yerry yerry komentáře u knih

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Heinleinov rozprávačský štýl v tomto príbehu opäť nemá chybu. Niektoré scény s mačkou sú ukážkové. Kocúr je tu hlavný akčný hrdina a musím dodať, že niektoré scény s ním predčili aj scény s hromtĺkmi od iných autorov v iných príbehoch. Knižka sa veľmi dobre číta.

Tri štvtiny knihy sú za všetky hviezdy, tá posledná je už poslabšia a záver Heinlein myslím dosť odflákol. Ten šťastný koniec mi pripadal ako vystrihnutý z románu o budovaní svetlých zajtrajškov, len teda s opačnou polaritou systémových hodnôt.

Dan Davis, hlavná postava príbehu nie je žiadny neohrozený sympaťák, skôr naopak, napriek tomu sa nedá, nedržať mu palce. Ale ako som už písal akčnú zložku príbehu skvelo dotvára jeho mačací parťák.

Cestovanie časom, ako ho tu Heinlein popisuje má nekoľko logických chýb, hlavne v závere. Niektoré „vynálezy“ tu popisované môžu vylúdiť na tvári úsmev. Napriek tomu ako odpočinkové čítanie je knižka vhodná pre čitateľov všetkých vekových kategórií, ktorým nevadí, že niečo je už dnes úplne inak. Jedná sa totiž o klasiku v žánre a zároveň aj o zábavu.

17.01.2014 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

V prvom rade musím podotknúť, že v prípade tejto knihy som bol pripravený na „dark“ fantasy. Pod významom „dark“ si ale asi predstavujem niečo iné, lebo toto je skrátka epický príbeh so štandardnými fantasy kulisami.

Jedna z viet v knihe: „Svět se hnul“ mi nevdojak pripomenula tú istú vetu od iného autora a v inom diele, ktoré si označenie dark fantasy skutočne zaslúži, áno je to „Pistolník“ od Kinga. Akosi prirodzene môžem tieto dve knihy konfrontovať. Kingove postavy v príbehu majú lepšie prepracované charaktery, svet a samotný príbeh dýcha temnotou, ktorá na mňa číha z každého kúta postapokaliptyckého snového fantasy sveta. Tieto dve knihy majú mimochodom viac styčných bodov ako by sa zdalo. Chodby versus dvere, sny versus snová krajina atď…

Temnota u Eriksona je viac deklarovaná, nevyvolávajúca údes, depresiu alebo údiv. Postáv je v diele dosť veľa, preto je jasné, že nemajú úplne prepracované charaktery, nemôžem sa s niktorou z nich úplne identifikovať. Akčné scény sú u Kinga popisované do najmenších detailov, u Eriksona však dosť nejasne akoby v hmle alebo opare (niekedy som si musel text prečítať 2×, aby som vlastne porozumel čo sa to tam práve odohralo).

Nevýraznosť postáv u Eriksona je viditeľná hlavne u ženských hrdiniek. Tie konajú, vraždia a hovoria presne ako muži. Nemám nič proti emancipácii, ale hlavné ženské zbrane sú v niečom inom a spôsob vedenia boja z ich strany je vedený iným štýlom, ako nám to tu predkladá Erikson. Ich občasné emočné chvíle vyznievajú dosť chabo a nepresvedčivo.

Skrátka Erikson to má akoby obrátene: hlavné aj vedľajšie postavy fungujú v podstate ako kulisy – štatisti, zatiaľ čo tie kulisy sú u neho hlavným motívom. Teda tomu, kto má rád lineárne príbehy túto knihu vôbec neodporúčam. Naopak, tomu kto sa zhliada v mytológii a postupnom kompletizovaní celku pomocou fragmentov, Eriksonova koncepcia asi sadne.

Suma sumárum: kniha je dobrá, ale nedostal som od nej to, čo som očakával. Dostal som to, čo som nechcel, vo veľmi dobrej kvalite. Autor ma presvedčil, že to čo mi dal, je naozaj dobré, napriek tomu, že som hľadal niečo iné.

Už mám rozčítaných 100 strán z 2. dielu :)

15.04.2012 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

Ak si rád pochutnáš na korýšoch - mäkkýšoch, kôrovcoch ako skvelom produkte mora, nečítaj tento text. Ak si nedáš povedať, tak sa nečuduj. Varoval som ťa, tak skoro ti chutiť nebudú...

Skvelý horor od skvelého vydavateľa...

04.03.2023 5 z 5

Leviatanova zhouba Leviatanova zhouba James S. A. Corey

Neviem síce kto od koho odpisoval, ale súbežne s knihou pozerám aj na seriál Stranger Things a odhliadnuc od kontextu a typu žánru, vidím v oboch príbehoch dosť podobných vecí. Viď napr. Duarte a Vecna, brány, iná dimenzia, temnota atď. Ale možno je to len nový trend ako s upírmi, nemrtvákmi a pod...

Celá séria ako taká sa mi zdala byť dosť nevyvážená. Prvé tri či štyri diely boli veľmi dobré, potom sa zbytočne preklenula do akcie a military sci-fi (tie diely považujem za výplňové a dosť zbytočné) aby to autori napokon ukočírovali s riadnou dávkou mystiky, čiastočným ale dosť mlhavým vysvetlením a snahou o pozitívne zakončenie. Ten záver bol zjavný už od predchádzajúcich dielov a veľmi neprekvapil. Určitú silu napriek tomu mal...

Sklamaním u mňa bolo, že čo som od knižnej série očakával, hlavne po zhliadnutí seriálu, to som od nej nedostal. Záver bol síce dosť dobrý, ale prelúskať sa k nemu cca štyrmi či piatimi zväzkami (ak nepočítam úvodné diely) dalo trochu zabrať. Sériu by som kľudne zredukoval na trilógiu max. pentalógiu, aby si uchovala kvalitu. 9 zväzkov je veľa.

Jednotlivé hlavné postavy postupne strácali na pútavosti a poniektoré z nich už doslova liezli na nervy. Tie vedľajšie i keď sa autori snažili už nemali ten šmrnc. Ako napríklad Tanaka v tomto poslednom dieli. Čo oceňujem, je humanistický presah série. Brutalita ľudskej rasy tu nebola samoúčelná. Autori sa snažili nastoliť otázky ohľadne ďalšieho vývinu ľudstva. Epizodicky sa tu vyskytlo pár hlbších myšlienok. Napr. je etické, ak je všeobecné blaho vykúpené utrpením jednej jedinej bytosti? Dieťaťa? Autori tu narážali na jedno zo základných diel Ursuly K. Le Guinovej: "Tí, čo odchádzajú z Omelas".

Nechcem aby moje hodnotenie tohoto posledného dielu ale aj celej série vyznelo nejako negatívne. Väčšine sa bude určite páčiť. V tomto prípade, vzhľadom na to, že kvalitatívne sa jedná už o vyšší level, hodnotím kritickejšie a napokon neľutujem čas nad jednotlivými zväzkami strávený...

24.08.2022 3 z 5

Tiamatin hněv Tiamatin hněv James S. A. Corey

Konečne!!! Neznáma entita z mimopriestoru dala o sebe riadne vedieť a to v reálnom čase a naprieč viacerými hviezdnymi sústavami. Anihilácia bola totálna a kde totálna nebola, bola "iba" smrtiaca či mrzačiaca. To, že stále nevieš odkiaľ a aká forma to vlastne je, nie je až také podstatné, zlovestné neznámo mrazí najviac. Paradoxne toto bol ten najpozitívnejší aspekt celej knihy.

Kapitoly s Alexom a Naomi mi až tak pútavé neprišli, teda až na tie záverečné. Naomina akceptácia všetkými odbojovými skupinami voči Laconii bola strašne naivná. Viac ma upútali kapitoly s Terezou (Duartovou dcérou) či s Elvi. Tie riešili aspoň vlastné postavenie resp. protomolekulu a neznámu entitu, ktorá zlikvidovala jej tvorcov. Dve z hlavných postáv si to tu odniesli, jedna z nich s patričným pátosom a s riadnou dávkou efektov.

Chudák Duarte doplatil na vlastnú stratégiu. Načo dráždil hada bosou nohou (teda len antihmotou)? Cortázar bol a mohol zostať kvalitným záporákom. Nestalo sa. Tá konečná epizóda s ním sa mi zdala akási uponáhľaná. Úsmevné bolo aj správanie Lacónčanov, keď im lietali atomovky nad hlavami, veď nič moc sa nedialo :)

Ani tento diel nevyšiel z tieňa posledných zväzkov a ani zďaleka nemá na tie úvodné (ale to sa už opakujem). Hlavní hrdinovia sú už len odvarmi tých pôvodných. Sem tam ešte zamútia vodu. Napriek tomu sa púšťam do posledného zväzku s už len miernym zaujatím, ako to vlastne všetko dopadne. Ak by udalosti ubiehali realistickejšie, pravdepodobne by sa naplnilo Amosovo proroctvo o konci ľudstva. Ale keďže viem, že amíci nemajú radi zlé konce, prorocky predpokladám, že tak to nebude...

P.S.: Tú obálku neriešim, vlastním totiž ebook ;)

31.07.2022 3 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

Čo sa týka seriálu, 4. sériu odohrávajúcu sa na Novej Zemi (Ilus) som považoval za najslabšiu. Niektoré časti sa dosť ťahali. Až na niekoľko akčných scén a prebúdzajúcich sa artefaktov, subjektívne dosť nuda. To isté ale nemôžem povedať o knihe.

V nej sú pôvodný kontext a motivácie jednotlivých postáv lepšie vykreslené. Taktiež niektoré súvislosti, ktoré mi v seriálovom spracovaní unikli, v knihe boli opísané oveľa lepšie. Pútavosť u knihy neochabuje. Ak sa zdánlivo nič nedeje, je to len predzvesť nejakého ďalšieho konfliktu, či pohromy. Dej odsýpa veľmi rezko.

Nechýba klasický záporák, Naomi a Amos tu dostávajú väčší priestor ako v predchádzajúcich zväzkoch a Holden, ten je kapitola sama o sebe. Tentoraz v úlohe mierotvorcu, ktorý má vyriešiť vzťahy dvoch znepriatelených strán. Začína byť až príliš jednoznačne pozitívne vykresľovaný. Pribudnú okrem iných hlavne Havelock (bývalý Millerov parťák) a Basia. Obaja prejdú svojou charakterovou premenou. Protomolekulu tentokrát vystriedajú artefakty na planéte, inak klasická šablona tejto knižnej série len v iných kulisách.

Na rozdiel od seriálu, knihy majú trochu rozprávkové konce, čo mi vzhľadom na predchádzajúci dej príliš adekvátne nepripadá. Ale stále je to veľmi kvalitné čítanie, spaceopera (tentokrát skôr čistá sci-fi) presne ako má byť. Baví ma hlavne to nezodpovedané. Kto boli tvorcovia protomolekuly a hviezdnych brán a hlavne, kto alebo čo bolo to, čo ich zničilo...

23.05.2022 4 z 5

Raspberry Pi - Uživatelská příručka Raspberry Pi - Uživatelská příručka Eben Upton

Čo sa týka vydania z roku 2017, ktoré som aj čítal, napriek aktualizáciám, je už knižka dnes (august 2021) dosť zastaralá. Modely Raspberry Pi v nej opisované sú dnes dostupné hádam už len v bazároch a možno ako výpredaj v niektorých eshopoch. To je teda hlavný zápor knihy.

Kladom väčším ako jej zápory je však súhrnný objem informácií všeobecnejšieho razenia. Je tu všetko podstatné, čo by mal vedieť o tejto platforme úplný začiatočník. Tie informácie a veľa krát aktuálnejšie sú síce na webe, ale v knižke sú prehľadne zaradené do jednotlivých kapitol. Prípadný záujemca tak získava prehľad o tom, čo Raspberry Pi je a čo nie. Na čo sa hodí a na čo je vhodnejší mikrokontrolér napr. Arduino.

Ako knihe síce už dosť zastaralej, napriek tomu prinášajúcej stále podstatnú sumu hlavne teoretických informácií, nemôžem uprieť prínos hlavne pre začínajúceho bastliča. Pre jej vydavateľa a distribútov však zostáva otázka výšky jej ceny, ktorá by mala ísť vzhľadom na aktuálne len čiastočne platné informácie podstatne dolu...

29.08.2021 4 z 5

Kosmický kód Kosmický kód Zecharia Sitchin

Ťažiskom tohoto zväzku Kroník Zeme je okrem už skôr rozvíjaných tém hlavne problematika okolo znalostí DNA v časoch existencie Sumeru, výskyt šifier a šifrovania v starých textoch, proroctvá a predpovede. Dozvieš sa tu, prečo je Jeruzalem pupkom sveta alebo prečo sa u židov dedí následníctvo po matke a nie po otcovi.

Pozitívom u autora je okolnosť, že svoje hypotézy podopiera viacerými prameňmi. Teda okrem samotnej Biblie sú to hlinené tabuľky, archeologické nálezy, historické a prehistorické stavby, astrologické a astronomické výpočty, vedecké poznatky a znalosť pramenneho materiálu. Známe fakty vkladá do nového kontextu, čím nadobúdajú iný zmysel.

Negatívum vidím zasa v prílišnej orientácii na Bibliu, židovské zdroje a židovské reálie. Nič proti nim, ale pôsobí to nevyvážene. Vo svojej knihe síce spomína aj nesemitské národy, tie však zohrávali v jeho podaní predovšetkým rozvratnú úlohu. Takým bol napríklad aj útok národov severu (možno Skýtov ale možno aj našich dávnych predkov) niekedy v 7. st. p.n.l. na Sinajský poloostrov. Len ma tak napadá, čo to za pliaga zo severu pritiahla, keď podľa autora existovali len tri centrá ľudskej civilizácie a severná Európa v nich vôbec nefigurovala.

Tento zväzok mi napriek mojim čiastočným výhradám sadol trochu viac ako ten predchádzajúci. Autor sa ti dokáže dostať riadne do hlavy ;)

24.09.2020 4 z 5

Ztracené říše Ztracené říše Zecharia Sitchin

Povedal by som to asi takto: Znalci žánrovej litertúry asi budú vedieť, čo mám na mysli. Myslím znalcov science fiction a alternatívnej histórie zvlášť. Stavba príbehu môže narásť do alternatívnych tvarov a rozmerov, ak sa niečo pridá sem, niečo uberie z tamodtiaľ, niečo sa prifarbí, skrátka nejaká na prvý pohľad bezvýznamná zmena začne na seba nabaľovať rôzne alternatívy ako snehová guľa a napokon vzniká nová kvalita. Myslím, že o niečo podobné sa snažil aj autor...

Vtip je v tom, že bol ojedinelým zjavom vo svojom obore a majstrom slova. Ako čitateľ konzument nemáš šancu overovať všetky fakty. Stačí ak niečo nedopovedal alebo niečomu pririekol vlastnú interpretáciu. Faktom je, že jeho knižky sa aj po rokoch dobre čítajú a vyzývajú k premýšľaniu.

V tomto zväzku (české vydanie: Dobra, 2001) popri známych tézach z predošlých zväzkov a ich doplnení, tu mení autor zemepisnú oblasť. Prenesie ťa do Strednej a Latinskej Ameriky, do dôb Inkov, Aztékov, Olmékov a ich dávnych predchodcov. Presvedčí ťa, že Kolumbus nebol prvým objaviteľom Ameriky, neboli nimi ani Vikingovia. Že americké pobrežie zmapoval už ktosi oveľa skôr. Vysvetlí ti podobnosť v byblických textoch a indiánskych príbehoch, aj podobnosť božských panteónov ako aj prítomnosť príslušníkov semitských a negroidných národov niekoľko tisícročí pred n. l. Neobíde ani známych Bohov - Anunnakov, ktorí tu pravdepodobne pôsobili. A hlavne prečo. Najdôležitejším faktorom ohľadom Ameriky bol mimoriadne vysoký výskyt zlata a cínu...

Konštatujem opätovne vysokú čítavosť knihy hlavne pre čitateľov ktorých zaujíma, čo by sa stalo, ak by bolo niečo inak. Autor to mal perfektne premyslené, to je však zároveň aj najväčšia slabina knihy. Neexistujú v nej biele miesta, takmer...

31.08.2020 4 z 5

Fantázia 2019 Fantázia 2019 Ivan Aľakša

Musím uznať, že táto antológia bola kvalitatívne oveľa lepšia ako posledné ročníky. Poviedky úrovne blogových zápiskov začínajúcich autorov sa v nej prakticky nevyskytujú. Redakcia taktiež bola kvalitná. Ak mám nejaké výhrady, tie smerujú skôr k politickej angažovanosti u niektorých textov. Texty s politickým vyznením samozrejme do SF patria, do Fantasy už síce pomenej, ale ak sú, mali by vyznieť z deja, nemali by reflektovať len a jedine názory vydavateľa a nemali by byť úzko späté s aktuálnou politickou situáciou. Mali by byť viac nadčasové.

Pozitívom tohoto výberu je, že každý si tu niečo nájde, čo mu sadne. Za mňa, bol som najviac zvedavý na slovenskú splatter lady Annu Olejárovú. Tá síce do určitej miery splnila moje očakávania ale maximálne tentokrát u mňa zarezonovali iní autori, v tomto prípade teda hlavne autorky. Hlavne splatter na slovenský spôsob Kataster strachu od Kataríny Soyki(-y?), kožovito-nechutný horor Psia podoba od Radky Horniakovej a rýchlovka z opusteného nádražia Gombík od Barbory Vinczeovej. Tých ďalších kvalitných poviedok je tu tentokrát dosť. Bližšie viď komentáre k jednotlivým poviedkam.

Môj konečný verdikt: veľmi dobrý počin s vyššie spomenutou výhradou…

27.02.2020 4 z 5

Mystérium Hyperborey Mystérium Hyperborey Marián Kapolka

Knižka klame telom aj svojim titulom. Obálka knihy navodzuje dojem, že sa v nej bude pojednávať o obraze mýtickej Hyperborey, ako to vidí autor. Nachádza sa na nej UFO v tvare piramídy, prales, dinosary, svalnatý borec aj Bratislavký most :) To je však len kamufláž, lebo Hyperborea sa tu bude preberať len v jednej kapitole a to tiež len v kontexte ústrednej témy. A tá je aká? Je to sila. Na cca 200 stranách tu dostaneš konšpiračno - astrologickú ezoteriku v kocke. Kľudne zober zápalky a podpáľ svoju knihovníčku, nebudeš ju už viac potrebovať. Všetko to, čo je obsiahnuté v takmer všetkých knihách tu máš v kondenzovanej podobe v rámci božského nálevu...

Mohlo by sa zdať, že knihu zhadzujem. Tak to však nie je. Autor má totiž pozoruhodnú imagináciu, ktorá dokáže vtiahnuť, a originálne nápady. Philip k. Dick by žasol. Musím uznať, že ak by z nej vytvoril SF ságu, vydala by na úctyhodný počet zväzkov. Niektoré autorové myšlienky a tézy stoja za zamyslenie.

Tými hlavnými, ktorými sa autor zaoberá sú: tajné spoločnosti, rády, slobodomurári, ilumináti, rosenkruciáni, teozofia, mimozemský faktor a Reptiliáni, ich podiel na vývoji sveta. Ďalej pokračuje kabalou a numerológiou. Dokladá to katastrofickými tézami, astrológiou, Saturnským mýtom, ktorý svojimi siedmimi prstencami manipuluje celú ľudskú civilizáciu, s jej dejinami politikou aj ekonomikou. Rozoberá tu dve nábožensko-politické vízie: kult matky, z ktorého sa vyvynuli všetky monoteistické náboženstvá vrátane neskoršieho kresťanstva a kult otca orientovaného na védy. Nezabúda ani na védy Slovansko-Árijské.

V záverečnej časti knihy autor svoju koncepciu ešte graduje, keď všetko už napísané vkladá do rámca Fomenkovej Novej chronológie (čo viac rozvádza v jeho nasledujúcej knihe "Veľké slovanské dobytie sveta") a dupľuje to vlastnou tézou o sendvičovom časopriestore, kedy jednotlivé časové obdobia prebiehajú súbežne v siedmych dimenziách nezávisle na sebe.

Po prečítaní knihy dospeješ k osvieteniu :) Celý tvoj život v tomto priestore je len virtuálna hra. Hra bohov. Ty si hráč v tejto hre, ktorá má svoje pravidlá a kulisy. Ako každá správna počítačová hra má svoj level (ak nehráš práve nejakú adventúru), nachádzaš sa v jednom aj ty. A teraz pozor. Každá hra má svoj koniec. Game Over! Bomba! Nechápeš? Ani ja :)

19.01.2020 3 z 5

Čo nesmiete vedieť: Čo pred nami historici zatajujú Čo nesmiete vedieť: Čo pred nami historici zatajujú Marián Kapolka

Táto autorova knižka je koncipovaná ako doplňujúce informácie k jeho predchádzajúcim knihám: Všetko bolo inak, Mystérium Hyperborey a Veľké slovanské dobytie sveta. Prečítanú zatiaľ mám len tú poslednú. Svoje výhrady som napísal v komentári k nej. Bol som preto veľmi milo prekvapený spracovaním i kvalitou autorovho textu, ktorý už vyznieva profesionálnejšie, bez viditeľných chýb a svedčí o hĺbke poznania problematiky, ktorou sa autor zaoberá. Knižka je v tvrdej väzbe na kriedovom papieri s množstvom kvalitných ilustrácií a fotografií.

Mierne výhrady mám snáď len k šírke záberu aj napriek tomu, že sa autor vyhýba takým témam ako plochá resp. dutá Zem, reptiliáni a pod. a z tých záhadologických si vyberá tie serióznejšie a nám bližšie. Prezentuje tu iné pohľady na astrofyziku, kozmológiu, archeológiu a historiografiu.

Ak sa o tieto veci zaujímaš, nedozvieš sa asi nič nové. Autor totiž čerpá informácie predovšetkým zo slovenských, českých a ruských zdrojov. Prevažná väčšina tých zdrojov sú zdroje z internetu. Máš to tu však všetko pokope a bonusom je fakt, že tie internetové zdroje dosť rýchlo miznú, kniha však zostáva.

Nechcem tu teraz hodnotiť reálnosť obsahu. Ten je zaujímavý či už sa jedná o fikciu alebo alternatívne videnie dejín. Zdrojov tu autor uvádza dosť. Z môjho pohľadu je knižka svedectvom o tom, ako uvažujú ľudia v prvých desaťročiach dvadsiateho prvého storočia a zaujímavé je to porovnať s uvažovaním ľudí z pred sto či dvesto rokov. Tentokrát som teda spokojný ;)

10.01.2020 4 z 5

Spoutaný svět Spoutaný svět Harry Harrison

Ak držíš hubu a krok, a náhodou patríš medzi vyvolených 10% obyvateľstva tejto planéty, máš celkom pohodlný život. Podobne je na tom aj hlavný hrdina tohoto románu. Bohužiaľ, jedna udalosť spôsobí, že sa mu otvoria oči a následný jeho pád je nezadržateľný.

Orwellovčina ako vyšitá v trochu odľahčenejšej kapotáži. Svet v nie až tak vzdialenej budúcnosti je po jadrovej vojne, ekonomickom a ekologickom kolapse a následnom reštarte. Svetovláda je oligarchická až fašizoidná s všadeprítomnou bezpečnosťou a políciou. 90% populácie sa nachádza v pozícii otrokov. Genocída, pracovné tábory, špehovanie a kastový systém sú realitou. Pomerne slušne si žije len 10% obyvateľov planéty.

Depresívny a paranoický text od začiatku do konca. Autor tu pomerne realisticky vykreslil, kam až môže zájsť kapitalizmus ako taký, s jeho silovými zložkami, ktoré ho majú chrániť a v čo môže vyústiť. Paralely s dneškom sú viac ako desivé. Môžeš sa ukľudniť, až také zlé to stále nie je, hádam…

Pozerám, že to má aj druhý diel. Som teda zvedavý, ako to v ňom Harrison ukočíruje. Zatiaľ je to za všetky hviezdy…

11.12.2019 5 z 5

Slovenské dejiny I. Slovenské dejiny I. Matúš Kučera

Knižka je súčasťou päťdielnej série Slovenských dejín, z ktorej každý diel sa týka iného obdobia a písaný je iným autorom. Tento 1. diel je aj napriek niekoľkonásobnej dotlači vydania z roku 2011 opäť beznádejne vypredaný. Bol som zvedavý prečo...

Kučera je etablovaný historik a neskĺzava do extrémov či už v rámci marxistického výkladu dejín alebo neskôr nacionálneho vzopätia. Teda v rámci možností podáva dejinné udalosti objektívne vzhľadom na pramene, ktorými svoj výklad podporuje. Nie je zástancom autochtónneho osídlenia našich územi Slovanmi, ale posúva ich príchod približne do 5. st. n.l. Týmto aj svoje dejiny začína. Končí ju porážkou pri Moháči v roku 1526 osmanskými Turkami.

Prevažná časť textu je recyklovaná z predošlých autorových prác. Pridáva niektoré nové poznatky z posledných rokov. Ilustrácie tu takmer absentujú. Text sa však veľmi dobre číta. Kučera ho vie podať žurnalistickým spôsobom. Nezaťažuje ťa zbytočnými dátumami a panovníckymi rodostromami. Dôraz kladie na zrozumiteľnosť. Text je štruktúrovaný do viacerých oblastí: historická, sociologická, etnická, umelecká, obchodná a pod. Vždy tu ako bonus uvádza niekoľko zaujímavostí.

V konečnom dôsledku sa mi tento počin páčil. Jednu hviezdu strhávam za tú recykláciu skorších autorových textov. Knižku by som s kľudom odporúčal aj českým čitateľom. Na zahodenie nie je nikdy pohľad svojho brata a v tomto prípade je to pohľad myslím, pomerne objektívny...

18.02.2018 4 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Dávam klobúk dolu pred autorom. Knihu s takou vypovedacou silou a k tomu ešte žánrovú som už dlho nečítal. V mojom osobnom rebríčku zosadzuje zo svojho piedestálu Dunu. Toto je umenie bez ohľadu na to do akej literárnej kategórie ju zaradíte. Sled obrazov ako od Goyu… Surové a živočíšne, pričom tá surovosť je epická, nie pornografická a nie je samoúčelná. Tie obrazy sú tak silné, že som ich videl priamo pred očami. Niektoré súvetia vyvolávali mravenčenie v oblasti mojej chrbtice a niektoré vety vyzneli ako kánon. Žiadny ďalší komentár táto kniha už nepotrebuje, NECH PREHOVORÍ TICHO a tisíc vrán…

26.05.2012 5 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Tento diel sa odohráva okolo roku 917 a Uhtred sa v ňom konečne podujme dobyť svoje právoplatná dedičstvo Bebbanburg, ktorý založil na dobytom území Walesanov jeho predok, príslušník starovekého západogermánskeho kmeňa Anglov Ida Plameňonosič a ktorého názov je odvodený od mena královnej Bernície (časť Northumbrie) Bebbe (žene Idovho vnuka).

Tento zámer sa mu budú snažiť prekaziť ako jeho bratranec, tak aj škótsky kráľ Konštantín alebo vplyvný šľachtic Æthelhelm. Æthelflaed zostáva Uhtredovou priateľkou do konca svojich dní. Taktiež jeho zať Sigtryggr zostáva jeho spojencom. Samotná bitka o Bebbanburg je popisovaná veľmi farbisto a autor ťa udržiava v stálom napätí ako to vlastne dopadne.

Ani tento zväzok svojou kvalitou nespadol pod úroveň tých predošlých a čítanie pekne odsýpalo. Na tie dánske a nórske mená som si už zvykol, tie saské mi však stále dávajú zabrať. Občas sa mi pletú. Veď posúď sám: Æthelflaed, Æthelhelm, Æthelstan, Ælfweard, Ælflæd. Ten starý názov Anglicka - Englaland tiež nie je na zahodenie :) Napriek tomu, knižka je veľmi dobrá...

04.02.2024 4 z 5

Vyslanci do prázdna Vyslanci do prázdna Frank Herbert

Klasická sci-fi obohatená o náboženský a filozofický rozmer. Ak si vyrastal na technokratickom Asimovovi, Herbert je trochu iné kafé. Klony, vesmírna loď s implantovanými ľudskými mozgami a jej let vesmírom do neznáma, to sú atribúty, ktoré ma u klasiky vždy dostanú. Tiež filozofické a duchovné otázky v tomto type žánrovej literatúry som vždy vnímal ako korenie, ktoré jej dodávajú šťavu.

Horšie už je, ak dialógy a myšlienky tohto typu u hlavných protagonistov prevažujú nad samotným dejom. V prípade Vyslancov do prázdna je to už dosť na vážkach. Autor v tomto románe dosť fabuluje, čo sa týka technikálií. Svoje "hard" podanie fantastického príbehu odsúva až na hranu zrozumiteľnosti. Niektoré jeho myšlienky sú už zastaralé a poplatné dobe (čo nevidím ako negatívum), ktoré chápem ako pohľad 60. rokov minulého storočia (Nová vlna) na budúcnosť. Niektoré sú nadčasové a majú čo povedať aj dnes.

Napriek stagnácii deja, siahodlhým dialógom, filozofovaniu a duchovným výlevom je cítiť zo samotného textu auru kvalitnej klasickej sci-fi a nechýba ani ten pocit údivu. Pointa je riadna a má svoju silu (aj keď je dosť predvídateľná). Z tohto dôvodu si rád prečítam aj nasledujúce trilogické pokračovanie, ktoré Herbert spáchal v spolupráci s Billom Ransomom. Len dúfam, že to nedopadne ako s Rámom od Clarka, ktorému Gentry Lee veľmi nepomohol...

25.11.2022 4 z 5

Telo a iné kyberhrôzy Telo a iné kyberhrôzy Zuzana Droppová

Veľmi zaujímavý počin vydavateľstva Rogerbooks. Autorkine kyberpunkové poviedky idú až na hranu, ak ju teda mierne neprekračujú. Niektoré poviedky sú totiž už čistokrvný PUNK. Za všetky spomeniem hlavne nechutnosťami nabitú poviedku Bazén. Iné sú dostatočne temné na to, aby ich nemusel skúsnuť bežný mainstreamový čitateľ.

Nie som nejaký sexista, ale autorka chvíľami píše drsnejšie ako mužský autor, čo je na slovenskú sci-fi scénu, na ktorej sa od vydania knižky objavilo už pár slasher-ladies, stále pomerne ojedinelá zvláštnosť. Niektoré autorkine staršie poviedky síce trpia na svoju kostrbatosť, ale snáď ani jedna nie je vyslovene zlá. Ak čakáš dobré a optimistické konce, radšej zober do rúk inú knihu.

Subjektívne najlepšie poviedky v zbierke sú u mňa:
- Iba robot

- Komma
- Voda
- Vajce dvoch detí
- Tokov pes

Ostatné boli síce dobré, ale niečo im chýbalo. Viac v komentároch k jednotlivým poviedkam...

07.11.2022 4 z 5

Fantázia 2021 Fantázia 2021 * antologie

Mierne nadpriemerný ročník a opäť s pretlakom autoriek. Tie autorky nie sú na závadu ale uvítal by som viac technickejších a hard sci-fi poviedok na úkor tých vzťahových. Napriek tomu niektoré texty so ženským rukopisom sú riadne tvrdé aj na mužské pero a niektoré obstoja aj po tej technickej stránke.

Politicky angažovaných textov je tu už menej ako v minulých ročníkoch, čo vítam. Nadčasovosť vnímam ako pozitívum. Očividne pár ich má túto patinu. Napriek tomu, že antológia obsahuje subjektívne pomerne dosť priemerných a podpriemerných poviedok, našiel som v nej tri, ktoré u mňa obstáli a deväť (čo je na antológiu pomerne dosť), ktoré mi čosi dali.

Čo sa týka úplne mladých autorov snáď školopovinného veku, ich poviedky nespĺňajú náročnejšie kritériá, preto som ich zaradenie medzi ostatnými poviedkami veľmi neprivítal. Zostáva na zváženie, či by si nezaslúžili zvláštnu publikáciu, ktorá by ich vek zohľadňovala.

Poviedky za všetky moje hviezdy:
- Martina Havierová: Popol

- Jana Tabačková: Muška v lunaparku
- Tomáš Hrábek: Hitlerova cena mieru
- Richard „Regis“ Zamec: Hic sunt leones
- Susan Soleil: Planéta Zem

Viac v komentároch k jednotlivým poviedkam...

30.10.2022 3 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Ak v prvom zväzku tejto série bolo politiky pomenej a dej sa točil predovšetkým okolo dvoch postáv, v tomto zväzku to až tak neplatí. Politické hry, ktorých ústrednou postavou je Avasarala sa tu rozohrávajú jedna radosť. Pričom šachových figúr je tu niekoľko, predovšetkým tentoraz zo Zeme.

Veľký neznámy faktor, ktorý spraví škrt cez rozpočet všetkým zúčastneným politickým hráčom je, ako inak, naivný Holden s posádkou vesmírnej lode Rosinante. Správanie Naomi ako príslušníčky Pásu mi síce trochu nesedí, ale aspoň to Holden nemá také ľahké. Ľahké to nemá ani Amos, ale to je špecifická postava, ktorá chyby nerobí.

Ústredná dejová linka Praxa a jeho dcéry má síce svoje miesto ale dosť by som pochyboval, že by reálne mala takú dôležitosť, aby sa kvôli nej podnikali lety naprieč slnečnou sústavou, konali vojenské strety a vybuchovali vesmírne koráby. Určitý citový a morálny rozmer jej však nechýba.

Bobby je fajn. Jej popis mi trochu nesedí s tou zo seriálu. V knihe je to pekná baba, len zväčšená na 150% :) Meria cez dva metre a je samý sval a šľacha. Skrátka typická mariňáčka, ktorá sa trochu vymiká z priemeru. Tá zo seriálu mi až tak šľachovito nepripadala a aj o jej vzraste by sa dalo diskutovať. To je ale daň za to, keď seriálové spracovanie vidí človek skôr. Napokon človek si obľúbi obe verzie Bobby...

Protomolekula sa ďalej úspešne prejavuje na Venuši a vďaka pozemským záporákom aj v samotnej slnečnej sústave. Škoda videného seriálu, inak by bola ešte tajomnejšia a zaujímavejšia.

Seriál sa pomerne verne drží doposiaľ prečítaných zväzkov. Niečo pridáva, hlavne čo sa týka vizuálu. Naopak, v knihe je zasa lepšie vykreslená motivácia jednotlivých postáv, na ktorú zasa v seriáli nebol až taký priestor. Teda knihy spoločne so seriálom Expanse sa veľmi dobre dopĺňajú. Odporúčam však knihy čítať ešte pred sledovaním samotného seriálu, najlepšie v súbehu...

Čo dodať? Veľmi dobré čítanie...

30.04.2022 4 z 5