Antigona přehled

Antigona
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333980/bmid_antigona-AqE-333980.jpg 4 638 638

Sofokles je jeden z najväčších starogréckych dramatikov. V jeho hrách dominuje ľudská vôľa, psychológia jednotlivých postáv a z nej vyplývajúce antagonizmy a konflikty, ktorých povaha býva práve tak osobná ako spoločenská. Jeho zachované dramatické dielo je dodnes živé, no spomedzi všetkých hier najživšia je Antigona. Hra sa odohráva v mýtickej dobe pred tébskym palácom. Po smrti kráľa Oidipa sa vlády v Tébach spoločne ujali jeho dvaja synovia Polyneikes a Eteokles. Zakrátko však vznikli medzi nimi rozpory a v boji sa navzájom pripravili o život. Po ich smrti sa vlády ujal ich strýko Kreón. Dej Sofoklovej Antigony sa začína vo chvíli, keď nový tébsky kráľ vydá rozkaz, že iba Eteokles smie byť pochovaný so všetkými poctami. Jeho brat Polyneikes, ktorý sa pokúšal dobyť Téby, si však podobný pohreb nezaslúži, a preto má ostať nepochovaný napospas divej zveri.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Antigona. Přihlašte se a napište ho.

katerina3502
11.01.2024 3 z 5

Úzká knížečka, děj rychle ubíhá a konec je typický pro antickou tragédii. Za mě kniha s pár zajímavými myšlenkami, ale vracet se k ní už nebudu.

Hani77
06.01.2024 4 z 5

Oidipús se mi četl lépe, ale jsem ráda, že jsem se díky výzvě dostala i k pokračování tohoto příběhu.

LordByron
22.12.2023

Už odkedy som prvý raz ten príbeh počul, sympatickejší mi bol Kreón hľadiaci na blaho vlasti než fanatická Antigona.
Kreón plne právom odsúdil zradcu, Antigona ani neporušila,, zákony ľudí "kvôli humanite ale kvôli mŕtvole (zradcu) a Kreónovi takmer nedala inú možnosť než ju odsúdiť.
A áno toto je dosť provokatívny nazor ale tak to vnímam.

Bez obav, Démon lidství a dalších 1 990 eknih zdarma

15.03.2023