zdennyrakky zdennyrakky komentáře u knih

Muž mezi ženami Muž mezi ženami Jan Dvořák

Oblíbená kniha z doby, kdy jsem se taky chystal na peďák. Jak bych ji hodnotil dnes, s odstupem více než 20 let, nevím...

14.02.2018 5 z 5

Pastýři noci Pastýři noci Jorge Amado

První část dokonalá, druhá míň, zato velmi poučná (o svérázné brazilské směsici křesťanství s uctíváním pohanských božstev), třetí už se fakt trochu táhne, zato je vynikající satirou na pseudodemokracii (dosti dobře vystihující i soudobé poměry u nás :-D). Každopádně u té první části jsem se řezal od začátku dokonce, jistě i díky skvělému překladu. Mmch, podle mě je to bahijská obdoba Steinbeckova hitu Na Plechárně - takže pokud se ti tohle líbilo, chtěl(a) bys ještě něco v podobném duchu a nečetl(a) jsi Plechárnu, tak vřele doporučuju.

28.12.2017 4 z 5

Musica nova Musica nova Friedrich Herzfeld

Vynikající kniha o hudbě 20. století, kdovíproč zapomenutá. Srovnatelná s proslulou soudobou knihou Zbývá jen hluk. Mimochodem, celé odstavce z ní opsala (bez citace) Naďa Hrčková. Bohužel vznikla už v 60. letech, tedy bez dostatečného časového odstupu, a je to občas znát (píše třeba o tom, jak živá je dodekafonie - dneska po ní pes neštěkne). Tu a tam nějaká polopravda. Například, že Dallapiccola nikdy nebyl vězněn a ve své opeře Vězeň vyjadřoval obecné pocity ze válečné doby. Ani zmínka o tom, že mu fašouni zavřeli ženu a hodně, hodně se kvůli tomu trápil. A pak mě přímo nas*alo, jak rychle byl autor hotov s hodnocením Franze Schrekera - kolo by sis o něj neopřel, kdybys tomu měl věřit. Ale třeba Druhá vídeňská škola zpracována dokonale (z téhle kapitoly také opisovala ta Hrčková). Rozhodně knihu doporučuju každému, koho zajímá klasická hudba 1. poloviny XX. století.

28.12.2017 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Velké překvapení. Sci-fi jsem si představoval docela jinak, a proto jsem se tomuto žánru dlouho vyhýbal. Tahle kniha je nesmírně lidská, "sci-fi" příčina apokalypsy a trifidi tam figurují jen jako jakási kulisy, na jejichž pozadí se autor zamýšlí nad rozmanitostí lidských charakterů, nad jejich projevy za extrémních podmínek a nad potenciálem lidstva k přežití. Mimochodem, kniha z roku 1951, ale stále zatraceně děsivá a varovná...

17.10.2017 4 z 5

Kde je zakopán pes - memoáromán Kde je zakopán pes - memoáromán Pavel Kohout

Četl jsem tuhle knihu (a nedočetl) na střední škole a vnímal jsem ji podobně jako uživatel jadran - jako sebestřednou, útočnou a fakt hodně hnusnou vůči řadě lidí. Opravdu se mě dotkly dehonestující zmínky o Emilu Zátopkovi, Františku Kožíkovi... Přitom kým byl sám Pavel Kohout v době, kdy věšeli dr. Horákovou. Kdoví, jak bych vnímal tuhle knihu dneska. Možná se do ní znovu pustím, ale moc se mi nechce, pamatuju si, že byla skrznaskrz prosáklá autorovou arogancí, a takové autory a knihy já nerad...

03.10.2017

Deset tajemství lásky Deset tajemství lásky Steve Biddulph

Hodně zeširoka a zhluboka podaná doporučení pro život v páru. Kniha plná moudrosti a naděje, že láska na celý život (= fungující rodina) nemusí být jen v pohádkách.

10.09.2017 5 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Nejsem schopen hodnotit počtem hvězd. Opravdu čtivě napsaná kniha, možná i celkově docela dobře, vlastně velice příjemné prázdninové dobrodružné čtení, ale o to víc je mi z ní zle - "vysvětluje" lidem "Únor", lakuje zvěrstva s ním spojená na růžovo, dělá z vrahů Rychlé šípy. Podobně by třeba mohla vzniknout knížka ze života esesáků, taky jistě měli své dobré stránky, slabosti, bolesti, epizody se ženami... Prostě hnus. A podle toho, jak se všeobecně líbí a obdivuje ten film, mi připadá, že jde o dodnes skvěle fungující komunistickou propagandu. Podle mě by se to mělo promítat jedině s nějakým rozumným komentářem (tak jako na cigaretách je napsáno, že škodí zdraví), a pokud by se uvažovalo reedici knihy, tak třeba s nějakými reportážemi, dokumenty a fotkami o tom, jak to bylo doopravdy...

14.08.2017

Tetička Julie a zneuznaný génius Tetička Julie a zneuznaný génius Mario Vargas Llosa

Samotný příběh o tetičce Julii a Pedru Camachovi je v pohodě, možná i za čtyři hvězdy. Ale Camachovy příběhy... fakt děs a hrůza, něco mezi jednou a žádnou hvězdou. Nic proti parodiím, ale musejí být vtipné, ne k uzoufání trapné a nudné. Mimochodem, ten příběh s hybením krys, z toho mě až mrazilo, jak dokonale tam autor vysvětlil princip "průmyslově" prováděné genocidy - tzn. nacistického vyvraždování Židů (předpokládám, že nechtěně, že to neměla být alegorie holocaustu, protože vysvětlovat ho na krysách by bylo dost nevkusné). Zkrátka, dvě knížky v jedné: jedna vlastně docela dobrá, druhá příšerná. Hodnocení ale může být jen jedno, tedy - s oběma očima zavřenýma - dávám tři hvězdy.

14.06.2017 3 z 5

Všechny moje lásky Všechny moje lásky Nick Hornby

Prostě výborná knížka - extrémně čtivá (klidně i v tramvaji) a vtipná, ale zároveň i moudrá a (hloupé slovo, ale lepší mě nenapadá) podnětná. Díky ní jsem kdysi začal trochu víc číst :-)

24.03.2017 5 z 5

Vesuv Vesuv Emmanuel Roblès

Rozhodně dobrá novela, velmi doporučuji k přečtení. Už kvůli reáliím. Příběh velmi silný (střet svědomí a zodpovědnosti s touhou po osobním štěstí), psychologicky hodně hluboký, bohužel občas trochu sklouzne podle mě do zbytečného patosu. Závěr velmi otevřený a komplikovaný, dalo mi dost práce, než jsem ho skousl. Ale možná právě v tom je jedna z hlavních předností celé novely - žádná romantická smrt hrdiny apod.

19.03.2017 4 z 5

Učitel je nahý Učitel je nahý Jean-Marie Alfroy

COŽE??? Kdejaký škvár tu má klidně 80-90%, a tenhle vynikající humoristický román jen 37%??? Četl jsem tuhle knížku před 15 lety a nesmírně se mi líbila. Možná proto, že sám jsem učitel a že jsem tehdy zrovna začínal. Honem si ji jdu přečíst znovu a pak ji ohodnotím. Nevěřím ale tomu, že půjdu pod čtyři hvězdy.

16.03.2017 5 z 5

Pokušení na konci léta Pokušení na konci léta Roman Ráž

Jako pardon, ale podle mě je to skvostná psychologická novela. Nemám, za co bych jí strhl třeba jen jedinou hvězdu.

23.02.2017 5 z 5

Zlý dědek z Vysočiny Zlý dědek z Vysočiny Zdeněk Matěj Kuděj

Teprve čtu, nepouštím se proto do definitivního hodnocení. Zatím na mě působí jako milé, ale pouze zábavné a vcelku bezcenné čtení. Fajn do tramvaje, ale číst tuhle knížku doma by mi přišlo jako ztráta času. Pokud tam dodatečně objevím nějaké hlubší myšlenky, samozřejmě svůj prvotní názor rád opravím. P. S. Jako tramvajovka má jednu úžasnou vlastnost: rozměry :-)

07.01.2017

Sázka na lásku Sázka na lásku Jan Suchl

Dovolím si reagovat na komentář od zoew. Pro mě je naopak neuvěřitelné, že za bolševika mohlo něco takového vyjít. Komunisté se snažili německou minulost českého pohraničí vymazat z historie, popřípadě překroutit - Němci byli "špatní" a poprávu uvolnili místo "hodným" Čechům. Tady je vykreslen podle mého vcelku reálný obraz poválečného čecháčkovství. Příběh na mne působil docela silně možná i proto, že sám jsem z Liberce a jeho minulost (dost hroznou "před" i "po") dost vnímám.

07.01.2017 3 z 5

L'Arrabbiata L'Arrabbiata Paul Heyse

Skvostná miniatura, silný příběh. Při čtení je samozřejmě nutné mít neustále na paměti, že jde o text z 19. století. Škoda, že si této novelky nevšiml žádný operní skladatel, podle mě by to byl vynikající námět např. na veristickou operu. Ale ve 21. století už se to asi nedožene...

07.01.2017 4 z 5

Kat nepočká Kat nepočká Norbert Frýd

Geniálně napsaná novela. Trochu detektivka, hodně psychologická próza. Na svou dobu pozoruhodné tím, že se tu objeví i téma homosexuality. Za největší klad tohoto vynikajícího dílka považuji skutečnost, že tu nejsou "kladné" ani "záporné" postavy, ale lidé z masa a kostí, s jejich slabostmi, pochybnostmi, morálními dilematy... Především je to ale dechberoucí dokument doby nacistické okupace. Prostý veškerého patosu, ale o to působivější.

07.01.2017 5 z 5

Dívka, moře a noc Dívka, moře a noc Jacques Sternberg

Snad jediná fantasy kniha, kterou jsem kdy četl :-)

Prezidentův vězeň Prezidentův vězeň Vladimír Škutina

Poprvé přečteno cca ve 12 letech (objeven u rodičů v knihovně výtisk z r. 1969), podruhé teď v 38 - ale mám pocit, že to první přečtení bylo včera, tak hluboko se do mě mnohé zarylo, byť jsem tehdy spoustě věcí nemohl rozumět. V každém případě: nesmírně poučná kniha a pro mě naprostá srdcovka.

27.10.2016 5 z 5

Noční kořist Noční kořist Irwin Shaw

Vynikající čtení - do vlaku, na dovolenou, pro volné chvíle... Občas se příběh ponoří trošku hlouběji, ale nijak zvlášť. Řekl bych, že tahle kniha představuje kvalitní, inteligentní zábavu. Ostatně pokud se dobře pamatuji, autor sám přiznává, že právě tak ji zamýšlel.

Pátá postava Pátá postava Robertson Davies

Rozhodně výborná kniha, která stojí za přečtení. Některé charaktery a osudy mi ale přišly poněkud vyhrocené do neuvěřitelna (žena kazatele) a někdy jsem naprosto nerozuměl jednání hlavního hrdiny (např. proč odešel ze vztahu se svou někdejší ošetřovatelkou a dost ji při tom zranil). Naopak mnoho velmi silných momentů - například jak přiznává, že ve válce zabil člověka a není na to vůbec hrdý. Místy mi tahle kniha připomínala můj milovaný Poslední kabriolet.