vmatusko vmatusko komentáře u knih

Tekuté časy - Život ve věku nejistoty Tekuté časy - Život ve věku nejistoty Zygmunt Bauman

Náročnejšie čítanie ale zaujímave. Tento múdry sociológ sa v knihe venuje najmä strachu, obavám, ktoré má dnešná spoločnosť a aký má vplyv tento strach vo vzťahoch.

28.06.2018 3 z 5

Čo Dante nevidel Čo Dante nevidel Alfréd Wetzler

Veľmi silná kniha opisujúca fungovanie koncentračného tábora Osvienčim. Alfred Wetzler (Jozef Lánik) opisuje svoj dvojročný pobyt v tomto vyvražďovacom tábore, je to zázrak že dokázal prežiť. Spolu s Rudolfom Vŕbom utekajú na Slovensko aby podali informácie o tomto zle, ktoré sa pácha na nevinných ľuďoch, predovšetkým Židoch. Muselo to byť pre nich ťažké keď prišli na Slovensko a nechceli im aj napriek dôkazom veriť. Človeku je zle, že niečo také sa v minulosti mohlo odohrávať.
Myslím si že je dobré aby sa vedelo aj o týchto udalostiach, ktoré sa v minulosti odohrali.
Román je veľmi zaujímavý a dobre čitateľný.

10.06.2018 5 z 5

Ako chutí moc Ako chutí moc Ladislav Mňačko

Zaujímavé čítanie. Keď som sa ku knihe nedostal na strednej škole, dobieham teraz - na vysokej :-)

07.05.2018 3 z 5

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Veľmi pekná chuťovečka o láske dvoch ľudí. Prečítaná vo vlaku za 2,5 hodiny. Pri čítaní som sa úplne vžíval do postáv.
Na strednej škole som sa ku knihe ako ku povinnej literatúre nedostal, počkala ma na vysokej škole :-)

01.04.2018 3 z 5

Začalo to dýkou a křížem Začalo to dýkou a křížem David Wilkerson

Úžasné čítanie, keď rozpráva o duchu svätom ktorý svojou mocou pretvára ľudí. Mení ich životy. Gangstri, pouličný bitkári, prichádzajú a David WIlkerson káže a hlása o Bohu radostnú zvesť - niektorých to tak zasiahne, že menia svoje životy.
Wilkerson v knihe opisuje že nad každou stranou knihy sa modlil keď ju písal, nechcel aby to bola len taká tuctová kniha, ale aby v sebe mala moc premieňať srdcia iných. V mojom prípade som túto moc cítil. Keď som ju čítal, tak som vedel že Boh je s nami.

01.03.2018 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Anna žije so svojimi rodičmi a sestrou Margot v Holandsku. Od roku 1942 sa ukrývajú v nepoužívaných priestoroch firemného skladu, pretože sú židia. V týchto priestoroch žijú dva roky - tak že o nich skoro nikto nevie - všetkých židov na okolo berú do koncentračných táborov. V roku 1944 bol ich úkryt prezradení. Všetkých 8 členov odviezli jednotky SS a boli deportovaný do koncentračných táborov, kde aj zahynuli. Prežil iba otec Anny Frankovej, ktorý vydal túto knihu.
Celý dej sa odohráva zväčša iba v priestoroch kde žije 8 ľudí, je zaujímavé sledovať ich život počas 2 rokoch. Anna vo veku 14 rokoch opisuje veľmi náročné podmienky - malo stravy, mizerná hygiena, nie vždy najlepšie vzťahy. No aj napriek ťažkým podmienkam sa snažili vzdelávať - učiť sa jazyky, veľa čítať, venovať sa rôznym vedám. Bola to ťažká doba, krásne na tom bolo to že sa tešili (Anna nestrácala nádej) že raz opustia priestory v ktorých sa 2 roky skrývali a znova zažijú slobodu a budú sa môcť opäť vrátiť do bežného života.

01.03.2018 3 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Výborný historický román z ranného kresťanstva, ktorý opisuje prenasledovanie kresťanov, vypálenie Ríma Nerom či hry v Koloseu. Do toho všetko láska mladých ľudí,...
Mne sa najviac páčili časti, v ktorých vystupoval sám apoštol Peter, ktorý rozprával aké to bolo keď chodili z Ježišom - to boli najkrajšie časti knihy pre mňa, doslova som to prežíval. V knihe je aj moment keď chcel Peter odisť z Ríma, lebo sa bál prenasledovania, vtedy ho stretol Ježiš a povedal mu: „Quo vadis, Domine?“ čo znamená "Kam kráčaš?" Vtedy mu Ježiš odpovedal idem sa dať za teba ukrižovať...

15.02.2018 5 z 5

Pravdou proti moci. Príbeh muža, ktorého nezlomili Pravdou proti moci. Príbeh muža, ktorého nezlomili Silvester Krčméry

Silvester Krčméry bol prenasledovaný pre vieru, dlhé roky vypočúvaný, no napriek neľudskému jednaniu si vždy udržal vieru. V knihe opisuje ako sa dokázal vo vezení modliť, robiť si duchovné obnovy. Jedným z najkrajší dní bolo keď mohli mať sv. omšu, samozrejme tajnú! Keďže bol lekár dostal sa medzi viacerých väzňov, ktorí boli rôzni, nedalo sa všetkým veriť. Ako to celé prežíval opisuje pútavá kniha, ktorá vo svojej druhej časti obsahuje aj zápisnice a výpovede väzňa.
Krčméry patrí medzi vzory, ukazuje nám že aj v neľudských podmienkach prenasledovania, ponižovania, netreba strácať nádej a veriť že to má zmysel.
Úsmevný bol záver, keď ho prepúšťali, nechcel ísť, zdôvodnil to "však som sa nijako nepolepšil", prečo by som mal ísť preč?

15.02.2018 4 z 5

Slnečnica - O podriadení slobodnej vôle Bohu Slnečnica - O podriadení slobodnej vôle Bohu Jeremiáš Drexel SJ

Fantastická kniha, dobre sa čítala. Odporúčam pre všetkých ktorý sa vo svojom kresťanskom živote zamýšľajú nad tým čo Boh na neho, na svet dopúšťa. Autor nás učí aby sme všetko čo nás v živote postretne brali ako Božiu vôľu. V knihe je veľa príkladov z Biblie. Spomína sa tam napríklad aj Jób a jeho modlitba - "Pán dal, Pán vzal, nech je Pánovo meno zvelebené!"
Tuto knihu by si mal jednoznačne prečítať minimálne každý veriaci človek.

11.02.2018 5 z 5

Posvätná romanca Posvätná romanca John Eldredge

"V každom ľudskom srdci muža, ženy a dieťaťa je neuveriteľná túžba po intimite, po kráse a po dobrodružstve." Táto túžba nás sprevádza životom a nabáda vykročiť novým smerom. Túto túžbu nám vpísal do srdca Boh. No my si často túto túžbu po romance zamieňame s chviľkovými potešeniami, ktoré sú krátke a prchavé.
Táto kniha nabáda ísť na hlbinu a hľadať čo Boh vpísal do môjho srdca. Je to krásne čítanie, otvarajúce nové horizonty. Odporúčam.

12.05.2024 5 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Myslel som že to nedočítam. Miestami mi to prišlo ako bežné rozprávanie obyčajného života - nič extra sa nedialo. Od zhruba polovice mi to prišlo zaujímavejšie. Je to príbeh o živote, strate a nachádzaní, hľadaní zmyslu.

06.04.2024 3 z 5

Odovzdávanie ohňa Odovzdávanie ohňa Peter Podlesný

Kniha prečítaná za 4 hodiny. Myslím že autorovi ide o jedno - aby sa z chlapcov stali muži - zanechali detské správanie, prevzali zodpovednosť... Spomína iniciáciu, stretávanie sa s inými mužmi, mať v živote cieľ. V druhej časti knihy spomína ženy - ako zistiť či ich zaujímame ako riešiť hádky a iné situácie.
Každý muž si tam môže niečo nájsť, no najdôležitejšie je dať to do praxe.
Ja autora poznám najmä z podcastu muzom.sk, ktorý odporúčam počúvať...

16.03.2024 4 z 5

Jsem Baťa, dokážu to! Jsem Baťa, dokážu to! Jozef Banáš

Tak toto bola úžasná nálož informácií o Baťovi. V minulosti som o ňom čítal len nejaké 2 útle knižky. Toto bolo veľmi dopodrobna. Hltal som stranu za stranou. Kniha je veľmi zaujímavá, dobre napísaná - môžem len odporučiť. Tento geniálny podnikateľ chcel aby sa mali ľudia dobre, v jeho centre neboli peniaze ale najmä spokojný zamestnanec a spokojný zákazník. Bol to inšpirujúci príbeh. Verím že sa mi niekedy podarí navštíviť aj ZLIN.

Na druhej strane, ak niekto hľadá len nejaké rýchle a tie najdôležitejšie informácie o Baťovi, o jeho podnikaní, tomu odporúčam siahnuť radšej po niečom menšom.

30.12.2023 5 z 5

Ukradená pozornost: Proč nedokážeme dávat pozor Ukradená pozornost: Proč nedokážeme dávat pozor Johann Hari

V tejto knihe si autor všíma ako má problém s pozornosťou nielen on, ale aj veľa ľudí okolo neho. Stále prepíname - chvíľu robíme jedno, neskôr druhé, v zapätí sme na sociálnych sieťach... Nevieme sa do ničoho poriadne zahryznúť a len striedame činnosti jednu za druhou.
V knihe pomenúva 12 príčin, prečo sme nepozorní, napríklad: Sme vyčerpaní, Nechce sa nám čítať, Naša myseľ blúdi, Manipulácia technológiami (Google, Facebook...), Narastajúci stres, Zrýchlenie života, Zhoršujúca sa strava, Znečistenie ovzdušia, Vzostup ADHD, Obmedzovanie detí...
Na riešenie týchto príčin autor navrhuje zopár riešení:
1. Zakázať dozorný kapitalizmus - aby nás technológie neviedli, nemanipulovali,
2. Zaviesť 4dňový pracovný týždeň - lebo ľudia sú chronický vyčerpaní,
3. Pretvoriť detstvo, tak aby sa mohli deti slobodne hrať v okolí, v škole.
Autor sa stretáva s veľkým množstvom odborníkov na túto tému, prechádza si s nimi rôzne štúdie a do podrobná ich opisuje v tejto knihe.

12.11.2023 5 z 5

Horlivosť na dlhé trate Horlivosť na dlhé trate Marián Drahoš

V knihe autor vychádza z učenia Don Bosca, vybral si 4 jeho základné prístupy ako ostať horlivý a k ním sa vyjadruje. Rozprávanie je doplnené rôznymi príbehmi či udalosťami zo života spisovateľa.
Pri čítaní občas narazím na to že neviem čo chcel pisateľ povedať. Až keď sa vrátim k názvu knihy, uvedomím si že je to stále o horlivosti.
Cele je to o tom aby sme sa snažili pochopiť dnešný svet - moc sa od neho nedištancovali, vedeli rozlišovať a správne sa rozhodovať. A tiež nezabudli na kresťanské zásady.
A tak náš život nebude iba ako cesta v rýchliku, ale budeme sa vedieť aj zastaviť, pozrieť správnym smerom a možno začneme byť horliví a odoláme strachu a smútku.

09.10.2023 3 z 5

Milosrdné srdce - Zo života a spisov sv. Augustína Milosrdné srdce - Zo života a spisov sv. Augustína Juraj Pigula

Sv. Augustín bol úžasný svätec. Jeho život bol obohacujúci. Táto stručná kniha, popisuje jeho obrátenie sa k Bohu, zanechanie hriechu. Úplne sa spoliehal na Božie milosrdenstvo, o ktorom často kázal a písal vo svojich vtedajších spisoch.
Ak Vás Augustín oslovil, odporúčam od neho dielo Vyznania, ktoré napísal keď sa obrátil vo svojich 33 rokoch.

29.08.2023 5 z 5

Pápež František: Táto ekonomika zabíja Pápež František: Táto ekonomika zabíja Andrea Tornielli

Pápež František sa nebál pomenovať v jednej z encyklík ktoré napísal že "ekonomika zabíja", toto vyjadrenie sa mnohým nepozdávalo, preto bol označený za marxistu. Táto kniha opisuje ako to František myslel, často spomína že namiesto človeka ktorý potrebuje pomoc si všímame ekonomické ukazovatele. Poukazuje na dôležitosť človeka pred ekonomikou. Prehlbujúca polarizácia chudobných a bohatých často zabúda na tých najbiednejších.

"Rast v rovnosti si vyžaduje čosi viac než len ekonomický rast, aj keď ho predpokladá; vyžaduje si rozhodnutia, programy, mechanizmy a procesy špecificky zamerané na lepšie rozdelenie zdrojov, na vytvorenie pracovných príležitosti, na integrálnu pomoc chudobným, ktorá mieri vyššie než len sociálna pomoc. Skrátka, vyžaduje si mužov a ženy, ktorí hľadia do budúcnosti a konajú, pričom nemajú ako jediný cieľ najbližšiu volebnú kampaň.
Mužovia a ženy, ktorí rozdiely medzi dopytovou a ponukovou cenou a ukazovatele na burze nepovažujú za ukazovatele zdravotného stavu krajiny, ale pýtajú sa, či mladí majú prácu, budúcnosť a nádej; či deti majú jasle, škôlky a školy schopné vychovať ich a voviesť do reality; či manželské páry majú možnosť získať dom; či starší ľudia majú zabezpečenú dôstojnú starostlivosť; či tí, ktorí ešte dokážu staviť na budúcnosť a privedú na svet detí, nie sú penalizovaní, ale či majú minimálne spravodlivý plat..."

08.05.2023 3 z 5

Ako byť šťastný? Ako byť šťastný? Vitalia Bella

Kniha je písaná formou rozhovoru (otázka, odpoveď) s odborníkmi v danej oblasti ako je priateľstvo, vzťahy, rodičovstvo, výchova, neplodnosť, zdravie, úspech, vyhorenie, spoločnosť, spiritualita, starnutie. Mať tieto oblasti v poriadku poriešené prináša spokojnosť. Na každú oblasť sa vyjadruje iný odborník. Veľmi dobre sa to číta. Viem si predstaviť že ku niektorým kapitolám sa vrátim, keď budú aktuálne v mojom živote. S niektorými informáciami som sa už stretol.
Na začiatku bolo aj viac krát spomínané aby sme sa neporovnávali s inými ľuďmi na sociálnych sieťach, lebo to zbytočne prináša nechuť že nie sme až taký dokonalý...

26.02.2023 5 z 5

Alef Alef Paulo Coelho

Takmer som to nedočítal. Paul tentokrát stavil na vracanie sa do minulých životov, čo prelínal s duchovným svetom. Oproti jeho iným knihám mi to prišlo veľmi nezáživné až nudné čítanie.
Takéto dielo môže napísať iba autor, ktorý chce zariskovať a má za sebou viac dobrých kníh.

11.02.2023 2 z 5

O čo tu ide? O čo tu ide? Misty Edwards

Táto Americká autorka - Misty sa snaží v kapitolách opísať svoj vzťah s Bohom, ktorý môže byť aj pre nás inšpirujúci. Na začiatku - v mladosti sa dosť zamýšľala nad životom - či má vôbec zmysel. Až napokon zvolí stratégiu páčiť sa Ježišovi, robiť mu radosť, nepretržite naň upierať pohľad. Mať pohľad upretý na Ježiša, robiť všetko iba pre neho je asi jej kľúčová myšlienka, ktorá sa tiahne celou knihou.
V knihe tiež dáva odporúčania ako sa modliť, ako tráviť čas s Ježišom, ako sa sústrediť pri modlitbe. V záverečnej kapitole zamieri aj do témy Ježišovho druhého príchodu.
Kniha je obohacujúca, ktorej cieľom je naučiť sa úprimne žiť s Ježišom.

08.01.2023 5 z 5