wiix wiix komentáře u knih

Nespavost Nespavost Stephen King

Po mnohých prečítaných Kingových knihách sa moje nároky stupňujú a toto dielo mi prišlo oproti predchádzajúcim slabšie, avšak aj tak príjemné a strachnaháňajúce čítanie.

19.10.2015 3 z 5

Svět normálních kluků Svět normálních kluků K. M. Soehnlein

Myšlienka knihy bola zaujímavá avšak jej spracovanie mi miestami prišlo umelé, únavné, neprinášajúce nič nové. No pri knihe som si oddýchla a čítala sa ľahko.

14.10.2015 3 z 5

Kamoš obor Kamoš obor Roald Dahl

Obdivujem jeho vetnú skladbu a tvorbu nových slov! Plus dej jeho diel je vždy netradičný, zábavný i poučný :)

08.10.2015 5 z 5

Vedlejší příznaky Vedlejší příznaky Woody Allen (p)

Klasický Allenovský humor, satira, filozofické rozpravy a medzery vo vyhlásených myšlienkach slávnych ľudí- toto všetko ponúkajú Vedľajšie príznaky, kniha príjemná, avšak nie vhodná pre každého.

02.10.2015 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Nesbøa čítam popravde preto, aby som mala prehľad o súčasnej literatúre a niektoré jeho predchádzajúce diela mi prišli obyčajné až nudné. Zavŕšenie dieloch o Harry Holeovi však prekonali moje očakávania, kniha bola napísaná, zaujímava a príjemne sa čítala.

25.09.2015 4 z 5

Koncert pre hrebeň Koncert pre hrebeň Peter Petiška

Na môj vkus príliš primitívne a nudné básne, ktoré sa snažili pôsobiť vtipne, ale rýmovanie a vetná skladba boli vytvorené akoby pre detské publikum.

23.09.2015 2 z 5

Grázlik Gabo v hlavnej úlohe Grázlik Gabo v hlavnej úlohe Francesca Simon

Podľa mňa jedna z tých slabších a menej vtipných vecičiek z tejto série, ale deťom sa to páčilo :)

14.09.2015 3 z 5

Grázlik Gabo a upírska zombia Grázlik Gabo a upírska zombia Francesca Simon

Podľa mňa toto nie je najlepšia kniha pre mládež, ktorá potrebuje výchovu a poučenie ale ako odľahčenie dňa super :)

11.09.2015 4 z 5

Tajomstvo strašidelného zámku Tajomstvo strašidelného zámku Robert Arthur jr.

Napínavá a poučná chlapčenská literatúra nie je síce moja šálka kávy, ale ide o zaujímavé a kvalitné dielo, ktoré je pre danú vekovú kategóriu vhodné a žiadané.

09.09.2015 4 z 5

Bratov svetový zadok Bratov svetový zadok Jeremy Strong

Pre 8-9 ročné deti absolútna komédia, miestami s poučeniami. Odporúčam.

05.09.2015 4 z 5

Fantastický pan Lišák Fantastický pan Lišák Roald Dahl

Poučná a milá vec. Pre dospievajúce deti je svojími príbehmi o tom, ako to v živote chodí a čo je spravodlivé a čo nie, úplne vhodná.

01.09.2015 4 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Verne nie je moja šálka kávy, nie som malý chlapec, avšak oceňujem nadčasovosť a kvalitu diela.

20.08.2015 4 z 5

(Ne)zdravá láska (Ne)zdravá láska Tatiana Brezinská Čuperková

Absolútna oddychovka, ktorá pobaví a netreba nad ňou premýšľať :)

19.08.2015 3 z 5

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Zaujímavé a netradičné čítanie. Dej bol veľmi citlivo a pútavo spracovaný, v rôznych častiach boli skryté múdrosti a poučenia.

04.08.2015 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Aj keď som sprvu bola skeptická touto klasikou, čím som staršia, tým viac nachádzam v nej pochopenie a príjemne prežité popoludnie. Navyše nadčasovosť a psychologické pozadie hlavnej postavy vyvolávajú u mňa chvíle zamyslenia sa a dumania nad dielom. Pani Bovaryová býva neraz stotožňovaná s Annou Kareninou avšak hlavným rozdielom medzi ženami-nesprávne zamilovanými trpitelkami s trúdnomyselnou povahou-je v objekte a povahe ich vášne. Emma Bovary je poblúznená ženskými románmi podobne ako don Quijote tými hrdinskými a preto vo svojom živote hľadá vzrušenie na úkor svojho manželského vzťahu a zdravému rozumu, až sa nechá nakoniec opantať záletníckou povahou mužov a privedie seba i svojho manžela na finančné minimum i psychické dno svojich síl. Tragickosť i reálnosť príbehu je i v dnešnej dobe obdivuhodná.

27.07.2015 4 z 5

Španielska ruleta Španielska ruleta C. C. Bergius

"Šestnáste storočie sa pokladá za obdobie, v ktorom všetky prvky tragickej drámy dosiahli vrchol: krv tečie potokmi, dýky sa vykladajú perlami, ľudský život sa utráca pre maličkosti. Ženy tých čias sú odvážne, statočné, učené, skazené, spola veriace, spola poverčivé. Jazdia ako Amazonky, milujú nebezpečenstvo a riziko, majú rady hudbu a tanec, šperky a šaty. Sú zvyknuté na krvavé divadlá, na jed a dýky." Angelika von Schuckmannová
-stotožňujem sa s týmto tvrdením a toto dielo ho dokonale vystihuje.

27.07.2015 4 z 5

Listy Emilovi / Na fašírky mi nesiahaj Listy Emilovi / Na fašírky mi nesiahaj Milan Lasica

Smutnoveselé príbehy slovenského starčeka, ktoré človeku spríjemnia deň, avšak nič nové neprinesú.

27.07.2015 3 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Najskôr som si Kinga nevedela predstaviť v roli detektívkara a napokon som sa od knihy nevedela odtrhnúť. Oceňujem nielen hlavnú dejovú líniu, ale aj siete vedľajšieho deja a psychologický rozbor postáv.

23.07.2015 5 z 5

Majster šarkanov Majster šarkanov Khaled Hosseini

Začalo to opisom nevinného chlapčenského vzťahu medzi chlapcom a jeho sluhom v Blízkom východe, pričom čitateľ mal možnosť byť svedkom zrady a výčitiek svedomia, ktoré len zreli pod pokrievkou, aby mohli v budúcnosti ešte väčšmi devastovať ľudskú dušu. A skončilo to tým, že "Kábul bol v tých časoch veľmi zvláštne miesto, miesto, kde niektoré veci boli dôležitejšie ako pravda". Happyend knihy nebol v skutočosti "happy" a to mu dodávalo to čaro a to reálno.
"Iba človek bez svedomia a ľudského citu sa netrápi."

02.07.2015 5 z 5

Pytel kostí Pytel kostí Stephen King

Zaujímavé čítanie, ale od Kinga čakám viac a toto akoby ani nebol on! Dej ničím zvláštny, semtam sa mihol závan mystéria, ktorý však nijak nevyvrcholil a téma o spisovateľovi (on je snáď posadnutý tým, že hlavný hrdina je spisovateľ), ktorý nevie/nedokáže ďalej produkovať sa dala spracovať aj zaujímavejšie.

09.06.2015 3 z 5