující novinkou. Vědci objevili lék proti mutantství. Mezi lidmi i rasou homo superior vypuká panika, přátelé se stavějí proti sobě, a brzy jde o všechno. Zvláště, když do boje vstupuje tajemný Ord... a jeden velmi překvapivý spojenec. Pozor – plánuje se kompletní vydání celé Whedonovy ságy! Nová vydání marvelovských nejslavnějších komiksů!... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , Crew

Gifted , 2004

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nadaní. Přihlašte se a napište ho.

Bobik9
11.02.2024 5 z 5

Fantastická jednohubka. X-Meni nikdy nezklamou, ale tohle patří mezi naprostý strop. Super příběh, poutavá kresba, má to spád, má to dobré hlášky, má to prostě všechno. Nemám k tomu, co vytknout. Snad jen, že to nebylo delší.

Ivan Kučera
17.10.2023 3 z 5

S Whedonovými Astonishing X-Men som sa prvý raz stretol v r. 2013 v UKK. Vtedy ma pravdupovediac ktovieako neuchvátili. Nebolo to zlé, ale vadilo mi, že to bolo vytrhnuté z kontextu. Len začiatok bez konca. Resp. vlastne ani začiatok, pretože sa zjavne nešlo od nuly, ale očividne Whedon nadväzoval na niečo, o čom som v tej dobe nebol oboznámený. Prečo školu nevedie Profesor X? Kam sa podel? Čo sa stalo s Jean? Colossus zomrel? A čo je zač preboha ten drak?! No a keďže to bol len výsek z Whedonovho runu (Joss to písal od jednotky do čísla 24 + Giant-Size Astonishing X-Men 1 z r. 2008), tak tomu logicky chýbal poriadny (resp. nejaký) koniec. Odvtedy ale ubehlo 13 rokov (preboha to letí), ja som si doplnil základné marvelácke vzdelanie + som si kúpil štvordielnu sériu, ktorú v rokoch 2019 - 2021 vydala CREW v štyroch paperbackových knihách a odrazu som mal z „jednotky“ lepší pocit. Skvelé na X-Menoch je, akí sú realistickí. Nechcú nič iné, len žiť normálny život. Dá sa ale taký život žiť, ak dokážete prechádzať skrz steny a z hánok prstov vám vystreľujú adamtiové pazúry? Napriek tomu by to radi skúsili. Lež, xenofóbna spoločnosť voči nim bola odjakživa nepriateľsky naladená. Nedôverovala im, v lepšom prípade sa mutantov „len“ bála. Jasné, toto bolo v X-Menoch prakticky od ich zrodu, ale Joss Whedon s tým vie pracovať výstižnejšie a lepšie, než jeho predchodcovia. Ide viac na dreň a pritom zostáva sám sebou, čo poznať na dynamických vzťahoch (ktoré sú tentokrát fakt vyhrotené, X-Meni sa medzi sebou režú častejšie, než so záporákmi), interaktívnych vzťahoch medzi postavami, šibeničných dialógoch, zábavných hláškach a nečakaných nápadoch (doživotná sexuálna posadnutosť dielami Leroya Neimana, Havaj, tréner plávania). Whedon má načítané, je to fanúšik a tak je skoro vždy ak aj nie dva, tak minimálne jeden krok pred čitateľom. Poteší osviežujúce zloženie tímu, fantastická kresba Johna Cassadaya (Padlý syn: Smrt Captaina Ameriky) a zápletka s „liekom“ na mutantstvo je taká skvelá, že (temer) zabudnete na to, ako ju sprasili tretí filmoví X-Meni. Samozrejme, stále je to iba začiatok štvordielnej ságy, ale keďže to mám kompletné, začína mi to postupne do seba lepšie zapadať. Oceňujem Whedonovu víziu a menej tradičný smer, akým sa vybral. Naopak, to, čo neoceňujem, je na môj vkus štandardný „hnusný“ záporák. A nemám rád (česť výnimkám) oživovania mŕtvych postáv. Vzhľadom na to, že nepochybne máme tú česť s jedným z najslávnejších príbehov X-Menov, určite mi chýbali masívnejšie bonusy, prevažne textového charakteru, ktoré by komiks zasadili do širšieho kontextu, ozrejmili nám jeho minulosť a upozornili nás, na čo konkrétne Whedon nadväzuje a čo by bolo fajn mať dopredu načítané. Scenár je OK, ale ak vezmeme do úvahy, o akej v rámci univerza šokujúcej veci pojednáva (vakcína), tak je ozaj škoda, že sa jej temer vôbec nevenuje. Iba sa o ňu hanblivo obtiera a v tejto chvíli síce netuším, či je to len rozbeh a naplno sa do témy ponorí v dvojke, trojke a štvorke, alebo ani tam nie, každopádne Whedon mal ísť viac do hĺbky už tu. Preto si naďalej trvám „len“ na 3*. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Skončím pozitívne: je super, že to CREW vydala komplet, lebo v rámci UKK vyšli len prvé dva diely (nadaní, Boj) a následne sa na to kašľalo.

ArkAngel
11.07.2022 3 z 5

Joss Whedon je filmař a je to znát a to i včetně jeho rukopisu s hloupými vtípky. Příběh je tedy dělaný hodně filmově a práci zde má také světlo. Zápletka mne ale bohužel příliš neoslovila, byť problémy s identitou coby paralela k lidské sexualitě (jak by řekl Bryan Singer) k X-Menům a mutantům tak nějak patří. Mimozemšťany ani S.H.I.E.L.D. se S.W.O.R.D.em do toho vůbec nemuseli, radši bych to viděl jako čistě mutantskou záležitost, kde by to bylo jen o mutantech a ideji léku.

Knižní novinky (42. týden)

14.10.2019

Vzpomínáte na dobu, kdy bylo tohle místo plné plamenometů a cirkulárek? To byly krásné časy.

Rukojmí leží na zemi. Buď se modlí, nebo počůrávají.

Tak že učitelé tu tráví celý čas tím, že se snaží vzájemně zabít?

Kniha Nadaní v seznamech

v dalších seznamech3x