wiix wiix komentáře u knih

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Celý čas ma udivovalo, ako to autor dokázal, že je to celé vo veršoch a v rýmoch, s dejom a hĺbkou. Už chápem, prečo príbeh odoláva času a kritike čitateľov. Je nadčasové, má dušu a človek musí načrieť hlboko do seba aby sa dovtípil, o čo Faustovi ide a čo sa vlastne s ním deje.

21.06.2016 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Veľmi zaujímavé dielo. Konečne niečo napínavé a trefné od Nesbo-a (aspoň ja to tak cítim). Dielo pri ktorom som sa nielen zrelaxovala ale aj zamyslela, ktoré mi dalo niečo nové a zaujalo moju pozornosť.

25.05.2016 4 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Prekvapivo príjemné čítanie, avšak budem mať asi mainstream názor, pretože Farma zvierat a 1984 sa mi páčili väčšmi.

12.04.2016 3 z 5

V melónovom cukre V melónovom cukre Richard Brautigan

jaZMAR zaodetý v melónovom cukre, borovici a kameňoch, obliehaný tigrami a doJedovou bandou so svojimi 375timi obyvateľmi obmäkčil moje srdce ako jemné svetlo lámp na moste s olejom z melónu a pstruhou. Margaret, zase, zase, zase a zase Margaret a ten bez mena, pretože "možno to bola hra, ktorú ste hrávali ako deti, alebo niečo, čo sa vám zľahka usadilo v mysli v starobe, keď ste sedeli raz v kresle pri obloku. To je jeho meno" spojený mostom s vŕzgajúcou doskou a zabudnutými dielami síce skončili, ale pretrvávajú v jej líščom ohni, pstružej liahni a v jeho zeleninových sochách. Dobrú noc. Dobrú noc. Dobrú noc. Napísané vo štvrtok: v dni čiernych nehlučných melónoch.

27.01.2016 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Pre mňa jedno z jeho najslabších diel, nevedela som sa naňho motivovať, miestami ma to nudilo aj napriek tomu, že myšlienka bola fajn.

26.01.2016 2 z 5

Marína Marína Andrej Sládkovič

"Ja sladké túžby, túžby po kráse spievam peknotou nadšený, a v tomto duše mojej ohlase svet môj je celý zavrený; z výsosti Tatier ona mi svieti, ona mi z ohňov nebeských letí, ona mi svety pohýna; ona mi kýva zo sto životov: No centrom, živlom, nebom, jednotou krás mojich moja Marína!" - toto viem odrecitovať aj o polnoci, tak to vo mne utkvelo. Krásne!

14.09.2015

Červenka Červenka Jo Nesbø

Čím viac kníh mám od Nesba prečítaných, tým viac sa mi páči a zvykám si na jeho štýl. Dielo je prepracovanejšie a dej zaujímavejší a rovnako pútavý a dobre spracovaný ako jeho predošlé diela. Psychologické pozadie a prelínanie prítomnosti a minulosti vysoko oceňujem.

14.08.2015 4 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nemusím sa ani zmieňovať o tom, že Dostojevskij je majstrom vykreslenia psychologickej podstatvy hlavných hrdinov deja a že i samotný dej má spád a zápletku, je majstro pera o tom niet pochýb. Miestami som sa síce zamotala do neprehľadných viet, avšak musíme brať na vedomie, že v období, kedy Dostojevkij písal, bola krása slova a vety rovnako dôležitá ako samotný dej.

28.07.2015 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Prvý diel ma absolútne nažhavil, fiktívny svet dvanástich krajov s konkrétnou hierarchiou a vopred navrhnutou štruktúrou fungovania ma absolútne pohltil. Rozbor duše hlavných postáv bol čerešničkou na torte k napínavému deju a zvrátenosť "hunger games" ma pobúrila i fascinovala v jednom.

28.07.2015 5 z 5

Väčšinou teen scifi a iné podivuhodné diela vzdialené môjmu vkusu odmietam, no som rada, že toto sa mi dostalo do rúk. Okrem zvrátenej ideológie sveta 12tich krajov mi kniha ponúkla i možnosť nazrieť do duševného sveta hlavných postáv a pochopiť tak pocity viny, vďaky a lásky. Napriek náhlemu ukončeniu diela a príliš rýchlemu pohasnutiu emócii hlavných hrdinov som ohúrená!

28.07.2015 5 z 5

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

"Hlavný zmysel môjho života je Heathcliff. Keby všetko vyhynulo a on zostal, ja by som cez neho žila ďalej. A keby všetko zostalo a jeho by nebolo, celý vesmír by mi bol cudzí - nepatrila by som doň. Moja láska k Lintonovi je ako lístie na stromoch. Áno, čas ju zmení, ako sa zmenia stromy v zime. Moja láska k Heathcliffovi sa podobá zemi pod nohami. Možno v nás nevzbudzuje bujarú radosť, ale je nevyhnutná. Ja som Heathcliff!"
Romantika s príchuťou psychickej poruchy vo viktoriánskom období Anglicka zmiešaná s mystickým príbehom lásky medzi mužom zvláštneho pôvodu a krásnou ženou. Toľko búrlivých udalostí v rámci jednej dejovej línie, dokonale prepojených a smutnozaujímavých. Nikdy nič neprekoná sestry Brontëove!

27.07.2015 5 z 5

Čenkovej deti Čenkovej deti Fraňo Kráľ

Keď so to ako pubertiačka čítala, naháňalo mi to doslova hrôzu, tá bezmocnosť a bezvýchodiková situácia jednej rodiny, ktorú som si nevedela ani len predstaviť. Silné a emotívne dielo.

22.07.2015 5 z 5

Pipi dlhá pančucha Pipi dlhá pančucha Astrid Lindgren

Nikdy som v detsve neholdovala Pipi ani Emilovi od Lindgrenovej, zato teraz mi to príde zaujímavé, úsmevné a veľmi milo netradičné na slovenské rozprávkové pomery.

23.04.2015

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Dosť dobrý psychologický rozbor postáv, dej mal spád, miestami ma mrazilo, semtam som sa i zasmiala, dačo nové dozvedela, páčilo sa mi to! A navyše to malo zase raz ten Kingov "creepy" nádych.

23.04.2015 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Wau! Od začiatku do konca to bolo síce jedno veľké zamilované klišé, no aj tak sa ma to dotklo a aj tak mi ublížilo na mojej dievčenskej dušičke, že to nemalo happyend. Veľmi odporúčam ako oddychové, nežné, láskyplné čítanie!

17.01.2015 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Rozhodne pobavilo! Aj keď dej bol sem-tam na hrane uveriteľnosti a logiky, vetná skladba autora a repliky Kvida boli top! A tiež: nasmiala som sa :)

21.10.2014 4 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Mám zimomriavky! Veľmi fascinujúce a inšpiratívne.

20.07.2014 5 z 5

Voda pre slony Voda pre slony Sara Gruen

Nádherné. Určite som ovplyvnená tým, že ma vždy zaujímal cirkusový život v minulých rokoch, kedy to bol skutočne život zasvätený remeslu a nie trápenie zvierat a hra s efektmi. Nádherne popísaná hierarchia života v rodine cirkusantov plus pekný príbeh lásky medzi hlavnými postavami, poľský slon bol už len vtipné a milé prikrášlenie deja.

11.05.2014 5 z 5

Návrat kráľa Návrat kráľa J. R. R. Tolkien

Jednoducho a pravdivo: milujem Tolkiena. To ako má vo svojej hlave už niekoľko dekád rokov príbehy Stredozemia (a iné) a ako je všetko prepojené, logické a dokonalé, to si zaslúži obdiv. Nejde o to, že dáky pánko si vymyslí príšery, novú krajinu a neľudské bytosti ako hrdinov. Toto tu nečakajte (ani v jednej z jeho kníh). Okrem toho, že v jeho príbehoch nájdete niekoľko skrytých významov, dostanú vás aj tým, ako má každá "príšera" svoju histótiu vzniku a nie je voľne pohodená do deja, ako súvisí s iným ríšami a druhmi, a taktiež s inými jeho príbehmi, a ako je to celé pútavo napísané a spracované.

11.05.2014 5 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Toto som si požičala v knižnici, ani neviem prečo (áno, bola som ešte tehotná) a ani neviem prečo sa mi to ťažko čítalo, až som to vlastne nedočítalaPríbeh mi neprišiel nijak zaujímavý a štýl písania bol ťažkopadný a pre mňa aj nudný, no určite má kniha svoj fanclub

28.07.2023 3 z 5