4.48 psychóza přehled

4.48 psychóza https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56041/bmid_4-48-psychoza-ebq-56041.jpg 4 42 42

Formálně velmi rozvolněná experimentální hra, v níž vystupují tři zcela neurčené postavy. Je to pokus Sarah Kane zobrazit vnitřní stavy člověka trpícího maniodepresivní psychózou těsně před sebevraždou. K tomu odkazuje i název hry: v brzkých ranních hodinách totiž páchá sebevraždu největší část takto nemocných lidí. Sama Kane prý se právě ve 4.48 nejčastěji probouzela do silně depresivních stavů. Sarah Kane po dokončení této hry spáchala sebevraždu.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Institut umění - Divadelní ústav

4.48 Psychosis , 1999

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 4.48 psychóza. Přihlašte se a napište ho.

BaruLu
31.01.2020 5 z 5

\"Budou mě milovat za to, co mě ničí

meč v mých snech

prach mých myšlenek

nevolnost, která se množí v záhybech mé duše\"

Kniha naléhavě zachycuje utrpení a marnost života.

/"Pokoj plný bezvýrazných tváří sleduje prázdným pohledem moji bolest, tak zbavenou smyslu, že v tom musí být zlý záměr.
 Dr. Ten a Dr. Onen a Dr. Copakje, který jde jen tak kolem a přitom ho napadlo, že zaskočí a taky si užije srandy. Hořím v rozpáleném tunelu hrůzy a mé ponížení je úplné, když se bezdůvodně začnu třást a klopýtat o slova a když nemám, co bych řekla ke své „chorobě“, která stejně spočívá jen v tom, že vím, že nic nemá smysl, protože já umřu."/

ewulinka
11.03.2018

prosím poraďte, kde tuto knihu seženu

Vyoraná332
09.09.2016 5 z 5

Jedno z nejsilnějších děl, jaké jsem kdy četla.
Skoro vždycky, když vidím na hodinách 4. 48, si na něj vzpomenu.
Určitě ve mně zůstalo jako ´osobní zpověď´ autorky, ale myslím, že má určitě větší přesah.
Jako memento, výzva; popis jednoho zápasu...
A také jako vyjádření svobody - byť v "omezených rozměrech" (ať už jakéhokoli ´ústavu´ nebo vlastní mysli, v tomto případě omezované duševní chorobou), přesto tak bytostně lidskou.
Je to už delší doba, co jsem knihu četla, ale mám dojem, že složitost nebo možná až nesrozumitelnost textu je daná také snahou o nemožné - totiž o popis vnitřních stavů,
jimiž autorka trpěla. Rozhodně bych byla chudší, kdyby se mi tato (útlá) knížečka nedostala do ruky.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha 4.48 psychóza v seznamech

psychiatrické léčebny deprese anglická literatura divadelní hry šílenství

Sarah Kane
anglická, 1971 - 1999
2002  88%4.48 psychóza
2002  90%Hry
2003  90%Faidra (z lásky)
2003  80%Projekt Bouda