ZaS ZaS komentáře u knih

Ostrovy, lidé a strašidla Ostrovy, lidé a strašidla Eric Herne

Jeden z nejlepších cestopisů, které jsem kdy četl popisuje plavbu po ostrovech Indického oceánu. Kniha byla napsána v šedesátých letech, kdy například Seychelly byly ještě téměř liduprázdná oblast na konci světa. Vřele doporučuji všem romantikům.

13.07.2016 5 z 5

Sencislo9 Sencislo9 David Mitchell

Tohle je první Mitchell, kterého jsem nepřečetl na jeden zátah. První polovina je poměrně chaotická a z dějového hlediska nijak zvlášť zajímavá, takže jsem ji neustále odkládal. Teprve za stranou 200 se to trochu ustálí; děj dostane spád i smysl a nakonec dojde i na závan mitchellovského esoterična (jen s tím rozdílem, že tu nejde o reinkarnace, ale – jak jinak - o sny).
Z Mitchellových knih, které jsem zatím četl, asi nejslabší, což ale pořád bohatě stačí na velmi slušný nadprůměr.

08.07.2016 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Z mého pohledu je román zajímavý spíše svým tématem než stylem či dějovou linkou. To ale je zjevně autorův zájem - primárně nejde o vlastní příběh vysokoškolského profesora ale o jeho myšlenky a především o popis konverze společnosti k islámu, nebo spíše jeho akceptaci.
Rohodně doporučuji přečíst.

19.06.2016 4 z 5

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Začátek velmi rozpačitý, nicméně následně se děj rozvine do epických rozměrů. Další z Mitchellových vynikajících děl.

21.05.2016 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

kombinace historického románu a fantasy - reálné postavy a děje se prolínají s lehkými fantasy prvky. Výsledkem je velmi čtivý náhled na husitské války. Rozhodně poučnější než Zaklínač, ale přitom stejně napínavé. Pro českého čtenáře a milovníka fantasy povinná četba. :-)

21.05.2016 5 z 5

Nulté číslo Nulté číslo Umberto Eco

Po Pražském hřbitově, který byl totálně mimo a působí dojmem, že byl psán na zakázku, protože Eco v něm popřel sám sebe, se opět vrátil autor Foucaultova kyvadla. Koho zajímají konspirace, nedozví se asi nic nového, ale jak říká jeden z hrdinů, je zajímavé všechna jednotlivě známá fakta poskládat do jedné dějové linky. Pokud máte pocit, že jde o sci-fi, mýlíte se. Projekt Gladio byl a patrně stále je krutá realita dneška a jen ze samotného faktu, že je možné o tom klidně psát aniž by to velkému bratru nějak výrazně vadilo by nás mělo mrazit.
Co se týče stylu, je z něj patrné, že Eca už moc nebaví psát. Narozdíl od kyvadla nebo Jména růže si s dějem ani se slovy nehraje tak jako dříve, ale s ohledem na jeho věk je to asi pochopitelné.
Takže nečekejte nic než odlesk bývalé slávy, ale rozhodně nebudete zklamaní jako u pražského hřbitova.

04.01.2016 4 z 5

Poslední král Bójů Poslední král Bójů Jaroslav Bašta

Stylisticky jednoduchou formu (autor sám konstatuje, že je zvyklý psát spíše odborné texty než prózu) bohatě kompenzuje téma. Na příběhu popisujícím střet římské říše s Bóji usídlenými v severní Itálii popisuje jak jejich vnímání světa, tak i historii tohoto kmene v kontextu posledních čtyř tisíc let, ve dvou etapách svázanou i s naší historií. Pokud máte rádi Itálii, kniha Vám nabídne vysvětlení proč tomu tak je :-)

15.03.2015 4 z 5

Příběhy děda Posledy Příběhy děda Posledy Jaroslav Žák

Vynikající kniha, která líčí svět kolem nás poněkud jinak, než jak jej vidíme. V duchu své doby odhaluje celou řadu "kouzel" jako působení přírodních sil, ale přesto ponechává prostor fantazii.

26.12.2014 5 z 5