zezek zezek komentáře u knih

Bezejmenné město a jiné povídky Bezejmenné město a jiné povídky Howard Phillips Lovecraft

Vzhledem k tomu, že se mi tenhle titul dostal do ruky až poté, co jsem přečetl kompletní Lovecraftovy spisy, tak jsem se zaměřil jenom na dvě věci - povídku Dědictví Peabodyů a stať Nadpřirozená hrůza v literatuře. Povídka, dříve snad mylně připisovaná Lovecraftovi a ve skutečnosti napsaná Augustem Derlethem, je pěknou ukázkou toho, jak Lovecraft inspiroval svoje literární okolí. Originálům zejména z Lovecraftova pozdního tvůrčího období se ale Dědictví Peabodyů nerovná ani náznakem. Zato Nadpřírozená hrůza v literatuře je vesměs vyčerpávající a relativně čtivě zpracovaná historie literárního hororu, v níž jde identifikovat hned několik pramenů, ze kterých Lovecraft čerpal, a pro fanouška je to vcelku přínosná práce - nemluvě o tom, že se jedná o jedinečnou studnici inspirace pro čtenáře ochotné vyzkoušet některé ze jmenovaných titulů. Suma sumárum povedená kompilace.

10.10.2014 3 z 5

Kuchařka Stařenky Oggové Kuchařka Stařenky Oggové Terry Pratchett

Doma jsme zkoušeli kultovního jahodového klátila, ale že by to byla extra chutná delikatesa... Ale možná byl problém v provedení, chtělo by to udělat další pokus :-)

14.11.2013