Wargo Wargo komentáře u knih

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Kniha mimo môj bežný žáner, ale o to viac som sa dokázal nadchnúť pri opisoch bažinnej flóry a fauny, životných peripetií hlavnej hrdinky ako aj brodením sa detektívnou časťou. Povrchne by som knihu definoval ako rozprávku pre dospelých, nakoľko hlavná hrdinka pripomínala skôr princeznú stratenú v čase a priestore, ale ako celok sa kniha čítala veľmi dobre, a neprišla strana, kde by som Kyí nedržal palce.

21.09.2022 5 z 5

Zrkadlový muž Zrkadlový muž Lars Kepler

Juj, toto bola lahôdka. Rýchlo prečítaná, do morku kostí zažratá, chlad a bezcitnosť vyžarujúca. Chcem 9tku !!

20.09.2022 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Opäť dychberúce popísanie jednotlivých scenérií, pričom som sa (najmä vďaka kvalitnému prekladu) ocital na tom či onom ostrove, stál na pláži, tvár mi bičoval vietor a bol som do nitky premoknutý. Autor miluje toto prostredie, to je bez debát. A pátranie v minulosti na získanie rôznych odpovedí plus prepojenie postáv a ich vzťahov robí z tejto knihy unikát. May vie ako písať, ako zaujať a doslova núti človeka ocitnúť sa v Škótsku. Skvelá kniha !

19.07.2018 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Toto je taká srdcovečka, celý Joona. Mnoho čitateľov sa sťažuje s rastúcou brutalitou každej knihy, mne to nevadí. Kniha má človeka zabaviť, pomocou knihy má človek myslieť na niečo iné a s podmanivou hudbou v ušiach (Hildur Guðnadóttir a jej soundtrack k Jokerovi odporúčam ;) ) je táto séria famózna !

20.09.2022 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Je priam až neuveriteľné, ako chytľavo dokáže tento autor zachytiť osudy Medvedínčanov ! Každa strana knihy ma neskutočne brala, čítal som dychtivo a počas celého čítania som si vravel, ako krásne by sa na tento počin aj pozeralo, ak by to severania zhmotnili aj do seriálu. Násilie, hokej, vzťahy... to všetko s nečakaným a opäť dramatickým vyvrcholením ! Američania by to ukončili happy-endom, tu sa však (aspoň pre mňa) nekoná.

04.06.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Čo je hokej ? Pre niekoho absolútne prázdne miesto, ktoré nepotrebuje zaplniť ničím, či už teoretickou znalosťou aspoň základnými faktamio tomto športe, zvučnými menami legiend dávnej či súčasnej histórie. Pre niekoho je však hokej dôvodom ráno vstať z postele a existovať ! V tejto knihe si nájde to svoje každý, z oboch vyššie uvedených skupín. Pre nehokejových fanúšikov je tam dej z mestečka, kde sa pomaly schyľuje k niečomu, čo zmení život väčšine obyvateľov. Pre hokejových fanúšikov je tam všetko ostatné, okorené skvelým dramatickým a pútavo rozpísaným príbehom. Avšak, ak tam toho hokeja je pre niekoho príliš, nezachráni to ani kvalitne vyvážený dej "okolo". Pre mňa veľmi dobré čítanie, seversky kruté, priame, v správnych chvíľkach ľadové. Teším sa na pokračovanie.

04.02.2019 5 z 5

Svetlo, ktoré nevidíme Svetlo, ktoré nevidíme Anthony Doerr

Anthony Doerr napísal výnimočnú knihu. A uvedomil si to aj prekladateľ Martin Kubuš. Je smutnou pravdou, že gramatické chyby, preklepy a podobné "drobnosti" dokážu narušiť zážitok z čítania knihy. Najmä v prípade, ak sa jedná o veľké množstvo chýb pri nízkom počte strán v knihe. Kubuš však pravdepodobne našiel v knihe zapálenie ako ja. Vycibrený preklad (pár menších chybičiek sa našlo, ale vzhľadom na veľké množstvo strán je to sotva badateľné), nádherné prirovnania, porovnania a detailné charakteristiky, ktoré boli akoby presným opisom toho, čo hlavná hrdinka cítila a vnímala každou svojou bunkou, každým svojím zmyslom. Dej, postavy, prostredie a obdobie v knihe sa skĺbilo do jedného fantastického zážitku, a tým, že sa Doerr vyhol záverečným klišé mnohých kníh s podobným námetom, tomu dáva punc zlata. Vrelo odporúčam, krásna kniha !

07.09.2017 5 z 5

Ozveny mŕtvych Ozveny mŕtvych Johan Theorin

Každý spisovateľ si želá, aby jeho prvotina bola výnimočné dielo s nezabudnuteľným príbehom. Dámy a páni, voilà ! Toto je tá kniha !

10.02.2017 5 z 5

Čas smrti Čas smrti Andreas Gruber

Milé prekvapenie. Thrillerov a detektívok som už prečítal zopár, a nie vždy je príbeh originálny. Tu sa mi ale páčilo asi všetko, od detailov jednotlivých prípadov, páchateľ a jeho príbeh, pátranie na viacerých frontoch, S. Sneijderova neznesiteľnosť až po uspokojivé finále. Slušné. Dvojke by som nepovedal nie.

10.07.2019 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Moja najobľubenejšia knižná séria v danom žánri. Prvé 4 knihy som prečítal vo veľmi krátkom časovom slede, a už len z úcty a vedomia, že piata je posledná, som si ju nechával v knižnici dlhšie. Lyšiacky zvládnutý koniec, ktorý fanúšikov isto nesklamal, ba dokonca ostali aj pootvorené dvierka na prípadné neskoršie pokračovanie. Túto sériu odporúčam všade tam, kde niekto stojí o moju radu. PS: Bonus k dobru, že mám túto knihu aj podpísanú ;)

11.01.2019 5 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Hjorth / Risebfeldt sa vyžívajú v Bergmanovi a jeho komplikovanosti. Okolie od Sebastiana očakáva, že nebude nikto iný, než len neustále arogantný sexistický narcis, ktorého nezaujíma nič iné, len on sám. Na vonok sa však začína prejavovať aj jeho ľudskejšia podoba, ktorou si pomaličky získava nielen Vanju, ale aj sympatie svojho okolia. Avšak za akú cenu ? Netreba skočiť Sebastianovi na lep, je to ešte väčšia sviňa, než som si myslel.. ale keď kvôli nemu túto sériu zbožňujem. Bez predchádzajúcich dvoch kníh ani nečítajte. Samotný kriminálny zločin je len podklad na rozohranie fantastického vykreslovania postáv. Tým je táto knižná séria taká obľúbená, krimi prípady máme vždy a všade, ale "dav" okolo Bergmana je len jeden !

23.04.2018 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Po prečítaní recenzií na túto knihu som sa tešil, ako si túto knihu na dovolenke celú prečítam, ba pohrával som sa s myšlienkou, že si vezmem na 7 dňovú dovolenku kníh viac, veď tento "horor" asi prečítam veľmi rýchlo. Ako veľmi som sa mýlil... Na tejto knihe mi vadilo asi všetko, čo sa dalo. Štýl Kariku mi absolútne nesadol, jeho umelé naťahovanie deja mi evokovalo šikovnosť stredoškolákov, ktorí sa umelo snažia navýšiť počet strán svojej práce nejakou vatou, a výsledný celok je potom síce obšírny, ale bez výpovednej hodnoty. Karika nevie navodiť správnu atmosféru, nevie (mňa, ako čitateľa) mi predniesť hlavnú postavu tak, aby mi na nej záležalo, a rovnako mi boli ukradnuté aj ostatné postavy. Čo sa týka ročného obdobia, tak autor si vybral zimu, pravdepodobne preto, pretože zima ako taká dokáže človeka deprimovať svojími krátkymi a studenými dňami, tu mi to však prišlo len ako nástroj na "topiaci sa slamky chytá" na nabudenie ako takej mrazivej atmosféry. A autorovi to aj tak vôbec nevyšlo. Príliš utáraná a deprimovaná hlavná postava, ktorá mala strach aj z otvorenia chladničky mi absolútne prekážala. Karika, moje prvé a posledné stretnutie s Vami.

10.02.2017 1 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Surové, bez zlutovania, s výbornou zápletkou a opäť zaujímavým zvratom. Joona je naozaj veľmi sympatická a ľahko obľubiteľná postava. A Sagu by som chcel spoznať. Vďakabohu, že je táto séria taká početná...

24.04.2019 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Túto knihu by mali zaviesť ako povinné čítanie na stredných školách, po celej Európe, alebo svete. Je to mienkotvorná, dychberúca dráma, po ktorej prečítaní budete dúfať, že ste si práve prečítali kus dobrej fikcie. Ale vy dobre viete, že to tak nieje !

11.01.2019 5 z 5

Pre fanúšikov povinnosť. Hawk !

23.04.2018 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Osobne sa mi viac páčil dej zasadený do mrazivých hôr a psychiatrickej liečebne, ale "pozostatky" deja prvej knihy (potreba čítať prvú knihu sa viac než odporúča) sa fantasticky preniesli aj do druhej Minierovej knihy o Servazovi. Výborné, a jedna z mála kníh, ktorej svedčí väčšie množstvo strán, nakoľko si to dej vyžaduje. Ani na chvíľku kniha nenudí, dej je precízne a prehľadne vypracovaný, a vsuvky s uväznenou ženou sú čerešňou na torte. Vlastne, tá hlavná čerešňa prichádza na záver, a vyráža dych. Hor sa do "Tmy" !

23.04.2018 5 z 5

Učeň Učeň Hans Rosenfeldt (p)

Cítil som, že sa toto duo autorov pri prvej knihe len rozbieha. Bergman a spol. ale ukázali, že som sa tešil oprávnene. Výborný záporák, svižný dej, neustále zabŕdanie do Bergmanovej povahy a dôvode jeho existenčnej krízy, a opäť skvelý záver, ako namotávka na ďalšie pokračovanie. Toto začína byť moja obľúbená séria...

19.10.2017 5 z 5

Mizéria Mizéria Stephen King

Veľmi dobre King vedel, o čom píše. Jeho závislosť na kokaíne najmä v 80tych rokoch mu ponúkla mnoho skúseností, či zlých alebo dobrých. Tieto svoje "poznatky" využil pri písaní postavy Paula Sheldona a jeho závislosť na liekoch bola akoby spoveďou autora knihy. Hold, King mal na výber, Paul už ani tak nie. Annie je ale stelesnený diabol, dobre sa to čítalo. Kniha nebola príliš obšírna, a to deju len prospelo. Film som ešte nevidel, ale jedného dňa si ho isto pozriem.

19.01.2022 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Joona is back ! Či ? Výborné, so skvelým twistom na záver, ktorý som teda že vôbec nečakal. Hypnotizér z jednotky je späť a ja som hltal každú stránku. Výborná a napínavá kniha, pričom sa autor neštíti ani mäsovejších opisov zločinu. Hutná atmosféra od A po Z. PS: Znížiť hodnotenie len preto, že niekomu trvá dlho odhaliť vraha ?! Veď o to práve ide, tápanie až do poslednej strany je to, čo sa na detektívkach odjakživa cenilo !

11.10.2018 5 z 5

Vtipné, originálne, jednotlivé príbehy a ich historický význam v súčastnosti len podčiarkujú iróniu celej knihy. Teším sa na film, nakoľko som si sám Alana už nejako predstavil a svojím spôsobom aj obľúbil, a vidieť ho naozaj trmácať sa niekde zo slonom musí byť ozaj prdel... ;) Taký švédsky Forest Gump !

19.10.2017 5 z 5