24 tvárí Billyho Milligana přehled

24 tvárí Billyho Milligana
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527285/bmid_24-tvari-billyho-milligana-6565b2e8a6e48.jpg 4 34 34

Billy Milligan môže byť, kým chce... okrem seba. Od autora kultovej knihy Kvety pre Algernona prichádza šokujúci skutočný príbeh muža, ktorý bojuje s viacnásobnou poruchou osobnosti a inšpiroval seriál Preplnená izba v hlavnej úlohe s Tomom Hollandom. Billy Milligan môže byť hocikým... len nie sebou samým. Billy Milligan. Človek, ktorý nebol schopný kontrolovať svoje činy. Myseľ mu trýznilo dvadsaťštyri rôznych osobností, ktoré medzi sebou bojovali o nadvládu nad jeho telom. Tento boj vyvrcholil, keď sa prebudil vo väzení zatknutý za únos a znásilnenie troch žien. V prelomovom súdnom procese Billyho nakoniec zbavili obvinenia z dôvodu nepríčetnosti, ktorej príčinou bola disociatívna porucha identity. Bolo to prvé súdne rozhodnutie tohto druhu v histórii a prinieslo do povedomia verejnosti najpozoruhodnejší a najotrasnejší prípad viacnásobnej poruchy osobnosti, aký bol dovtedy zaznamenaný. V tele Billyho Milligana žije dvadsaťštyri alternatívnych identít. Philip, drobný podvodník; Kevin, ktorý predával drogy a zorganizoval lúpež v lekárni; April, ktorej jediným cieľom bolo zabiť Billyho nevlastného otca; Adalana, hanblivá a samotárska lesba túžiaca po nehe, ktorá „použila“ Billyho telo pri znásilneniach; David, osemročný „nositeľ bolesti“; ako aj ďalší – muži, ženy, deti, chlapci aj dievčatá, no a napokon Učiteľ, ktorý jediný dokáže všetkých zlúčiť dokopy. V tomto šokujúcom príbehu sa zoznámite s každým z nich a ponoríte sa do hĺbok mysle zmučeného mladíka a jeho desivého rozštiepeného sveta.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lindeni

The Minds of Billy Milligan , 1981

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize 24 tvárí Billyho Milligana. Přihlašte se a napište ho.

bee88maja
04.05.2024 4 z 5

Podvodník nebo duše disociována do 24 charakterů, které o sobě vědí/nevědí?

Fascinuje mne vše, co souvisí s lidskou psychikou a tohle bylo velmi zajímavé čtení.

Vidět do zákulisí případu, který otřasl dějinami psychiatrické praxe. Být u toho a zároveň se ztrácet v nespočetných disociacích a návalech emocí. Rozštěpit se. A pak se pokoušet o fúzi a pochopit, co se vlastně tomu mladíkovi stalo.

Je dechberoucí, co je schopná lidská mysl vytvořit v rámci sebezáchovy...

Petra21
05.04.2024 5 z 5

Citlivě nabídnutá sonda do hlubin jedné rozervané duše. Autor znovu prokázal svůj geniální talent popsat nepopsatelné stránky lidského bytí s takovou lehkostí a samozřejmostí, s empatií namísto potřeby zviditelnit senzaci. Kéž by se takto podaný příběh dostal do širšího povědomí, aby si společnost konečně začala uvědomovat vliv zvrácených rodin a výchovy a stala se obecně vnímavější. Tenhle svět není jen černobílý a zloba i malost "mlčící" většiny dokáže zničit nejedno člověčí mládě. Velmi důležité poselství a podaný vzkaz Billyho Milligana nám všem.

callahanh
10.02.2024 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, která nemá za cíl někoho obhájit, ospravedlnit nebo jakkoli omluvit, ale snaží se podat jakž takž objektivní náhled na člověka, který je možná nejlepší herec na světě, chudák, nebo absolutně nepříčetný. Ani po přečtení nedostane čtenář jasnou odpověď, což je jedině dobře, protože něco takového ani neexistuje. Na jednu stranu se nechce věřit, že jeden člověk může mít uvnitř tolik dalších identit, které fungují samostatně a nezávisle na ostatních, na druhou stranu se zase nechce věřit tomu, že by dokázal obelhat několik psychiatrů a kontrolovat se i před příbuznými. Keyes všechno sestavuje dohromady v podobě strhujícího příběhu zneužívaného chlapce, kterého se nikdo nezastal, a v němž se rozvinula psychická nemoc, která měla za následky několik těžkých a neomluvitelných zločinů. Celé je to čtivé a velmi dobře napsané, skoro až autentické. Další rozměr pak poskytuje to, jak si na podobném případu dokážou nahánět body politici, kteří tak křehkou bytost vezmou jako rukojmí předvolebního boje a následky jsou jim jedno. Je trochu škoda, že tu chybí větší doslov o dalších osudech hlavního (anti)hrdiny, které se omezí na pár obecných vět. A asi by neuškodilo se tu trochu více zmínit o dalším pohledu psychiatrie na podobné případy, který se v průběhu let od napsání knihy určitě v mnohém posunul. I tak je ale The Minds of Billy Milligan strhující portrét nešťastné bytosti, která bohužel spáchala zločiny, za které možná nemohla, přesto jsou neomluvitelné. Navíc se dá říct, že Daniel Keyes předběhl dobu a už v osmdesátých letech přispěl do žánru true crime (ačkoli o zařazení bychom mohli spekulovat), který se stal populární až mnohem mnohem později. 80 %

Knihomolové a další knižní novinky (24. týden)

08.06.2023

Kniha 24 tvárí Billyho Milligana v seznamech