Wukong Wukong komentáře u knih

Všechna špína světa Všechna špína světa Gabriel García Márquez

Této knížce asi nelze odpárat to, že je (jako autorova prvotina) považovaná za takový experiment, předstupeň fenomenálních Sto roků samoty. Ano, v náznacích se zde vynořuje jeho typický styl, stejně jako se v náznacích vynořuje celý příběh. Velmi postupně odhalujeme jednotlivé postavy, historii a hloubku celé situace. Marquéz velmi dobře vykreslil napjatou situaci pohřbu, který si nikdo nepřeje, odhodlání starého plukovníka uskutečnit svůj záměr a pohřbít podivínského doktora, který upadl v nemilost celého městečka, i sílu jeho dcery vydržet tíhu celé situace spolu se svým otcem. K tomu se připojuje dětský a lehce naivní pohled malého syna. Esenci této knížky, která ve mně zůstává, představuje těžká vůně jasmínu a tlejících odpadků linoucí se dusivým a chátrajícím městečkem či lidé, kteří nám postupně mizí před očima, až je úplně ztratíme :)

Doporučil bych spíše někomu, kdo má od Marquéze něco načteného, jako rozšíření obzorů.

06.09.2015 4 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Příroda Aljašky a to, že jsem nikde nenašel přímo napsané, CO přesně se na odlehlém ostrově mezi jeho obyvateli - otcem a synem - stane, mě donutilo si knihu přečíst. Není to lehké čtení. Na jedné straně tu je aljašská divočina, zeravové lesy, kapradí a trouchnivějící dřevo, mořské pobřeží a vrcholky hor v mracích. Na druhé straně neuvěřitelná nejistota a samota. Postupně přicházelo napětí, pak stísněnost, které vygradovaly až v odpor, naprostou bezvýchodnost. Nakonec ale zůstala jen lítost. Lítost nad zpackanými a zmařenými životy, za což si hrdinové příběhu občas mohli a občas asi ani tak ne... Smutné.

Lehký SPOILER: opravdu jsem ještě před tím, než jsem začal číst, chtěl vědět, co tak hrozného se může mezi těmi dvěma odehrát. Vzhledem k událostem ve Vannově životě jsem čekal to nejhorší. A to taky přišlo. Ale na koho a jak, to jsem snad čekal úplně nejmíň. Moc smutné.

19.12.2015 3 z 5

Ocelová křídla Ocelová křídla Jiří Šitler

Komix zaznamenávající nejrůznější epizody ze života českého letce Josefa Balejky a jeho přátel - od jeho mládí a letecký trénink až po cestu leteckého čtyřlístku z okupovaného Československa přes Polsko do Rumunska. Knížka vypraví o fenoménu českých letců zase z trochu jiného pohledu, možná obecně méně známém - pro mě je tak další částí mozaiky. Stejně tak si myslím, že mi naskytla trochu jiný pohled na dění za druhé světové války vůbec (tím, že letci mířili do Rumunska, o němž jsem v souvislosti s WW2 nevěděl prakticky nic). Kapitoly mají spád, mnohdy i díky trochu úsměvným příhodám a humoru samotných letců, výtvarné zpracování je navíc jednoduché a vkusné. Důstojná připomínka českých letců a jejich odhodlání.

25.12.2015 5 z 5