Airnet přehled

Airnet
https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/9778/airnet-9778.jpg 3 23 23

Tisíce let putují lidé po světě za živobytím, územím či poznáním. Časy se mění, boj o přežití však zůstává. Rymanova hrdinka Mae žije v r. 2020 v Kizuldě, v poslední zapadlé vesnici na světě, kam mohl dorazit Internet. Teď je tu však něco nového, něco, co nepotřebuje ani kabely, ani počítače Airnet. Nová komunikační technologie, která umožňuje těžit z Internetu každému a kdekoli na světě ať chce, nebo ne.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Air , 2005

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Airnet. Přihlašte se a napište ho.

Metla
06.08.2018 4 z 5

Zaplavu si proti proudu zklamaných čtenářů, přestože jsem "Airnet" kupovala s pochybnostmi a dlouho mi ležel v poličce, než jsem se do knihy pustila. Otevřel se však přede mnou zcela nový, fascinující svět blízké budoucnosti v poněkud zaostalé tibetské vesnici Kizulda. Prostřednictvím Mae, místní poradkyně přes módu, jsem se seznámila s životy obyvatel, s jejich různorodou kulturou, tradicemi, všedními povinnostmi i starostmi a v neposlední řadě se vzájemnými vztahy těchto lidí. S příchodem nové technologie se má vše změnit: přichází doba Airnetu, internetu šířeného vzduchem přímo do mozku. Už pouhé krátkodobé testování Airu drasticky zasáhne do života Mae a převrátí jej naruby. Právě tato žena je oním prvním, nejdůležitějším kamínkem, co kolem sebe strhne celou lavinu změn, pro někoho vítaných, pro jiné zuřivě nechtěných.
Dynamika vztahů je nejdůležitějším a nejdramatičtějším prvkem knihy, o akčnější pasáže je nouze, to však vůbec neubírá na čtivosti. Geoff Ryman až nečekaně citlivě a výstižně propracoval psychiku Mae, stejně jako charakter obyvatel Kizuldy, přesvědčivě vykreslil svět izolované tibetské vesnice (cestovatelské zkušenosti se nezapřely).
Také Airnet a jeho využití dostal široké pole působnosti, byť jeho hlavním účelem je především klást závažné otázky na aktuální témata: globalizace, nevyhnutelnost změn, kulturní úpadek, zanikající tradice na úkor rozrůstající se konzumní společnosti, odtržení od přírody, ztráta lidské duše. Ryman nemoralizuje, snaží se na problémy nahlížet ze všech stran, vypíchnout klady i zápory, ponechat čtenáři vlastní úsudek, poskytnout smíření.
Jediné, co mi na knize místy trochu vadilo, byly milostné eskapády Mae a jejich zcela nepravděpodobný fyzický následek. Za sebe mohu "Airnet" doporučit - zvláště ženám; nejsem schopná posoudit, nakolik tato hrdinka a některé její starosti může být blízká čtenářům s chromozomy Y. Ale neberte mě moc vážně, asi jsem divná a můj vkus určitě není norma :-).

Finn69
13.11.2016 3 z 5

Příběh z blízké budoucnosti, ze světa takříkajíc "online". Pomocí nové technologie jsou zapojovány do celosvětové sítě přímo lidské mozky, nejsou tak už zapotřebí žádná další zařízení, Ale jako každá nová technologie, i tahle má své mouchy.
V zapadlé středoasijské vesničce místní vesničané pěstují rýži jako jejich předkové a okolní moderní svět je příliš nezajímá. Příchod Airnetu je pro ně něco na úrovni návštěvy mimozemšťanů (nebo místních bohů). A navíc když síť dosáhne až k nim, skončí první test katastrofou s několika mrtvými.
Sledujeme příběh místní modistky Mae, v podstatě vesnické švadleny, jedné z postižených následky nezdařeného testu. Jako jedna z mála si uvědomuje možnosti a hrozby, které připojení k síti vesnici přinese - a snaží se o tom přesvědčit své sousedy dříve, než nový svět vesnici smete.
Je to zvláštní kniha, ve kterém se střetávají dva naprosto rozdílné a neslučitelné světy. Na jedné straně středoasijská horská vesnička s terasovými rýžovými poli, na druhé straně moderní svět internetu... Myslím že se mi ještě nic podobného do ruky nedostalo, určitě to stojí za přečtení.

Madlenkačte
04.06.2016 1 z 5

Je to srač.., nečtěte to. Já to s přemáháním zvládla do strany 103 a opravdu stačilo.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

2006 - Arthur C. Clarke Award