Andělských šípů terčem jsme, má lásko přehled

Andělských šípů terčem jsme, má lásko https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65859/andelskych-sipu-terc-65859.jpg 4 2 2

Osmá sbírka současného českého básníka obsahuje autorovy lyrické reflexe, které vznikaly v letech 1999-2006. Básník Vratislav Křivák, střídavě se pohybující mezi rodnou Moravou a Vídní, navazuje v tomto novém cyklu na své předcházející práce, především pak na poslední sbírku z roku 2005 "Peříčko z andílka". I zde stojí ve středu Křivákovy pozornosti důraz položený na zachycení intimních okamžiků, který je většinou zpracován záměrně "neučesaným" rýmem, mnohdy svou výstavbou připomínající pouťový popěvek. V těchto pasážích, kde autor navíc využívá ironii a nadhled, se zdají jeho verše přesvědčivé i zdařilé.. Platí to i o závěrečném oddílu, který namísto lyrických strof obsahuje úvahy o posledních věcech člověka, nezadržitelně směřující k definici konce lidkého života: "Zemřem a nic nezbude z tebe, jakož ze mne. / Položí nás do truhle a v té truhle ztlejem." K oživení textů Křivák ještě pracuje s hovorovou mluvou a patrně i s hanáckým nářečím, zdá se však, že v některých výrazech mnohdy zbytečně sklouzne až k laciné podbízivosti a jeho verš se pak rázem dostává do rozmělněné a plytké podoby. ... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Andělských šípů terčem jsme, má lásko. Přihlašte se a napište ho.

Sněžková
01.10.2019 2 z 5

Abych řekla pravdu, sbírka mě nebavila. Verše byly příliš jednoduché, neustále se opakující téma smrti, matky, kolovrátek osudu a života a smrti. Navíc začátek knihy autor píše z pohledu ženy (nebo místo ženy?), takže přehodit se po několika stranách do mužské polohy, která autorovi sedí víc, pro mě bylo husarským kouskem.
Na druhou stranu - uznávám kohokoli, kdo je schopen i sebebanálnějšího nápadu, takže bych knížku nepoužila jako podložku pod rozviklaný stůl. Zkrátka mě jen neoslovila, své čtenáře si ale jistě najde.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Andělských šípů terčem jsme, má lásko v seznamech

česká poezie

Vratislav Křivák