vvikingg vvikingg komentáře u knih

Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Dan Brown

Poslechnuto jako audio kniha (6 CD), výborný přednes M. Táborského, líbilo se mi proložení CD úryvky gregoriánských chorálů , které navozuje atmosféru tajemna a chrámů.

11.01.2024 5 z 5

Návštěva cirkusu Návštěva cirkusu Miloslav Šimek

Po letech opět přečteno, povídky vyšly i na Lp jako Návštěvní dny Šimka a Grosmanna, humor který nikdy nezklame

09.11.2021 5 z 5

Nikdo nesmí přežít Nikdo nesmí přežít Miloslav Moulis

Kniha z pozůstalosti z dědovi knihovny osloví i po letech. Poutavě popsáno skutečné povstání věznů v bývalém koncentračním Buchenwald, i když jde o knihu starou přes 50 let , není zatížena ideologickými pasážemi. V táboře byla silná a dobře organizovaná skupina věznů složena z věznů mnoha národností , která připravovala v případě poprav, pochodů smrti ozbrojené povstání, Američané byly už kousek od tábora. Povstání vypuklo 10. dubna 1945 a vězňové se zmocnily tábora , Američané vstoupily do tábora 11. dubna. Povstáním v Buchenwaldu se zabývá i film Nahý mezi vlky.

06.05.2024 4 z 5

Polda Polda Zdena Frýbová

Frýbová ve svých knihách velmi dobře popsala,,divoké devadesátky,, v této knize zabrousila mezi firmy zabývající se prodejem lehkých topných olejů, které se následně prodávali jako nafta. Slušná zápletka, perfektně popsané vydařené únosy s předáním výkupného, nechybí černý humor a na závěr vražda padoucha bývalými příslušníky kriminálky.

27.04.2024 4 z 5

Zprávy o nemocech mocných Zprávy o nemocech mocných Ivan Lesný

První seznámení s autorem a už se těším na další knihy od něho, které jsem si vytipoval a hodlám přečíst. Množství historicky zajímavých a doložených informací z života a panování vybraných aktérů v knize, na konci každé kapitoly Lesný pojednává o nemoci, kterou dotyčný pravděpodobně trpěl. Nejvíce mě zaujal císař Claudius postižený od mládí dětskou mozkovou obrnou a jeho úspěchy a šikovná zahraniční politika, latinizace Británie, dobytí Lýdie, severoafrického území kolem Středozemního moře atd. Zajímavé čtení je i o předácích Velké francouzská revoluce, Mirabeau, Marat, Roberspiere, Couthon. Vláda Ludvíka XVI. by se dala hodnotit jako,,po nás přijde potopa,, přepych šlechty, bídný finanční stav pokladny, feudální vlastnické poměry, byrokratický aparát církve atd. Dalo by se říct, že Marie Antoinetta ,která pohrdala vším co bylo ,, neurozené,, dodala další palivo pro revoluci a přivedla sebe a Ludvíka XVI. pod gilotinu, její výrok : Když nemají na chleba, tak ať jedí koláče , byl další z popudů k revoluci.

25.04.2024 5 z 5

Německé tajné zbraně druhé světové války Německé tajné zbraně druhé světové války Ian Vernon Hogg

První seznámení s autorem a mile překvapen, unikátní informace, není to běžná kniha ohledně tajných německých zbraní. Za nejlepší považuji kapitolu o dělostřelectvu, kromě notoricky známých dělech Gustav, Dora, zmínka o dalších kanonech 600 mm ráže známých jako Gerät 041 a dalších dělech. Výroba těchto super děl byla drahá a náročná za cenu výrobu 1 děla se dalo vyrobit 28 tanků Tiger po srovnání. Na konci knihy seznam firem kde se se součástky na tajné zbraně vyráběly, nechybí i Škodovi závody Plzeň, zbrojovka Brno, Vítkovické železárny Morava -Ostrava. Kniha opravdu našlápnutá informacemi, doplněna kresbami, plánky i fotografiemi zájemcům o tutotématiku doporučuji.

14.02.2024 5 z 5

Guláš Guláš Brian Kimberling

Přiběh mladého Američana Elliota , který v divokých devadesátkách pracuje jako učitel angličtiny, vyučování probíhá většinou v hospodě U zlatého lva a zamiloval si kozla z Velkých Popovic, stylizoval se do role Hemingwaye a snažil se mu vyrovnat v konzumaci akoholu jako většina Američanů, kteří tehdy v Praze pracovali. Kniha je psaná vtipně, jistota byl smažák s hranolky, kuřecí kozy ( prsa) a českému guláši na chuť nepřišel, nemohl rovněž pochopit jak Češi mohou konzumovat na Vánoce kapra, který celý život žije v bahně. Takových postřehů je v knize více, příjemné čtení na 2 odpoledne.

13.02.2024 3 z 5

Angolská anabáze Angolská anabáze Josef Klíma

Velmi dobře pamatuji tenhle příběh, 2 účastníky jsem znal osobně jako starší ročník, šlo o zaměstnance tehdejšího SEPAP ( severočeské papírny ve Štětí dnes firma Mondy). Příběh byl v TV uveden jako inscenace v 80 letech, kniha rovněž stojí za přečtení.

13.02.2024 5 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Pár pořadů i článků o Černobylu shlédnuto i přečteno, jsem starší ročník a katastrofu velmi dobře pamatuji, tehdejší soudruzi v ČSSR jen mlžili, nemohli zradit sovětské soudruhy, takže prosazení závodu míru a účast našich cyklistů byl jen hazard a soudružská solidarita. Informací v době havarie moc nebylo a cením si tehdejšího prohlášení předsedy české mykologické společnosti M. Smotlachy. Tehdy po havárii rostly houby opravdu všude a v ohromném množství. Smotlacha přiznal veřejně zvýšenou radiaci u hub a před konzumací radil nechat houby máčet ve slané vodě, což dnes vyvolá možná úsměv na tváři ale snaha byla. Češi jak známo si dělají srandu ze všeho a tehdy koloval vtip, jsou jablka z oblasti Černobylu poživatelná ? ano jsou jen ohryzek musíme zakopat 1 metr hluboko do země. Kniha není vůbec špatná , doporučuji.

06.02.2024 5 z 5

Svět tajemných sil Arthura C. Clarka Svět tajemných sil Arthura C. Clarka John Fairley

Svět tajemných sil byl v ,, devadesátkách,, skvělý seriál. Knihu která vyšla máme v knihovně dodnes. Nejlepší je kapitola o tunguzském meteoritu, už jako kluk jsem četl nějaké sci-fi, že šlo o ztroskotání vesmírné lodi , autora už nevzpomenu ( myslím Lem) V 80. letech vyšla kniha od ruského autora B. Vronskij Tajemství tunguzského meteoritu , také je zde popsaná tato varianta, pád vesmírné lodi na atomový pohon.

22.01.2024 4 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Kdo si třeba přečetl knihy Peklo na východě, Zajatci japonců, dost pochybuje o přístupu Japonců ohledně stavby a řízení práce Brity a koloniálním důstojníkem. Pro Japonce byli zajatci nuly, podle morálního kodexu bušido, měli spáchat harakiri a nenechat se zajmout.

16.01.2024 4 z 5

Hledání Černého vikinga Hledání Černého vikinga Bergsveinn Birgisson

Knihy o historii lze přirovnat k velké křížovce na každý vyplněný čtvereček se otevřou hned další nevyplněné, záleží na vás jestli se vám křížovku podaří vyplnit celou, tady to autor zvládnul. Tajenka zní, aby viking přežil nesměl projevit slabost , Geirmund byl úspěšný lovec mrožů a obchodník nejen s tukem mrožů, kůžemi a kly , ale i s irskými otroky, měl i svůj harém. V knize o záboru země je o něm zmínka jako o jednom z největších mužů, kteří se na kolonizaci Islandu podíleli. Islandské ságy ovšem na něj zapomněly, byl to viking, který sledoval jen ekonomické cíle, vládl mnoha Seveřanům, byl dovozcem irských otroků , což se v pozdější islandské literatuře považovalo za nežádoucí, byl padouch. Na Islandu bylo otroctví zrušeno ve 12. století, on žil ale v 9. století kdy takové jednání nikdo nekritizoval. Velmi dobrá kniha autor provedl doslova mravenčí práci, doporučuji .

30.12.2023 5 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Poslechnuto jako audio kniha ( 4 Cd) a naprosto perfektní , podání J. A. Haidlera je výborné, u Alešových básniček se musí člověk smát i zavzpomínat na časy minulé, které básničky skvěle parodují, skvělá byla i pasáž jak si Aleš koupil knihu jen proto , že zde bylo napsáno, za třicetilleté války byla v Čechách taková nouze, že nebylo pivo ani pro děti.

22.12.2023

V rokli čeká smrt V rokli čeká smrt Anatolij Vasiljevič Kuzněcov

Škoda, že tato kniha je tak málo známá, dříve nebyla sovětská literatura po nadměrném vnucování a propagaci komunisty moc v oblibě a dnes je situace podobná. Velmi poutavý příběh malého Tolji ( autora) jeho blízkých v období okupace Kyjeva Němci 1941-1943. Kniha se opírá o historicky doložené události, po vstupu německých vojsk v Kyjevě na jedné z hlavních tříd Kresčatik začalo docházet k serii výbuchů budov od 21. -24. září, které měli na svědomí čekisté, kde zahynulo mnoho Němců. Rokle Babí Jar je známá , jako místo masových poprav, méně známý je koncentrační tábor Syrec na okraji rokle, kde skončili fotbalisté Start Kyjev (dřívější hráči Dynamo a Lokomotiva Kyjev), kteří porazili německý tým Flakelf 5:3 (autor uvádí 8:0). Před příchodem Rudé armády, chtěli Němci zahladit stopy v Babím Jaru a vězni z tábora Syrec museli exhumovat oběti a pálit na hranicích.Velmi silné čtení , kniha by si zasloužila i filmové zpracování.

12.12.2023 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Obdivuji autorku, která v pokročilém věku vyprávěla svůj osobní příběh, reportérce a ta je čtivě knižně zpracovala. Muselo to být dost na psychiku, vzpomínat na strašné věci, které si prožila. Kniha se četla dobře a některé vzpomínky jsou opravdu kruté, tahle doba co prožila se nesmí již opakovat.

18.07.2023 4 z 5

Nezákonné války Nezákonné války Daniele Ganser

Většinu konfliktů znám z jiné literatury, tady je vše shrnuto, USA opakovaně sabotovali činnost OSN prostřednictvím politických vražd, agresivních válek, první obětí války je pravda, zákon je jak pavoučí síť malé mouchy se chytí a velké síť přetrhnou a uniknou. V knize chybí invaze USA na Grenadu 1983.

18.05.2023 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

anglický Švejk,, výborná kniha

15.11.2022

Válka Mohykánů Válka Mohykánů Josef Opatrný

Skvěle sepsaná kniha a vyčerpávající informace, poutavě popsané bitvy i drobné šarvátky docela mi bylo líto jak dopadla tehdejší francouzská Akádie, (padla do rukou Anglie) dnes území kanadských provincií Nové Skotsko, Nový Brunšvik a část Québecu. Akádie měla v té době i státní hymnu Ave Maris Stella ( Zdrávas mořská hvězdo) starý latinský hymnus. Ještě bych dodal, že mnoho kolonistů před smrtí hladem zachránily topinambury - slunečnice hlíznatá, které je naučili jíst místní indiáni. První zmínka o jejich pěstování v Evropě , právě pochází z Francie z roku 1607, za Třicetileté války na mnoha místech zabránili topinambury hladomoru v Evropě.
Zdrávas mořská hvězdo, živitelko boží, ustavičná panno , blahá nebes bráno...

24.05.2024 5 z 5

XYZ : poslední poprava v Terezíně XYZ : poslední poprava v Terezíně Dušan Tomášek

Když kobyla umírá kope nejvíc, přesně to by se dalo říct o konci Třetí říše, 51 popravených 2.5. 1945 jeden z příkladů, smutné je že 4.5. 1945 se dostavil do Malé pevnosti Červený kříž. Počet popravených se různí v některé zdroje uvádějí až 61. Narazil jsem v knize na jméno Jiří Balabán , myslel jsem že je o příbuzného Josefa Balabána ( tři králové Balabán, Morávek, Mašín), ale šlo jen o shodu jmen Jiří Balabán byl nejmladší z popravených bylo mu 18 let a jeden měsíc.

29.04.2024 4 z 5

Historie trestu smrti Historie trestu smrti Martin Monestier

Na tuhle knihu mě upozornil kamarád, mám rád literaturu faktu. Velmi zajímavé a morbidní čtení, drsné je co člověk nevymyslí, aby muka odsouzenci před smrtí ještě zintenzivnil. Odborníky byli asiati - Japonci a Číňané pro ty bylo důležité aby muka před smrtí byla krutá a byly i důležitou součástí trestu jejich krutost k lidem i zvířatům je pověstná. I když kniha je staršího data je zajímavá, pár stránek na konci knihy je věnováno katovskému řemeslu v Čechách. Za prostudování stojí i tabulky kde je povolen trest smrti, v Súdánu je povolen trest smrti, pověšením, zastřelením, ukamenováním, ukřižováním na konci 21. století, není to jediný islámský stát kde se středověké tresty stále používají.

23.04.2024 5 z 5