wiix wiix komentáře u knih

Boh múch Boh múch William Golding

Som trochu sklamaná, najmä po tom, ako je toto dielo ospevované. Keby som bola 10 ročný chlapec, bola by som nadšená, ako dospelá žena som len trochu ohúrená zaujímavým námetom a psychologickými fenoménmi, rozpytvanými v hlávkach malých opustených chlapcov.

16.03.2015 3 z 5

Bola raz jedna trieda Bola raz jedna trieda Krista Bendová

Pekne zrýmované, príjemné pre decké ucho, plné ponaučenia :)

16.03.2015 4 z 5

Kronika vtáčika na kľúčik III. Vtáčkar Kronika vtáčika na kľúčik III. Vtáčkar Haruki Murakami

Nebolo to podľa môjho gusta. Rovnako ako v predchádzajúcich dieloch: filozofické rozpravy o živote a boji o šťastie mi boli vzdialené na svetelé roky... a ani štýl písania nebol zvlášť očarujúci.

23.02.2015 3 z 5

Kronika vtáčika na kľúčik II. Vtáčik jasnovidec Kronika vtáčika na kľúčik II. Vtáčik jasnovidec Haruki Murakami

Ako som zistila po prečítaní 2/3 kníh Vtáčika na kľúčik, tento štýl mi nie je veľmi po chuti. Chvíľami mi to prišlo ako súbor poviedok, ktoré sú poprepájané len náhodou alebo výmyslami. Navyše mi je hlavná postava nesympatická a jej filozofickým rozpravám s čudnými, umelo vytvorenými postavami, veľmi nerozumiem a ani ma nebaví o nich viac premýšľať. Snaha však bola, ale asi to nie je pre mňa..

13.02.2015 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Dej skvelý, ale mimo neho - ten štýl písania! Wow! Veľmo čitateľné, som sa smiala v duchu nespočetne krát nad jeho sarkastickým štýlom :)

28.01.2015 4 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Asi som v tom videla niečo viac, ako to, čo tým chcel autor povedať. Ale metaforicky vzato: dobro je súčasť zla a naopak, ľudia sú falošní a krutí, no 1 z 10tich dokáže robiť pekelne dobré divy- a zaobalenie tejto myšlienky sa mi v tomto podaní podivuhodne páčilo.

23.12.2014 4 z 5

Porno Porno Irvine Welsh

Na Trainspotting to nemá, ale aj tak som sa v tom slovnom bahne a charakterovom úpadku vyžívala!

26.11.2014 4 z 5

Milé a zábavné, vetná skladba a voľba replík= dokonalé. Koncu už chýbalo palivo, pripomínalo to Forresta Gumpa, no napriek tomu odporúčam.

06.11.2014 4 z 5

Svet obrov a čarodejníkov Svet obrov a čarodejníkov John Patience

Neskutočná kniha! Pár rokov som sa jej bála kvôli ilustráciam obrov a potom som si ju zamilovala, lebo bola taká zvláštna!

02.11.2014 5 z 5

Klub bitkárov Klub bitkárov Chuck Palahniuk

WAU! Drsné a zvláštne a tak to mám rada. Odporúčam všetkým čudákom a knižným fajnšmekrom (ktorí ešte nemajú vytvorený prvý dojem z filmu a môžu si tento skvost vychutnať prvý krát) :)

02.11.2014 5 z 5

Šašo Šašo Christopher Moore

"Pozor! Tento príbeh je lascívny. Nájdete v ňom bezdôvodné súlože, vraždy, výprasky, mrzačenie, zrady a doteraz neprebádané vrcholy vulgárnosti a obscénnosti, ale aj netradičnú gramatiku, kostrbatý slovosled i masturbáciu slov." - s týmto súhlasím, no ak by to chcelo byť dobré dielo, muselo by to mať aj poitnu, zmysel či nádych akejsi štipľavosti či protispoločenskosti. Inak to bol len klasický príbeh s nadmierou nadávok, ktorý sem-tam pobavil,

25.10.2014 3 z 5

Dobrou noc Dobrou noc Walt Disney

Doteraz si ju opatrujem :) Nehovorím, že sú to najkrajšie rozpárvky detsva, ale po tom, ako som v detstve počula 500 krát červenú čiapočku a 400 krát o troch zhavranených bratoch zo starej ošúchanej knihy, táto bola pre mňa krásna, nová, sýtofarebná a iná, takže prinášala vždy radosť :)

08.10.2014 5 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Mám zimomriavky (z napätia, hnusu, zo života a ľudí) a presne tak to mám rada!

03.09.2014 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Celé 3/4 knihy som čakala na ozajstnú zápletku a skutočné vyšetrovanie, no mala som pocit, akoby príbeh stagnoval na opise tých istých situácii, predmetov a osôb len s malou obmenou viet...a keď prišlo vyvrcholenie, bola som mierne sklamaná, lebo to bolo predvídateľné. Vskratke: nebolo to zlé, ale na skutočnú detektívku to nemá.

29.05.2014 3 z 5

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Niekoľkokrát prečítané (a videné ako film) a stále nemám dosť. Nemám dosť vôňe a iných taktilných dojmov, ktoré trefne autor opisuje v rámci situácie danej doby. Absolutne dokonalé čítanie!
"Svet vôni ma absolútne fascinoval a úplne pohltil a nič iné ma nebavilo, len pre toto som žil na tomto hnusnom svete."

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Ešteže som túto kultovú záležitosť čítala skôr ako som videla film! Kniha vždy vo mne nechá väčší dojem a po prečítaní tejto som dlho rozmýšľala nad tým, ako možno pracovať s ľudskou psychikou, ako niekoho manipulovať, aké rôzne nezmyselné praktiky používajú vyššie postavení na mládežnícke prešľapy a aký to má na človeka dopad. Okrem toho ma zaujal štýl písania a ľahkosť, s akou autor opisuje ťažké životné situácie.

11.05.2014 5 z 5

Pripomína mi to Foresta Gumpa s jeho nereálnymi a náhodne sa udianými príbehmi, keďže všade bol, s každým sa stretol a všetko videl pričom nevie ako a prečo. Vtipné, trefné, trúfalé, ale k dokonalosti tomu chýbal hlbší zmysel. Ale ako oddychové čítanie vhodné :)

11.05.2014 4 z 5

Tisíc žiarivých sĺnk Tisíc žiarivých sĺnk Khaled Hosseini

Nádherné príbehy žien, ktorú sú síce odlišné, ale majú spoločné to, že prišli o svoju identitu a rolu ženy a sú len doplnok a majetok muža. Dramaticky popísaný príbeh úteku a strachu ženy z inej kultúry určite osloví európsku populáciu žien.

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nad ľudskými osudmi si môžeme poplakať a popremýšľať pri rôznych príbehoch. Ale tu autor skĺbil ľútosť nad nespravodlivosťou sveta, zaostalosť danej minulej doby, ľúbostne-dojímavý príbeh hlavnej postavy (teda Paul) a samotnú dejovú líniu procesu Johna. Brilantne zhutnené do pár strán papiera, ľudský príbeh neslávneho strážcu väznice. Dokonalé!

Rekviem za sen Rekviem za sen Hubert Selby

Kníh o drogách som už čítala množstvo. Až príliš veľa ich vyšlo a až príliš veľa ich bolo rovnakých, nudne-realistických a bez posolstva. Tento skvost je však pravý (ľavý) opak týchto kníh! Najskôr človeka rozhodí či zaujme štylizácia, potom štýl reči a replík postáv a nakoniec všetky druhy situácii, ktoré sa deju v hlave narkomana, ktorý si nechce priznať realitu. Autor nádherne psychologicky rozložil až dva druhy zhubných závislosti typických pre toto storočie. Kruto realistické a ten, kto tomu venuje svoj čas, isto neoľutuje.