xulij01 xulij01 komentáře u knih

Atentát na Reinharda Heydricha Atentát na Reinharda Heydricha Miroslav Ivanov

Příběh je vyprávěn z pohledu jednotlivých „pamětníků“, přičemž se autor neomezuje pouze na ty, kteří se přímo s parašutisty setkali. Najdeme tam například výpověď šoféra převážejícího Heydricha do nemocnice, zprávu doktora, který zraněného protektora ošetřil… Díky tomu vzniká zajímavý obraz z různých pohledů jednotlivých aktérů (a není jich málo).

Knížka je opravdu nesmírně čtivá (vyprávění umí vtáhnout čtenáře do děje) a obsahově bohatá, o atentátu se lze dozvědět celou řadu zajímavých informací. Názvy kapitol bohužel neobsahují jména lidí, z jejichž pohledu je vyprávěno (např. „Vzpomínka druhého železničáře“) a ne všude se jméno daného člověka ve vyprávění vyskytne, což je vcelku škoda.

27.05.2022 4 z 5

Prado Madrid Prado Madrid Daniela Tarabra

Kromě klasických údajů o obrazu (technika, rozměry, rok vzniku, případně získání) autorka doplní i pár zajímavých informací k námětu (zvláště u Bosche je to k nezaplacení), malíři či technice. V podstatě u každého obrazu využívá zvětšené výseky malby (které často popisuje), u některých je detailu věnována rovnou celá následující dvojstrana. Jsou tam i obrazy, které měří kolem tří metrů, u nich pak není zobrazení detailu vůbec na škodu. Celkově bych hodnotil 90 %.

15.05.2024 5 z 5

O trůn a lásku O trůn a lásku Jiří Pernes

Přiznám se, že název ve mně evokoval červenou knihovnu, ale o tu se teda rozhodně nejedná. Knížka vyšla dříve pod názvem Život plný nepřátel, toto je její doplněné vydání. Františkem Ferdinandem d´Estem se zabývá opravdu důkladně. Výchova, dospívání, vztahy, záliby, politické názory a jejich vývoj, plány přebudování monarchie atd. Je to opravdu komplexní. Autor často využívá citace z dopisů, vzpomínek pamětníků, ale i třeba výňatků z novin, což knížku hodně oživuje. Ke zdrojům je kritický, pokud se v nich tvrdí něco, co není doložené, tak to jasně napíše. Některé pasáže mě připadaly až dost podrobné, třeba jeho cesta kolem světa nebo zvelebování Konopiště (na druhou stranu to byly opravdu zajímavé informace, dát si kolem pozemků ostnatý drát a nechat je hlídat pokutujícími četníky, to se opravdu nevidí často). Celkově bych hodnotil 85 %, kdo se zajímá o Habsburky, tak ať si klidně pár procent přidá.

15.05.2024 4 z 5

Saúdská Arábie: Meč a slovo Saúdská Arábie: Meč a slovo Ina Tin

Saudská Arábie a lidská práva, tak by se asi ve stručnosti dala knížka charakterizovat. Autorka sleduje osudy aktivistů, kteří se vzepřeli systému. Může se to zdát úsměvné, ale třeba jeden z příběhů sleduje ženu, která se rozhodla, že bude řídit auto sama, nechala se přitom natočit a video poté dala na sociální sítě. Pro ni to poté znamenalo obrovskou spoustu problémů, nadávek, pronásledování úřady. Právo na řízení nakonec ženy získaly v Saudské Arábii až v roce 2018. Třeba ženy musí mít poručníka (samozřejmě muže), který za ně rozhoduje v důležitých věcech (lékařské zákroky atp.), dá se říci, že v určitých ohledech je s nimi jednáno, jak kdyby byly nesvéprávné. Náboženská svoboda taktéž neexistuje, je vyznávána škola islámu salafíja (dle nich jediná správná cesta islámu), odpůrci nazývají tento směr wahhábismus. Neexistují politické strany, není svoboda projevu, internet je drsně regulován (činnost uživatele je detailně sledována a mnohé stránky omezeny, třeba ty, které řeší lidská práva), zrovna tak jsou sledovány telefonní hovory. Mezi tresty patří samozřejmě trest smrti, useknutí končetiny, fyzické tresty atd.

Autorka se věnuje i vztahům mezi zeměmi, paradoxně USA jsou jedním z jejích nejvýznamnějších partnerů, což působí dost nepatřičně, když třeba za cizoložství v manželství je trest smrti ukamenováním. Tím, že má Saudská Arábie obrovské zásoby ropy, tak se lidská práva příliš neřeší (ale to samozřejmě platí i o jiných státech, když jde o business, tak jdou lidská práva stranou). Je to hodně zajímavé čtení, celkově bych hodnotil 90 %.

02.04.2024 5 z 5

Půl století dějin Polska 1939-1989 Půl století dějin Polska 1939-1989 Andrzej Paczkowski

Knížka mě příjemně překvapila svým záběrem. Primárně je sice zaměřená na politický vývoj, ale čtenář se dozví i spoustu jiných informací, díky tomu lze situaci v Polsku vnímat v širších souvislostech. Hezky zpracované je třeba období, kdy Rudá armáda začala vytlačovat Němce, je zachycen i postoj spojenců (USA, VB). Autor se částečně věnuje i třeba ekonomické situaci, jak byly stanoveny a plněny plány, kdy docházelo k nařízenému zvyšování cen, jak to na reagovali lidé, je i třeba sledován vývoj reálné mzdy (čili očištěné o inflaci, o kolik vlastně ve skutečnosti vzrostla), naťuknuta je i situace v zemědělství, školství nebo kultuře. Takže opravdu záplava informací, ale díky tomu si čtenář může trošku představit, jaká tam panovala atmosféra a z čeho pramenila frustrace lidí a následně i sílící nespokojenost s vládnoucí mocí.

Každopádně je knížka primárně zaměřená na politiku, kdo byl u kormidla, jakým způsobem docházelo k ovládání společnosti, jak na to reagovala opozice, postavení církve, dělníků, inteligence, umělců atd. Kdo se chce dozvědět velké množství zajímavých informací o dějinách Polska ve vymezeném období, tak touto knihou rozhodně nešáhne vedle.

01.01.2024 4 z 5

Dalí Dalí Salvador Dalí

Solidně zpracovaná monografie jedné z nejkontroverznějších postav umění. Většina lidí si ho vybaví coby malíře, ale on byl velmi nadaný i literárně, navrhoval šperky, kostýmy, divadelní scény, vytvářel sochy, takže byl opravdu všestranným umělcem. Celkově knížka obsahuje 40 barevných celostránkových reprodukcí (na rozdíl od textu jsou na kvalitnějším papíře, některé jsou i na dvě stránky). Většina z nich je ve slušné kvalitě. V textu najdeme dále 30 černobílých reprodukcí (tady je už kvalita horší) a 8 fotografií.

Knížka se snaží zachytit veškeré klíčové aspekty tvorby tohoto velkého umělce. Mapuje vývoj jeho umělecké tvorby, kdo ho nejvíce ovlivnil, jak byl přijímán veřejnost atd. Velkou výhodou je, že v publikaci najdeme i citace samotného umělce, na konci knížky je dokonce obsaženo i pár ukázek z jeho literárního díla a na několika stranách je v datech shrnut jeho životopis. Celkově bych hodnotil 90 %.

17.08.2023 5 z 5

7000 dní na Sibiři 7000 dní na Sibiři Karlo Štajner

Autor byl odsouzen za zcela vymyšlený čin (vlastní obvinění bylo tak absurdní, že se tomu nedá skoro ani věřit, ale takových případů bylo několik miliónů). Celkově strávil ve vězení 17 let, poté ještě následovalo vyhnanství. Víceméně je knížka záznamem toho, co v gulazích prožil. Čtenář se tedy dozví, jak probíhalo zatčení, vyšetřování, vazba a následný pobyt v gulazích. Navštívil jich více, po určité době se snažili vězně přesunovat, asi kvůli zpřetrhání vazeb. Je to svědectví psané bez příkras, autor není ovšem spisovatel, takže hlavní síla knížky tkví v líčení života v gulagu (lidský život měl nulovou hodnotu, těžká práce ve spojení s minimálním množstvím jídla znamenala smrt několika miliónů lidí). Jsou tam nastíněny i osudy jiných vězňů, které potkal. Nejzvláštnější na tom je, že většina politických vězňů byla zcela nevinná, a právě k nim se chovali v táboře nejhůře (často se jednalo o přesvědčené komunisty, týká se to nakonec i samotného autora, ani pobyt v gulagu jeho víru nenarušil, bral to jako selhání Stalina). Trošku je odfláknutá korektura, občas překlepy, místo písmenka číslo, ale dá se to bez problémů číst (vydání z roku 2008).

01.08.2023 4 z 5

Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte Albert Zacharovič Manfred

Obsáhlá monografie, v níž se autor snaží zachytit nejen činy a dobu Napoleona, ale i postupný vývoj jeho osobnosti. Čerpá z velkého množství pramenů (třeba i ze soukromé korespondence jednotlivých státníků či vojevůdců, pokud se dochovala). Je zajímavé sledovat, jak se i přes počáteční nepřízeň osudu dokázal vypracovat na jednoho z nejlepších vojevůdců historie. Taktéž je v knize zdařile zachyceno, jak se postupně měnila osobnost Napoleona, nakonec se z něj stal víceméně absolutistický vládce, proti kterým zpočátku bojoval. Jednotlivým bitvám se knížka věnuje okrajově, vypíchne nejdůležitější okamžiky významných bitev, nastíní taktiku Napoleona a zachytí jejich dopad na politiku. Spíše tedy sleduje činy Napoleona, jeho zahraniční i domácí politiku, jak ho vnímala veřejnost (domácí i zahraniční), jakými spolupracovníky se obklopil atd.

Nevýhodou knížky je, že se autor odvolává na Lenina, Marxe, setkáme se tam často s "buržoazií a jejími cíli". Z textu je prostě cítit doba a místo, kde knížka vznikla. Zároveň třeba role Anglie je upozaděna, a naopak Rusku je věnován značný prostor. Každopádně knížka i tak stojí za přečtení, informací o Napoleonovi se v ní čtenář dozví opravdu hodně.

11.06.2023 4 z 5

Sedmý milion Sedmý milion Tom Segev

Kniha mě velmi příjemně překvapila. Velké množství informací o Izraeli, jeho vzniku, politice, holokaustu, vyrovnání se s Německem, konfliktech a vztazích s ostatními zeměmi (sleduje i interní konflikty mezi jednotlivými politickými stranami). Trošku jsem se obával, že to bude nekritické vynášení této země do nebe, ale tak to rozhodně není, je to psané bez příkras a autor hojně cituje jiná díla (seznam přiložené citované literatury včetně uvedeného čísla stránky zabírá cca 60 stránek, takže vše má perfektně doložené).

Primárně je kniha zaměřená na vnímání holokaustu Izraelem (jak byl vnímán během války, těsně po ní a v průběhu dalších desetiletí). I přes závažné téma je kniha vcelku čtivá. Pokud se tedy někdo chce dozvědět řadu informací o historii Izraele, tak chybu touto knihou rozhodně neudělá.

11.04.2023 5 z 5

Dejiny špionáže Dejiny špionáže Ernest Volkman

Knížka je psána drobnějším písmem a obsahuje i obrazovou přílohu (například fotky nejvýznamnější špiónů, vojevůdců, ředitelů tajných služeb, špionážních prostředků). Primárně se každopádně jedná o textovou publikaci, obrazová příloha tvoří příjemný doplněk. Pro mě knížka obsahovala celou řadu zajímavých informací, například o atentátu na Heydricha autor tvrdí, že bomba byla otrávená botulotoxinem. Zranění, které Heydrich utržil, skutečně nebyla dle doktorů smrtelná a v ráně se našly zbytky neznámého jedu.

Autor víceméně bere špionáž od počátku časů a sleduje její nejvýznamnější kauzy v průběhu staletí. Často poukazuje na to, že mnozí geniální vojevůdci vděčili za své úspěchy především rozvinuté zpravodajské službě, kdy měli o nepříteli mnoho zásadních informací, které dokázali využít. Jedná se o novější publikaci, takže tam například najdeme i zmínku o Džamálu Chášukdžíkovi (saúdskoarabský žurnalista, který byl v říjnu 2018 zavražděn na saúdském generálním konzulátě v Istanbulu, což vyvolalo obrovskou vlnu pobouření, Saudská Arábie se snažila tuto vraždu ututlat).

04.03.2023 4 z 5

Ars longa, vita brevis Ars longa, vita brevis Marie Mžyková

Velkoformátová publikace zabývající se sbírkami České pojišťovny. Do stránky 40 je „textová“ část, kde se čtenář dozví něco o historii pojišťovnictví na našem území, včetně významných osobností, které se o jeho rozvoj zasloužily, probrány jsou i důvody, proč k sběratelské činnosti docházelo. Každopádně je to vše doprovázeno bohatou obrazovou přílohou, najdeme zde akvarely Jaroslava Šetelíka zobrazující budovu pojišťovny, jinde jsou fotky jejích prostor, obsaženy jsou i portréty (fotky) osobností, které jsou spjaty se vznikem pojišťovnictví u nás.

Obrazová část knihy je na stránkách 41 až 131, přerušená pár stránkami (102 až 105), které se věnují koncepci sbírek, jak vznikaly galerie, kdy zhruba došlo k zpřístupňování uměleckých sbírek veřejnosti. Víceméně se jedná o úvod k obrazové části obsahující novější obrazy, kde najdeme umělce jako: Jiří Sopko, Jiří Načeradský, Václav Špála, Antonín Procházka, Antonín Sládek…

07.01.2023 4 z 5

Den hanby Den hanby Walter Lord

Knížka popisuje útok na Pearl Harbor z pohledu jednotlivých účastníků (ať už obyčejných vojáků či velitelů), je podrobně zachyceno, co vlastně před útokem, během něj a po něm dělali. Vyprávění se nevyhýbá ani japonským vojákům, kteří se útoku zúčastnili či ho organizovali. Autor navštívil řadu lidí, kteří útok zažili na vlastní kůži a zároveň prostudoval velké množství materiálu (deníky, dopisy…).

Je až zarážející, jak byli Američané na případný útok naprosto nepřipravení. Přitom indicie, že k útoku někde může dojít, rozhodně byly. Japonci je nachytali se staženými kalhotami. Zhruba hodinu před útokem dokonce na radaru zachytili velké množství letadel, velící důstojník nad tím mávl rukou, že to budou bombardéry, které tam měli přistát (těch ovšem neměl být takový počet). A popis reakce na útok je také hodně zvláštní, víceméně si hodně vojáků myslelo, že je to jen cvičení a někteří i ignorovali poplach. Knížka určitě stojí za přečtení.

19.11.2022 4 z 5

Dcery Marie Terezie Dcery Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Velmi čtivě zachycené osudy osmi dcer Marie Terezie, včetně vylíčení historického pozadí. Autor cituje i korespondenci mezi panovnicí a jejími dcerami. Zrovna tak jsou občas využity vzpomínky/hodnocení diplomatů či jiných osob, které se s nimi setkali. Každopádně rady dcerám byly jako přes kopírák, vesměs doporučovala absolutní podřízenost manželovi a neplést se vůbec do politiky. Od Marie Terezie takové rady zněly více než zvláštně, ona sama dělala v životě přesně pravý opak. Hezky je také zachycen vztah Marie Terezie k dcerám, dle všeho je milovala, ale jen jedna si mohla vybrat manžela, u zbývajících to byly prachsprosté dynastické obchody (bylo úplně jedno, zda se k sobě hodili či ne, důležitý byl politický zisk). V knize najdeme i pár ilustrací, ale vzhledem k jejich kvalitě by se nic nestalo, kdyby tam nebyly. Celkově bych hodnotil 85 %.

03.06.2024 4 z 5

Muž, který velel mužům Muž, který velel mužům Zdeněk Hrabica

Knížka zachycuje životní osudy generála Karla Klapálka (dospívání, účast v první světové válce, období mezi válkami, působení ve druhé světové válce a nastíněn je i jeho osud po ní). Knížka se spíše snaží o zachycení atmosféry dané doby, pokud čtenář očekává podrobný popis bojů, tak ten v knížce nenajde. Velký důraz je kladen na vyjádření vzájemných vztahů mezi generálem a vojáky. Na konci každé kapitoly jsou obsaženy dopisy, v kterých lidé líčí, kdy se s Klapálkem setkali a jak na ně působil (většinou se jedná o podřízené vojáky). Vesměs se všichni shodují v tom, že byl velmi přísným velitelem, a to k sobě i druhým. Každopádně dokázal vojáky perfektně vycvičit a připravit na válku, takřka všichni k němu měli naprostou důvěru a úctu.

Co mi vadilo, ty dopisy jsou si velmi podobné a není jich v knížce zrovna málo, zrovna tak je v rámci vyprávění vícekrát líčeno, že byl opravdu prototypem perfektního vojáka (trošku mi to pak už připomínalo nošení dříví do lesa, stačilo to zmínit jednou či dvakrát a věnovat prostor jiným věcem, třeba podobnějšímu líčení bitev). Jen letmo je zmíněno, že po druhé světové válce byl také obětí monstr procesů. Bohužel se taktéž nezapře doba, kdy knížka byla vydána, SSSR jako jediná kladná síla, která víceméně sama porazila Hitlera, pokrokoví a neomylní komunisté atd. Napsaná je knížka jinak vcelku čtivě. Celkově bych hodnotil 65 %.

24.05.2024 3 z 5

SS: Peklo na východní frontě SS: Peklo na východní frontě Christopher Ailsby

Jak už název napovídá, tak je knížka primárně zaměřená na východní frontu. Každopádně se na začátku autor věnuje i důvodům vzniku SS, kdo za nimi stál, jak probíhal výcvik (a ideologické školení), jakou měly výbavu, jak se vyvíjely jejich početní stavy atd. Boje SS na východní frontě jsou popsány vcelku podrobně. Je tam i kapitola „Špinavá válka“, která se věnuje cílenému vyhlazování ruského obyvatelstva jednotkami SS. Celkově jsem měl z knížky dojem, že autor je svým způsobem kvůli jejich bojovým schopnostem obdivuje. Víceméně je prezentuje jako ty jednotky, které východní frontu zachraňovaly a byly posílány na úseky, které se bortily. Po jazykové stránce mi některé pasáže trochu skřípaly, ale informací se tam čtenář dozví opravdu dost, knížka obsahuje i celou řadu dobových fotografií.

12.04.2024 4 z 5

Skvosty Prahy Skvosty Prahy Petr David

Povedená kombinace barevných fotek a doprovodného textu. U obrazových publikací se často stává, že nabídnou pouze krásné fotky a doprovodný text za mnoho nestojí, tak tady to rozhodně neplatí. Autoři se opravdu snažili a text obsahuje celou řadu zajímavých informací, čas od času je text proložený třeba i nějakou pověstí, která se k místu váže. Určitě může posloužit i coby námět na výlet. Celkově bych hodnotil 90 % (fotky jsou solidní, ale mohly by být i o něco lepší).

16.03.2024 5 z 5

Třetí říše - Kronika Třetí říše - Kronika Richard J. Overy

Skvěle zpracovaná historie Třetí říše. Začátek je věnován situaci po první světové válce a na konci najdeme zmínky o tom, jak se Německo vyrovnávalo s dědictvím Třetí říše v nedávné době (v roce 2005 byl otevřen památník obětem holokaustu v Berlíně). Je to napsané opravdu velmi čtivě, text je doplněn množstvím fotek. Zároveň jsou v medailoncích vypíchnuty nejdůležitější informace o nacistických pohlavárech. Text je dále oživován ukázkami z pamětí různých osob (zpravidla formou citace knihy). V knize najdeme i ukázky propagandistických plakátů, výňatky z nařízeních a zákonů, které víceméně postupně postavily židovské obyvatelstvo zcela mimo zákon. Díky těmto bohatým přílohám si může čtenář udělat slušnou představu o tom, jak to ve Třetí říši vypadalo.

Období, které knížka mapuje, je značně rozsáhlé, takže se věnuje těm nejdůležitějším událostem, ale přesto se autorovi podařilo věrně zachytit historii Třetí říše. Knížku můžu vřele doporučit všem, kteří se o druhou světovou válku zajímají.

18.02.2024 5 z 5

Prorok Muhammad Prorok Muhammad Barnaby Rogerson

Autor pojímá knížku šířeji, a zvláště na začátku popisuje Arábii za doby Muhammada. K pochopení rozšíření islámu je opravdu důležité znát prostředí, ve kterém vznikl a poměrně rychle se i uchytil. Byla to společnost založená převážně na kmenových vazbách a zároveň uctívající mnoho bohů. Na Arabském poloostrově se vyskytovali i židé nebo křesťané, zároveň se velmi lišil život v osadách od života kočovných arabských kmenů. Poté je již sledován života Muhammada, jeho první zjevení, prvotní převážně odmítavé reakce na jeho učení až po jeho přijetí. Napsané je to čtivě, primárně se každopádně z mého pohledu jedná o beletrii. Občas je citován i korán, případně různé příběhy ze života Muhammada. Autor naťukne i kontroverznější témata, třeba satanské verše, které byly odvolány, vyšší počet manželek, než dovoluje korán (v rámci zjevení byla Muhammadovi udělena výjimka), nízký věk jedné z jeho manželek atd.

Celkově je to napsané s citem, knížku bych doporučil hlavně těm, kteří toho o islámu příliš nevědí, je to takové nenásilné seznámení s tímto náboženstvím, kdy se čtenář dozví i základní informace o době, v němž islám vznikl.

10.02.2024 4 z 5

František Tkadlík František Tkadlík Šárka Leubnerová

Opravdu důkladná monografie malíře Františka Tkadlíka. Mapuje jeho život, uměleckou tvorbu, postoje, jeho mecenáše, činnosti mimo malování... Vše je proložené velkým množstvím kvalitních reprodukcí. Nejedná se pouze o hotové obrazy, ale i studie k nim, takže si lze porovnat, jak vypadala přípravná kresba a pak hotový obraz. Velkou výhodou knihy je i to, že jsou přiloženy obrazy malířů, u kterých se Tkadlík inspiroval, takže si lze snadno porovnat jeho obraz s „inspirací“. Zrovna tak jsou zachyceny reakce kritiky na jeho dílo. Součástí knihy je i souborný katalog jeho dochovaného díla, zde jsou reprodukce už malého formátu (na jednu stránku 9 a více děl), velkou část tvoří přípravné studie a kresby. Jedna z kratších kapitol se věnuje i tomu, jaká plátna (dřevěné desky) využíval, druhy barev, a to včetně výsledků vědeckých metod (například infračervené reflektografie). V knize najdeme i úryvky jeho dopisů. Hodnotím pouze provedení a informační bohatost knihy, obrazy ne, přiznám se, že na mě slušná část děl působila akademicky, idylicky a sentimentálně (ale to je věc vkusu).

13.01.2024 5 z 5

Friedrich Feigl Friedrich Feigl Nicholas Sawicki

Perfektně zpracovaná monografie Friedricha Feigla. Velké množství informací je doplněné i o zdroje, z nichž je citováno, případně jsou v zápatí připojené vysvětlující údaje. Takže není nutné listovat, vše je vždy na dané stránce. Kniha obsahuje velké množství reprodukcí (část není barevná, ale to se obecně jedná o litografii, suchou jehlu atp., kdy by byla barevná reprodukce nadbytečná). Text je v češtině a němčině, bohužel není zrcadlový (u zobrazených děl samozřejmě ano), ale to je asi jediná vada na kráse, která by mě napadla. Najdeme tam i pár reprodukcí jiných autorů, kvůli doložení toho, zda měli či neměli na jeho tvorbu vliv. Na konci knihy je ještě shrnuta po jednotlivých letech biografie a přiloženo je i pár fotografií malíře a jeho blízkých, plakátů výstav.

06.01.2024 5 z 5