xulij01 xulij01 komentáře u knih

Černá kniha komunismu 2. Černá kniha komunismu 2. Nicolas Werth

Druhý díl se zaměřuje na Čínu, Vietnam, Laos, Kambodžu, Severní Koreu, Nikaraguu, Peru, Etiopii, Angolu, Mosambik, Afghánistán. Podobně jako v prvním dílu jsou rozebírány zločiny komunismu a je i snaha vyčíslit nejen počet obětí na životech, ale i těch, kteří raději svoji vlast opustili (někde je vyčíslen i pokles porodnosti). Ne všude jsou známá přesnější čísla a nastupují spíše hrubé odhady. Čtení je to opravdu hodně zajímavé, kulturní revoluce v Číně, kdy mladí lidé (u některých by se dalo říci ještě děti) rozhodovali ve školách o životě profesorů, často docházelo k tomu, že je nakonec umučili. Neskutečné hrůzy odehrávající se v Kambodže, kdy byla vysídlena celá města a veškeré obyvatelstvo přesídleno, samozřejmě za stále probíhajících čistek. Tím, že se knížka věnuje celé řadě zemí nejde zase až do takových podrobností, ale rozhodně si čtenář může udělat představu o hrůzách, které komunismus pro dané země znamenal. Zároveň je tam i snaha porovnávat rozdíly v pojetí komunismu mezi jednotlivými zeměmi.

12.05.2023 5 z 5

Klobouk myšlenek Klobouk myšlenek Ivan Fontana

Sbírka aforismů a myšlenek. Některé mi připadaly zajímavé či vtipné, ale větší část nikoliv. Například dle mého jedna z těch lepších: Nezoufejte, nemoci jsou tím, co antropologům jednou usnadní vaši identifikaci.

11.05.2023 3 z 5

Vermeer Vermeer Piero Bianconi

Knížka většího formátu, na šířku zhruba 24 cm a na výšku 33 cm. Jedná se o obrazovou monografii mapující dílo tohoto velkého holandského malíře. Ve své době nebyl považován za významného umělce (zemřel v roce 1675), tudíž o jeho životě máme jen velmi kusé informace, ve známost vešel až koncem 19. století.

Textu v knížce příliš nenajdeme. V úvodu se dozvíme něco málo o jeho životě a tvorbě, zdrojích inspirace a je rozebráno, kdy se jeho dílo začalo konečně prosazovat. Jsou tam obsaženy i názory kritiků na jeho tvorbu (vesměs z novější doby, protože ve své době nebyl považován za významného malíře). Poté následuje bohatá obrazová část. Celkově v knížce najdeme 64 barevných celostránkových reprodukcí (jsou tam i jednotlivé detaily jeho obrazů) a 115 černobílých (jedná se povětšinou o malé obrázky na konci knihy coby doplněk textu, kde se rozebírá kdy asi obraz vznikl, kdo je na něm zobrazen atd., takže slouží víceméně pro získání základní představy o obrazu). V závěru knihy jsou taktéž v bodech naznačena nejdůležitější data ze života malíře. Celkový počet děl, která jsou mu připisována, je kolem 40, na konci knihy najdeme i ta díla, kde je autorství nejisté.

30.04.2023 5 z 5

Jak se rodí zvony Jak se rodí zvony Milan Švihálek

Zajímavě pojatá knížka. Setkáme se v ní se třemi druhy kapitol:

1) Co vypráví čas (vždy uvedený konkrétní rok). Vypíchnutý některý z důležitých okamžiků ze života paní zvonařky v daném roce. Dle stylu je to psané Švihálkem.
2) Co vypráví paní zvonařka. Zde najdeme osobní zážitky z dětství, dospívání, dospělosti. Myslím, že je to převzaté přímo od paní zvonařky, jazyk ostatních dvou druhů kapitol je květnatější.
3) Co vypráví zvony. Velmi zajímavé povídání o zvonech a jejich historii, v jedné takové kapitole je i přetištěna pracovní smlouva zvoníka, co bylo jeho úkolem, jak se měl chovat. Dozvíme se o význačných zvonech a jejich osudech. Do určité míry vyprávění z pohledu zvonů. Dle stylu opět psané Švihálkem.

Celkově knížka určitě stojí za přečtení, zvláště zajímavé jsou kapitoly popisující výrobu zvonů. Obecně se jednalo o postupy, které byly předávány z generace na generaci, ale ač manžel paní zvonařky pocházel z takového rodu, tak si musel na veškeré postupy přijít sám (zkoušení, stará literatura). Přiznám se, že kapitoly třeba o dětství a dospívání paní zvonařky mě tolik nenadchly, více by se mi líbilo, kdyby byl větší prostor věnován úseku života, kdy už vyráběli zvony.

19.04.2023 4 z 5

Zrození republiky – Národní revoluce 1918 Zrození republiky – Národní revoluce 1918 František Emmert

Primárně se sice jedná o obrazovou publikaci, ale každopádně se podařilo do knížky vtělit i slušnou porci informací o vzniku republiky. Obrazová příloha je opravdu bohatá a velmi povedená, kromě klasických fotek najdeme i třeba návrh vlajky, jak měla vypadat dle Štefánika a jiných lidí, jinde načrtnuté hranice nového státu, a to včetně koridoru (širokého cca 30 km), který nás měl spojovat se Srbským královstvím, další koridor s Baltským mořem (zní to zvláštně, ale víceméně Francie chtěla, aby Německo bylo více izolované, takže takovéto návrhy šly na ruku těm, na kterých záleželo, zda nový stát vůbec vznikne). Samozřejmostí jsou ukázky článků z novin, různé deklarace a prohlášení, fotky potravinových lístků...

Tím, že se jedná primárně o obrazovou publikaci, nelze čekat, že by ty informace šly příliš do hloubky, jedná se spíše o shrnutí, ale z mého pohledu více než dostatečné, zajímavých informací je v knížce dost.

12.04.2023 5 z 5

Svět kolem nás Svět kolem nás František Dvořák

Knížka obsahuje celou řadu barevných reprodukcí a je tištěna na kvalitním papíře. Zaměřuje se především na umělce Skupiny 42. Kromě umělců uvedených v anotaci obsahuje katalog ještě díla Karla Součka a Miroslava Háka. Veškerý text je dvojjazyčný (čeština a angličtina). U každého umělce je uvedeno pár základních informací o jeho životě a tvorbě.

29.03.2023 4 z 5

Ermitáž Leningrad Ermitáž Leningrad Inna Sergejevna Němilova

Hned v úvodu se čtenář dozví o velikosti sbírek, jedná se o zhruba 3 milióny položek, jejichž vybraná část je vystavena v téměř čtyři sta sálech (na Wiki píší 350, každopádně celkové množství položek je uváděno i dnes stejně). Knížka se snaží zachytit nejvýznamnější umělecké poklady Ermitáže a je členěna do následujících kapitol:

1) Řecké, římské a orientální umění (500 př. n. l. – 14. století).
2) Italské umění (13. - 18. století).
3) Vlámské a holandské umění (15. – 19. století).
4) Francouzské umění (12. - 20. století).
5) Německé, anglické a španělské umění (15. – 20. století).
6) Ruské umění (15. – 19. století).

Vzhledem k rozsahu sbírek jsou uvedena opravdu jen nejvýznamnější umělecká díla, u kterých lze jen velmi obtížně určit jejich hodnotu. U barevné reprodukce je uveden autor (rok jeho narození a úmrtí), název díla, technika, rozměry a rok vzniku. Hned vedle barevné reprodukce (případně na předešlé či následující straně) je doplňující komentář k dílu (většinou do nějakých 20 řádků).

04.02.2023 5 z 5

Moskevský Kreml - Pokladnice architektury a umění Moskevský Kreml - Pokladnice architektury a umění Jiří Burian

Obrazová publikace většího formátu (26 cm šířka a výška 31 cm). Většina textu je obsažena v úvodu na stránkách 7 až 31, kde se čtenář dozví o historii Kremlu (kdy byl založen, kdo prováděl nejvýznamnější přestavby, jaké katastrofy ho postihly – časté požáry, ale i války). Pak již následuje obrazová část i v ní občas najdeme doplňující texty, ale je jich poměrně poskrovnu. U každé fotky (všechny barevné) je uvedeno číslo a název, na konci knihy je pak k danému číslu uveden doplňující text. U ikon se například dozvíme rozměry, datum vzniku, autora. U staveb rok vzniku, architekta, rozměry, významné přestavby…

Obrazová příloha je rozsáhlá, najdeme v ní architekturu, umělecká díla (ikony, ale i třeba sedla, zbraně, zbroje, šperky, poháry, korunovační klenoty, roucha…). Knížka je staršího data, takže zub času již trošku zapracoval a třeba na fotkách exteriérů je to patrné (jsou ve slušné kvalitě, ale je cítit, že se jedná o starší fotky). Knížka je poplatná době, takže jsou tam třeba fotky pracovny Lenina, v textech tu a tam najdeme oslavu komunismu, naštěstí v poměrně malé míře.

02.02.2023 4 z 5

Kronika lidstva Kronika lidstva kolektiv autorů

První, co zaujme, je velikost knihy, šířka zhruba 24 cm a výška 30 cm. Váha se pohybuje kolem 4,4 kg (vydání z roku 1998). Jedná se tedy skutečně o rozměrný svazek. Text se proplétá mezi bohatou obrazovou přílohou, často se u podobných encyklopedií stává, že nabízí sice perfektní fotky, ale text zaostává, tak to u tohoto svazku rozhodně neplatí, kniha je nabitá informacemi a vše je podáno jasnou a stručnou formou. Na levé stránce jsou vypíchnuta nejdůležitější data daného období se stručným popisem událostí (zabírá zhruba polovinu levé stránky), na zbytku prostoru je dané období blíže rozebráno.

Tištěno na kvalitním papíře, takže i když třeba u mapek je použito menší písmo, tak je to stále solidně čitelné. Celkově je obrazová příloha velmi různorodá (valná většina barevná), najdeme v ní umělecká díla zobrazující vládce, fotky kulturních památek, písemností, schémata, jak probíhaly bitvy, fresky, obrazy, mozaiky, architektonická díla… Text je díky tomu perfektně doplněn a čtenář si tak udělá základní představu o daném období.

08.01.2023 5 z 5

Deník partyzána Dzúkase Deník partyzána Dzúkase Lionginas Baliukevičius

Deník popisuje události v Litvě od 23. června 1948 do 6. června 1949 viděné očima partyzána. Hned na začátku deníku pisatel napsal:

„Tento deník není v žádném případě určený veřejnosti. Píšu si ho jen pro svou potřebu. V případě, že zahynu, deník prosím poslat mému milovanému bratru Kostasovi. Všechny ostatní, jimž bude dopřáno přežít a najít tento deník, prosím, aby ho nečetli, ale zničili. Takové je moje poslední přání. Jestli se nálezce dožije naší vytoužené svobody, pak mu z Onoho světa posílám své nejvřelejší pozdravy. Jestliže však zůstane litevský národ i nadále uvržen do otroctví, pak ať se nezalekne tíhy svého osudu, ale právě naopak, přeji mu nezměrnou duševní sílu.“

Takže vydáno je to i bez jeho souhlasu. Litva neměla proti Sovětskému svazu absolutně žádnou šanci, jediná naděje byla, že by se do toho vložilo zahraničí (mnozí partyzáni v to doufali a poslouchali pravidelně zahraniční rozhlas). Deník představuje volný sled myšlenek, dozvídáme se o partyzánské činnosti, ale často i o nekonečné nudě, kdy nemohli úkryt kvůli hlídkujícím vojákům opustit. Je to psané bez příkras (asi proto nechtěl, aby se to vydalo). Obsaženy jsou i vzpomínky na blízké, pochybnosti o tom, že zahraničí pomůže, občas upřímné doznání, že není schopen se přinutit k nějaké činnosti, psával „noviny“ (většinou jen pár listů či třeba i jeden list), kde se snažili bojovat s propagandou nepřítele, později se stal velitelem. Deník není psán pravidelně, někdy je mezi záznamy týden i více. Víceméně partyzánům chybělo všechno, většina vesnického obyvatelstva se jim snažila všemožně pomoci, ale počet partyzánů postupně klesal, proti praktikám Sovětského svazu mnoho šancí neměli (stávalo se, že do řad partyzánů se jim občas podařilo dostat i špeha, to pak znamenalo smrt mnoha lidí bojujících proti agresorovi a samozřejmě i značnou demotivaci v partyzánských řadách).

07.01.2023 4 z 5

Karel Svolinský 1896 - 1986 Karel Svolinský 1896 - 1986 Roman Musil

Obsáhlejší monografie, která se snaží postihnout veškeré aspekty tvorby tohoto nesmírně plodného a všestranného umělce. Knížka je rozdělena do následujících částí (schválně uvádím i stránku, aby bylo zřejmé, jaká část knihy je danému druhu tvorby věnována):

1) Kalendárium (str. 13). Zde jsou stručně uvedena nejvýznamnější data z umělcova života.
2) Svět očima Karla Svolinského (Eduard Burget, Roman Musil) str. 29. Kapitola pojednává o umělcově tvorbě coby celku.
3) Dílo Karla Svolinského pro chrám sv. Víta v Praze (Eva Balaštíková) str. 91.
4) Loutkářská tvorba (Jaroslav Blecha) str. 117.
5) Scénografická tvorba (Věra Ptáčková) str. 131.
6) „Milý a vážený mistře…“ Karel Svolinský a čeští beletristé (Tomáš Pavlíček) str. 147.
7) Příležitostná grafika (Slavomil Vencl) str. 175.
8) Karel Svolinský a padesátá léta (Tereza Petišková) str. 187.
9) „Je to velké a šťastné Vaše dílo“ Olomoucký orloj Karla Svolinského (Pavel Zatloukal) str. 193.
10) Podíl Karla Svolinského na tvorbě československých papírových platidel (Jaroslav Šůla) str. 209.
11) Známková tvorba (Alena Reichová) str. 227.
12) Fotografická tvorba (Helena Rišlinková) str. 251.
13) Gesto kreslení (Radim Vondráček) str. 261.
14) Summary str. 269.
15) Soupis literatury str. 277.
16) Soupis autorských výstav str. 281.
17) Seznam vyobrazení str. 283.
18) Jmenný rejstřík str. 293.

Z uvedených kapitol je patrné, že Svolinského umělecká tvorba byla velmi pestrá. Ač je knížka dílem více autorů, na poutavosti jí to nijak neubírá, čtenář se dozví mnoho zajímavých informací o díle i životě tohoto umělce. Celý text je protkán mnoha reprodukcemi.

05.12.2022 5 z 5

Picasso Picasso Gaston Diehl

Autor umělce velmi dobře osobně znal. Monografie se nesnaží dílo Picassa rozkouskovat do jednotlivých obdobích, ale jde jí o celkový pohled na jeho dílo. Picasso neustále hledal nové cesty a klidně se vracel i k dřívější tvorbě, byl zároveň nesmírně pracovitý. Malování pro něj bylo životem. Knížka není zase až tak obsáhlá, snaží se každopádně postihnout všechny základní aspekty jeho díla. Text je provázen kvalitními barevnými reprodukcemi.

02.12.2022 5 z 5

Smrt na všech mořích Smrt na všech mořích Paul Herbert Freyer

Knížka podrobně mapuje ponorkovou válkou vedenou Německem. Víceméně konstatuje, že již někdy po roce 1920 začíná postupná příprava na tento typ války (Německo zákazy zbrojení obcházelo víceméně okamžitě co vstoupily v platnost, stavba v cizích státech…). Čtenář se dozví velké množství informací, některé pasáže jsou přímo psány z pohledu posádek, což knížku dosti oživuje (nevyhýbá se ani líčení stísněného prostoru, pachu nemytých těl po řadu týdnů…). Zároveň je to podáno velmi přístupnou formou, takže nedojde k zahlcení technickými údaji. V knížce je obsaženo kolem 30 stran obrazových příloh, na konci poté najdeme seznam všech německých ponorek operujících během druhé světové války.

Četl jsem vydání z roku 1982. V něm samozřejmě figuruje Sovětský svaz coby zachránce, mírotvůrce a jediná kladná síla mezi válčícími stranami. Byl jsem obohacen o informace typu, že Finsko vyprovokovalo Sovětský svaz k útoku, Francie a VB chtěla ve skutečnosti Sovětský svaz zničit. Druhou frontu nechtěli spojenci otevřít jen a pouze kvůli tomu, aby SSSR oslabili. Naštěstí tato sdělení netvoří jádro knížky. Kvůli tomu snižuji hodnocení o hvězdičku, je klidně možné, že v novějších vydáních jsou tyto dezinformace opraveny, pak bych dal hvězdiček pět.

28.09.2022 4 z 5

Zlomená křídla Zlomená křídla Eduard Čejka

Kniha sleduje osudy pěti československých letců. Autor čerpá z celé řady zdrojů (válečné deníky jednotlivých perutí, hlášení o absolvovaných letech, zpravodajské výslechy, úřední i osobní záznamy…). Zdrojem jsou i vzpomínky těch, kteří se s nimi setkali. Knížka je velmi čtivá a autorovi se povedlo zachytit charaktery jednotlivých letců. Na konci každého příběhu jsou přiložené i vybrané zdroje (například návrhy na vyznamenání, hlášení o absolvovaných letech…), takže si čtenář může udělat představu z čeho autor příběhy sestavil.

Vlastní příběhy končí stránkou 317 (vydání 1991). Rozsáhlá je část „Padli na poli cti“ (stránky 328 až 467). Zde najdeme seznam československých letců, kteří ve válce zahynuli, případně byli prohlášení za nezvěstné (uvedené je jméno, datum a místo narození, hodnost, datum a místo smrti, kde je pohřben a zároveň i příčina smrti). Kniha obsahuje větší množství tabulek, například počet sestřelů nejlepších československých pilotů, nejdůležitější cíle bombardovacích perutí (uvedený je počet náletů, letadel, množství bomb…). Bohatost vlastních příloh je patrná z toho, že vlastní příběhy končí na straně 317 a knížka má 515 stran (v knížce je i velké množství dobových fotografií).

22.08.2022 5 z 5

Degas a Renoir. Neznámá díla. Degas a Renoir. Neznámá díla. Denis Rouart

Knížka obsahuje díla Degase a Renoira vlastněná Národním muzeem v Bělehradě. Vesměs se jedná o různé studie, náčrtky, skici (často jsou jen zpola dokončené). Na začátku je stručně rozebrán původ sbírky a její osudy. Velmi čtivou formou jsou pak rozebrána vybraná díla a dozvíme se samozřejmě i něco málo o malířích. Prvně je textová část a poté následuje obrazová, takže text se odkazuje na obraz na stránce x čili je nutné listování. I přes stáří publikace jsou obrazy v solidní kvalitě (vesměs barevné, černobílé jsou využity např. u kreseb uhlem).

15.08.2022 4 z 5

Toulouse-Lautrec Toulouse-Lautrec Edouard Julien

Solidně zpracovaná monografie. Čtenář se dozví základní informace o životě a díle tohoto malíře (je pravda, že těch informací by tam mohlo být i více, ale rozhodně to stačí, aby si člověk udělal základní představu). Vše je doložené bohatou barevnou přílohou (plakáty, obrazy, kresby tužkou…).

22.07.2022 4 z 5

Praha Praha Jaroslav Šetelík

Jedná se o velkoformátovou obrazovou publikaci s nádhernými akvarely Prahy (výška cca 35 cm a šířka cca 25 cm). Na některých je vyobrazena jedna stavba či nějaké malebné zákoutí, na jiném panoramatický pohled na Prahu. Ke každému obrazu je přiřazen stručný popis, který je ve více jazycích (díky tomu se často stává, že na jedné straně je obrázek s českým popisem a na další pak v cizích jazycích). Popis vypadá například takto:

Hrad Pražský pod sněhem. Od východní strany hledíme na hrad jako na ucelenou středověkou pevnost. Dvě cesty vedou k Černé věži, vlevo Staré zámecké schody, vpravo cesta po Opyši, jak je nazýván výběžek hradní hory, jako hřbet delfína dolů se svažující. Hradčany v ovzduší zimního dne jakoby podřimovaly nad městem, jehož domy se tulí k hradní skále.

19.07.2022 5 z 5

Březnové idy Březnové idy Thornton Wilder

Román je psaný pouze formou dopisů, mezi pisatele například patří Caesar, Clodia z rodu Clodiů-Pulchrů, Kleopatra, Cicero, Catullus a další. Děj se odehrává v době před zavražděním Caesara. Část dopisů je meditativní (zvláště to platí o dopisech Caesara).

Jedná se ovšem o fikci, autor si dopisy vymyslel, ač tedy mohou působit reálně, tak rozhodně nejde o pravdivý historický obraz (je to míchání fikce a historických událostí). Některé postavy v té době byly již dokonce i mrtvé – například Catullus, historickou událost neváhá autor klidně o pár let posunout. Každopádně toto je v úvodu nakonec i zdůrazněno. Celkově je to zajímavě napsané, trošku mi ty dopisy připomínaly jednotlivá dějství v divadelní hře.

20.06.2022 4 z 5

Georges Braque Georges Braque Miroslav Lamač

Spolu s Picassem je Braque považován za jednoho z předních představitelů kubismu. Jeho umělecký vývoj je ukázán na 45 barevných reprodukcích (a jedné černobílé) z různých obdobích života (nevěřil bych, že některá díla maloval ten samý malíř, rozdíl mezi fauvismem a analytickým kubismem je opravdu značný). Pro charakterizování tvorby jsou využity i (dobové) názory kritiků, běžných konzumentů umění a jiných malířů. Zachycen je také vztah mezi Braquem a Picassem, po určitou dobu byli velmi blízkými přáteli a značně se v rámci kubistické tvorby ovlivňovali. Celkově bych hodnotil 90 %. Každopádně nehodnotím obrazy, ale knížku a její provedení, přiznám se, že analytický kubismus jde zcela mimo mě. Název obrazu často pomůže, aby člověk věděl, co v něm má hledat, ale u analytického kubismu mi teda ani název nepomohl, zkusmo jsem i otáčel knížkou, ale stejně jsem v tom nic neviděl (každopádně u většiny obrazů není problém poznat, co je na něm namalováno).

29.05.2024 5 z 5

Narvik Narvik Donald Macintyre

Vzhledem k roku vydání jsem se obával, jestli tam rudý cenzor neudělal v rámci redakčních zásahů nějaké nenapravitelné škody, ale kupodivu jsem nic takového nenašel. Knížka se věnuje tažení v Norsku, kdy Německo i Velká Británie takřka ve stejném čase dospěly k tomu, že je nutné Norsko zabezpečit (obsadit), aby to neudělal ten druhý (zevrubně jsou rozebrány i politické/ekonomické/válečné důvody). Německo mělo nepatrný náskok (v řádech dní) a podařilo se mu obsadit důležité přístavy, čím získalo i letiště a díky tomu převahu ve vzduchu. Čtivost knížky zvyšuje líčení osudů vybraných lodí (jak německých, tak britských).

Váhavost VB byla vyvolána i tím, že Norsko v žádném případě nestálo o zatažení do války, chtělo zůstat neutrální. Celkově tam bylo cítit, že z hlediska vedení války a koordinace námořních, leteckých, pozemních sil má VB hodně co zlepšovat (vyskytly se i protichůdné rozkazy nebo situace, kdy rozkaz byl měněn několikrát během pár dní/hodin, zrovna tak nebyly vůbec připravení na drsné podnebí Norska, naprosto taktéž bylo podceněno nebezpečí leteckých útoků na lodě). Na druhé straně Německo, které mělo velmi dobře zpracované válečné plány a s bezohlednou brutalitou je naplňovalo (ale nemělo příliš silné loďstvo). Informací je v knížce opravdu dost a je to podané čtivou formou. Celkově bych hodnotil 90 %.

11.05.2024 5 z 5