Zdekat Zdekat komentáře u knih

Expedice: Můj milostný příběh Expedice: Můj milostný příběh Bea Uusma

Fyzicky krásně zpracovaná kniha, úchvatný příběh dobrodruhů na nepovedené expedici k pólu se prolíná s příběhem hledání pravdy o jejich konci. Působivé!

22.11.2020 5 z 5

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Čtivá kniha, ve které jsem se dozvěděl hodně o módě. Druhý hlavní motiv protifašistický odboj a také love story. Některé události v příběhu byly ale jen lehce načrtnuté a děj tak ubíhal až zbytečně, trochu klopýtavě, rychle. Spíš holčičí kniha.

22.11.2020 4 z 5

Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Shaun Walker

Čtivá sociologická sonda do způsobu ovládnutí mas Putinem v rusku a o rozpolcenosti Ukrajiny. Doporučuji nejen všem čtenářům Sputniku a Parlamentních listů.

25.04.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Do čtenářské výzvy. Asi nejsem ideální čtenář mysteriózních trilerů. Zpracovat námět o skutečnosti vnímané reality není asi taky jednoduché. Příběh by byl možná i zajímavý, pro mě ale se spoustou nevěrohodných momentů. Nevěřil jsem hlavnímu hrdinovi vztah k jeho partnerce, to co je schopný dělat pro napsání blogu, nevěřil jsem ani celému záhadnému příběhu zasazením do obydleného a hodně navštěvovaného kraje. Nesedl mně ani dost vulgární a rádoby moderní jazykový styl, vyznívající spíš jako až přetažená snaha zaujmout čtenáře. Zaujal mě naopak popis přírody (Tribeč by možná stála za projití) a literární forma - záznam vyprávění. A Zrní je super kapela.

10.03.2019 2 z 5

Vhod či nevhod (Životní oběť sestry Marie Restituty) Vhod či nevhod (Životní oběť sestry Marie Restituty) Antonio Sagardoy

V Brně Lesné je krásný kostel, zasvěcený blahoslavené Restitutě, Rakušance narozené poblíž. Ten mě také přivedl k této přímluvkyni a jejímu zajímavému osudu. Nejedná se sice o úplně běžnou světici, pomoc druhým a pevnost ve víře jsou inspirativní pořád.

Trestankyně Trestankyně Milena Štráfeldová

Doporučuji, silné.
Trochu se vleče popis dětství, vzpomínek na mládí, výchovu. Pro pochopení životních postojů Hrdinky je ale formování osobnosti důležité.
Dodržování vštípených mravních principů přivedly tuto zapomenutou, neuchopitelně chytrou a činnou ženu k velkému strádání, k utrpení i díky víře pokorně snášenému. Dnes, v konzumní době, těžko promýšlet.
Kdo přečetl Doktorku z domu trubačů, tak podobná kniha tématem i zpracováním.

19.03.2024 5 z 5

Dnes v noci jsem ji viděl Dnes v noci jsem ji viděl Drago Jančar

Zajímavá kniha. Jen nevím, jestli měla být Veronika sympatická, nebo spíš trochu nesympatická postava. Možná záměr vyprávění složeného z různých vzpomínek.

19.03.2024 4 z 5

Než vzpomínky vyblednou Než vzpomínky vyblednou Tošikazu Kawaguči

Naděje, klid, pohoda a atmosféra všech provázaných povídek. Bavili všechny tři knihy a na čtvrtou se brzy chystám...

02.11.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Hvězdička minus: to co mně vadilo už i v předchozích dílech - opakovaně zdůrazňovaná a nenaplněná přitažlivost mezi deteketivy, jejich opakovaně popisované a nevyjádřené city, přijde to takové nereálné. Jinak napínavý děj, obsáhlá kniha se čte snadno, autorka musela strávit přípravou a psaním hodně času.

09.08.2022 4 z 5

Kniha noci Kniha noci Rodrigo Blanco Calderón

Asi pro mě až hodně náročné, ale neuškodí si občas přečíst knihou z jiného kulturního rámce. Nemá jasný příběh, ale postavy a některé dějové linky udržují četbu zajímavou až do konce i když jsem určitě spoust věcí v kize nepochopil.

12.10.2021 4 z 5

Tam za řekou je Argentina Tam za řekou je Argentina Jiří Hanzelka

Bez čtenářské výzvy bych po cestopisu H+Z nikdy určitě nesáhnul, byl ale v knihovně s názvem na 21 písmen, a nakonec příjemné překvapení. Z knihy dýchá cestovatelská romantika z doby před masovou turistikou. Byli to opravdu borci, pro generaci té doby ikony oprávněně. Nejsilnější momenty knihy popisují jejich vlastní příhody nebo příběhy krajánků. Popisy zemí ale už dnes zastaralé a zbytečně obsáhlé, komoušské ideologie naopak nemnoho. Doplnil jsem i o jejich autentický film Z argentiny do Mexika.

06.02.2021 5 z 5

Manuál každodenního pijáka Manuál každodenního pijáka Kingsley Amis

Nejsem barman ani someliér, ale pracuji v gastronomii a mám o nápojích povšechné vědomosti. A skleničku alkoholického nápoje také neodmítnu. Knihu jsem proto přečetl s chutí, jde o celkem tři knihy v jedné - první je kompaktní a vcelku zábavný text o pití (třídění, druhy alkoholů, hodně míchaných nápojů, servis, ale i jak se vyrovnat s kocovinou), druhá část je soubor novinových článků, a třetí je řada kvízů a odpovědí o pití. (To se četlo špatně ve čtečce, na telefonu jsem měl otázky, ve čtečce otevřenou část z odpověďmi). Něco jsem si oživil, něco se poučil a taky jsem prošel při čtení zásoby domácího alkoholu a trochu ho spotřeboval. Těžko můžete číst o výrobě rumu a ani neochutnat :-) :-)
Jen těch míchaných nápojů je tam moc a je to hodně psané pro anglické prostředí a už také někde trošku zastaralé.

12.12.2020 4 z 5

Životopis Terezie z Lisieux Životopis Terezie z Lisieux Guy Gaucher

Být nepatrný, pokorný a přitom pokojně žít v radosti jen pro lásku. Inspirativní

05.12.2019 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Četl jsem do čtenářské výzvy, americká houstliska díky starým notám z antikvariátu objevuje hrůzné reálie válečné evropy, se kterými jsme postupně a opatrně seznamováni v druhé dějové lince. Čtivě a myslím i s řadou nepříliš známých pohledů na popisované události, které se skutečně staly. Psáno asi hlavně pro americké čtenáře, kteří nemají v sobě zakořeněnou zkušenost s válkou jako Evropané - zřejmě i proto historický příběh provázaný se současností.

10.03.2019 4 z 5

Kdo jsem já, abych vedl Kdo jsem já, abych vedl David Novák

Zajímavé na této knížce nejsou samotná poučení jak být dobrým šéfem, ty jsou, možná i lépe zpracovaná v řadě jiných knih. Návody k dobrému šéfovství (např. motivace, vyhoření, řešení konfliktů) jsou hodně podobné ve všech knihách zabývajících se tématem, najdeme v nich důraz na morálku, čestnost a pravdivost, vedení jako službu týmu. Tady je ale přesahující jejich vysvětlení a přiblížení pomocí biblických příběhů, důraz na duchovní rozměr vedení, ze kterého se vyplatí čerpat sílu a inspiraci i v sekulárním prostředí.

Horský křišťál Horský křišťál Adalbert Stifter

Milá novelka, chvilka v klidné a krásné době.

A pak uvidíš... A pak uvidíš... Jan Boháč

Velké čtenářské překvapení.
Kniha je sice částečně popisem vzniku hotelu z domu kupeného kolegy z divadla Sklep, ale hlavně je to román o konci komunismu a tehdejší atmosféře, o hledání opravdové lásky a nějakého naplnění...
Ne příliš rozsáhlou knížečku jsem si dovezl jako suvenýr z tamějšího pobytu, kde se autor mimochodem pořád pohybuje a nákup jsem bral spíš jako podporu podniku.
Po dvou letech jsem ji zkusil do čtenářské výzvy, no a po přečtení pár stran jsem se těžko odtrhával.
Možná ale mé nadšení ovlivnila návštěva hotelu, je opravdu kouzelný. A také je to asi četba spíš vhodná pro čtenáře pamatující dobu konce komunismu.

31.01.2024 5 z 5

Smrt synů Smrt synů Lasse Holm

Pěkná dobrodružná kniha, napínavá. Jen se někdy děj dopředu sune pomocí náhod a událostí, kterým mě nebylo snadno uvěřit. Trošku jsem měl pocit, že čtu pěknou a zábavnou pohádku, než historický román.

31.01.2024 4 z 5

Listy z Mexika Listy z Mexika Zuzana Erdösová

Zajímavé, čtivé, zábavné - potíže života v jiné kultuře popsané pohledem každodenního života - paní se možná vypsala trochu ze svých splínů, ale díky tomu jsem poznal Mexiko od základu.

28.07.2023 5 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Už starší, hůř se mně četlo...

28.07.2023 4 z 5