Afganistan přehled

Afganistan
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336939/bmid_afganistan-We4-336939.jpg 2 1 1

Autor cestopisné črty z Afganistanu, Petr Vaněček, prožil sám několik let mezi lidem této země, cizincům velmi těžko přístupné. Měl proto vzácnou příležitost poznat zvyky a způsob života různých vrstev obyvatelstva Afganistanu. Své dojmy a zkušenosti zapisoval přímo na místě. Shrnutím a zpracováním těchto poznámek vznikla knížka o Afganistanu, které přináší mnoho cenného a zajímavého materiálu. Kladem Vaněčkovy práce je zejména skutečnost, že autor dovedl vystihnout nejdůležitější problémy Afganistanu - totiž fakt, že tamější obyvatelstvo žije díky západnímu kapitálu, který zemi ovládá, v neuvěřitelné zaostalosti a na tak nízké životní úrovni, která je pro nás už dnes naprosto nepochopitelná. Petr Vaněček však poznal z vlastní zkušenosti také SSSR a proto mohl ukázat na rozdíl mezi životem v Afganistanu a v území těsně s ním sousedícím, které je dne částí SSSR (Uzbekistan). Před pětatřiceti lety žilo obyvatelstvo obou těchto zemí zcela stejným způsobem. Dnes Afghánský rolník, polo kočovník, orá zemi dále přiříznuto větví, zatím co uzbecký občan má k dipozici všechny nejnovější vymoženosti techniky. Zločinnost západních kapitalistů, udržujících zemi velikých možností záměrně na nejnižším vývojovém stupni, aby z ní sami moli těžit, je při tomto srovnání zcela jasná. Vaněčkova práce je pravdivá a zajímavá. Bohatý obrazový materiál, který si autor sám pořídil, velmi přispívá k dokumentárnosti a názornosti knihy. (Přepis obálky knihy)... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Afganistan. Přihlašte se a napište ho.

Khagan1389
14.03.2017 2 z 5

Cestopis který je poplatný své době. Dnes působí zastarale, především díky způsobu jak je napsán (nikoliv kvůli poměrům v Afganistanu, které se nijak výrazně nemění už staletí). Kniha mě až zase tak moc neoslovila a to mám cestopisy rád.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Afganistan v seznamech

1993  81%Záhada hlavolamu (fotokomiks)
1952  40%Afganistan