wiix wiix komentáře u knih

Kubko želá dobrú noc Kubko želá dobrú noc Marta Galewska-Kustra

Koľko Kubkov je veľa Kubkov? No ale tento je posledný, sľubujemA teda je skvelý opäť. Je interaktívny, skvele ilustrovaný, prakticky malý a ten večerný príbeh o tom, čo robili všetci, na ktorých si Kubko spomenie teraz a že už vlastne spia, je netradičný a dostal ma/nás.

28.10.2022 5 z 5

Péťa se učí mluvit Péťa se učí mluvit Marta Galewska-Kustra

Neviem presne, čo je na týchto knihách o Kubkovi také fascinujúce, že in deti nemôžu odolať, dokonca ani pár sekúnd na fotenie. Teda isteže sú úžasne ilustrované, jednoduché a miestami až minimalistické, totálne zo života. A je tam havo. Ale majú ešte nejakú iskru, ktorú len deti poznajú a preto ich všetky chcú dookola čítať. U nás je druhý diel topka ale tento, prvý, je pre mladšie dieťa najvác.

16.10.2022 5 z 5

Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú Elena Ferrante

Tretím dielom neapolskej ságy som preletela, lebo som chcela mať celú sériu za sebou, takže si úplne konkrétne nepamätám detaily. No stále je to silné a je to Ferrante. Ku konci knihy si ale pamätám, že už ma Elena pekne rozčuľovala, že to trochu skĺzlo do akejsi talianskej telenovely a že som sa musela do 4tého diela kus prinútit.

11.10.2022 4 z 5

Príbeh stratenej dcéry Príbeh stratenej dcéry Elena Ferrante

Štvrtý diel neapolskej ságy som dočítala s troškou premáhania. Miestami to skĺzlo do riadnej talianskej telenovely. Miestami to bolo však veľmi silné a postavy a dej vyvrcholili tak reálne a brutálne, že som nemohla odolať a dočítala to. Uff! Sila. Odporúčam.

11.10.2022 4 z 5

Kubko na prázdninách Kubko na prázdninách Marta Galewska-Kustra

Kubko je synova obsesia. Má ešte asi 5 iných kníh, ktoré miluje, a denne ich už aj sám "číta", ale večer musí ísť aj Kubko. Tento je už naozaj pre väčšie deti. Príbeh, dlhé súvetia a zložitejšie obrázky, veľa tvrdých strán. Ale zase sa pri ňom vôbec nenudí. Tak o rok úplne preňho

25.09.2022 4 z 5

Pritúľ si ma Pritúľ si ma Sophie Schoenwald

Toto je podobné, ako interaktívna kniha Spinkaj, malý ježko. Len je to teda tučniak resp. vajíčko a to synceka nezaujalo, lebo veď biele vajíčko a biely snehAle trošku je to aj náročnejšie, lebo na otázky: Ako sa bude tučniačik volať? A Povedz mu, ako ho máš rád...ešte reagovať nevie, že anoAle je to milá a naozaj dobrá kniha, pri ktorej dietko nezaspí, ale zapája sa a stále čosi robí.

25.09.2022 4 z 5

Kubko želá dobré ráno Kubko želá dobré ráno Marta Galewska-Kustra

Ak sú vaše dietky milovníci Kubka (a ak aj nie sú) poďte do tejto knihy. Je krásne ilustrovaná, milá a interaktívna a to teraz syna berie najviac

25.09.2022 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Ja neviem inak, iba odporúčať túto neapolskú ságu. Rozčúľte sa nad veľmi zvláštnym vzťahom hlavných hrdiniek, fascinujte sa ich chudobnou štvrťou, ochkajte nad štýlom, akým Ferrante píše.

25.09.2022 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Kedysi dávno som počula úryvok z tejto knihy na Noci literatúry v BA a hneď som si ju musela kúpiť aj s ďalšími pokračovaniami. No keďže knihy ešte nevyšli všetky, vždy som ich čítanie odložila na leto, na prázdniny, na vianoce, na potom. A asi som aj dobre urobila. Musela som dozrieť na túto náročnú knihu, ktorá nemá taký náročný dej a číta sa ľahko, ale medzi riadkami sú silné emócie a pre mňa veľmi nepochopiteľné pristeľstvo s vzťahy. Neapol, chudobná štvrť, detstvo, pravidlá a kolobeh života, fikcia dievčat a realita biedy. Toto všetko vo Ferrante nájdete a ja som sa do nej zamilovala.

05.09.2022 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Malé ženy sú kultovka. No ak mám byť úprimná, tento rereading po asi 18 rokoch (wtf?!? taká som stará) bol nič moc. Knihu som si inak pamätala, veľmi som do nej a filmy/seriál milujem. Ale teraz, keď som to čítala, mala som pocit, akoby čítam mravouku minulého tisícročia pre dievčatá- a asi to aj tak bolo myslené. Trochu mi to silené "všetko zlé obrátime na dobro aj keby čo bolo" liezlo na nervy. Inak je kniha nežná, dievčenská a milá.

24.08.2022 4 z 5

Spinkaj, malý ježko Spinkaj, malý ježko Sophie Schoenwald

Veľmi dlho som sa vyhýbala tejto knižke (a tiež knihám z tejto série ako Pritúľ si ma a pod.). Nepáčili sa mi ilustrácie a také príliš ňuňu infantilné mi prišli. Ale! Po tom čo Matuliak miluje interaktívnu knihu Knižka a vlastne všetky knihy v mojom podaní, kde mu vytváram úlohy, táto ho dostala a čítali sme ju viac ako 12 krát (viac som už nepočítala) v prvý deň, keď ju dostal a odvtedy každý deň. Stále dookola, už dopredu vie čo má urobiť a čo ja poviem. A toto deti baví a vtedy vidíte, že vníma. Určite si kúpte️ Síce vám vybuchne hlava po týždni neustáleho čítania, ale ta detská radosť‍️

24.08.2022 5 z 5

Muž, ktorého asi poznám Muž, ktorého asi poznám Mike Gayle

Toto bolo také krásne! Miestami až rozprávkové a ťažko uveriteľné, asi ako Me before you, ale taaak dobre sa to čítalo, veľmi som si oddýchla a načerpala dobro. Dvaja bývalí spolužiaci z prestížnej školy. Rôzne pomery, rôzna minulosť. Magicky ich to spojilo do priateľstva. Krásne.

24.08.2022 4 z 5

Ztracená sovička Ztracená sovička Chris Haughton

Toto je pani kniha. Kúpila som ju kvôli super recenziám, po prelistovaní som ostala trochu sklamaná a.k.a To je všetko? Ale čím viac sme ju so synom čítali, tým som si ju viac obľúbila. Má len pár strán no nie je taká úžasná len tak, na prvý pohľad. Treba ju zažiť s tým malým tvorom večer pri uspávaní.
A teraz je to, prosím pekne, jeho naj kniha. Lebo objímačky s mamkou️ Kniha je o hľadaní maminy podľa opisov, pričom teda mama je len jedna a opisy sedia na rôzne zvieratká. Je smiešna a brutálne neštandartne a jednoducho ilustrovaná, čo doteraz nechápem, ako v nej syn nájde veci, ktoré ja ledva vidím (mama sova hľadajúca medzi stromami). Odporúčam všetkými 10.

24.08.2022 5 z 5

Tá bolesť ťa prejde Tá bolesť ťa prejde Mia Žureková

Táto novela, to som nečakala. Rada si beriem na dovolenku niečo pochmúrnejšie, najlepšie niečo netradičné alebo s napätím, taký kontrast k počasiu. Toto malo všetky kritéria. Priala by som viacerým čítať túto knihu, s otvorenou mysľou, bez predsudkov, s pochopením a empatiou. Pre ľudí️

27.07.2022 4 z 5

Oceán moře Oceán moře Alessandro Baricco

Možno som ešte do tejto knihy nedorástla, ale necítila som sa v príbehu najistejšie. Až v posledných stranách som sa našla. Kniha je písaná zložito, nadnesene, ale krásne. Dej je miestami nezrozumiteľný, ale poetický. Kniha plynie ako báseň, metaforicky a v obrazoch. Semtam som mala zimomriavky, ako sa mi páčila a niekedy ma zas vôbec nebavila. Prišla mi, že viac sa hodí na jeseň k čaju a k deke ako k dovolenke pri mori. Za vyskúšanie určite stojí, ak máte radi niečo netradičné a trochu náročnejšie.
"More. More očarúva, more zabíja, dojíma, desí, niekedy aj rozosmeje, niekedy zmizne, prestrojí sa za jazero alebo vyrobí búrky, pohltí lode, podaruje bohatstvá, nedáva odpovede, je múdre, je mocné, je nežné, je nepredvídateľné."

25.07.2022 3 z 5

Autíčko a zvířátka Autíčko a zvířátka Vojtěch Kubašta

Táto knižočka je super. Dostali sme ju, nikdy som o nej nepočula, ale o to viac je skvelá. Príbeh nie je nijak extra búrlivý či netradičný, no deťom jednoduchosť lahodí. A čo je na tej knihe najviac je interaktivita a "leporelo-divadelné" stránky. Keď knihu orvoríte, vyskočí na vás hneď 3D ilustrácia navyše pohyblivá, úplne skvelé

11.07.2022 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Milujem Soukupovú. Je to tak, tým pádom úplne neobjektívne vám túto knihu odporúčam, lebo bola super. Nie tak ako Zmizet, K moři či Pod sněhem, ale tie nastavili latku na 8 hviezdičiek z 5. Toto bolo také ľahšie, ale stále silné. Herečka má chlapca, teenegera, dosť vyvrheľa. Odparkuke ho k babke na dedinu, kde sa tak nejak udomácni, upokojí, dozrie. Znie to tak jednoducho a prízemne, ale ten štýl! To je niečo. Vety spolu lahodia, celé je to uveriteľné a má to emócie.

26.06.2022 4 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Ja si tak myslím, že z tohto príbehu sa dalo vyťažiť oveľa viac, ako človek pochopil a predvídal z prvej kapitoly. Začiatok ma nabudil, fascinoval, predostrel temnotu, zápletku, napäto som čakala a nič. Celé jadro príbehu bolo príliš rozťahané, miestami nudné a koniec bol opäť nabitý tak, že som nemohla čítať viac ako jednu kapitolu naraz. Čakala som trochu viac, ale príbeh bol čitateľný a mysteriózny, ako väčšina Kingoviek

19.06.2022 3 z 5

Všetky farby života Všetky farby života Lisa Aisato

Toto prišlo ako z jasného neba! Nikdy som o nej nepočula a dlho sa mi nestalo, že ma kniha tak milo prekvapila.
Nie je to až tak o príbehu, je to o ilustráciach, o emóciach, o živote. Každá stránka je tak nádherná. Len jedna veta, veľa farieb, veľa spomienok, mnoho premýšľamia. Dojemné. Krásne farebné, ako život sám.

13.05.2022 4 z 5

Domček jedným ťahom Domček jedným ťahom Veronika Šikulová

Táto útla kniha poviedok, ktorá pred rokmi získala aj ocenenie na Anasoft litera, ma riadne dostala. Bola písaná akoby naozaj jedným ťahom, dychom. Veľmi čitateľná, nápaditá, vtipná, ostrá a taká ze života a pritom nikdy by som nedokázala o svojom živote napísať ani jednu vetu tak, ako to autorka previedla. Bravó.

20.04.2022 4 z 5