vmatusko vmatusko komentáře u knih

Kôň a jeho chlapec Kôň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Pohodové čítanie peknej rozprávky.
Chlapec sa dozvie, že jeho otec ho našiel v košíku keď bol malý a teda nieje jeho skutočný otec - rozhodne sa že utečie. Do úteku sa pridá aj hovoriaci kôň. Kôň rozpráva o čarovnom mieste Narnia - kde sa snažia utiecť.
Pri úteku sa stretnú s dievčaťom, ktoré tiež uteká a má aj ona hovoriaceho koňa. Uteká kvôli tomu že ju chcú vydať za niekoho, koho neľúbi.
Útek sa im napriek všetkému podarí. Zažívajú rôzne zaujímavé situácie.

04.11.2020 5 z 5

Čarodejníkov synovec Čarodejníkov synovec C. S. Lewis (p)

Úžasná oddychová kniha, rozprávajúca o vzniku Narnie. Teším sa na ostatné...

21.06.2020 5 z 5

Buď, kde si Buď, kde si Štěpán Smolen

Moje prvé stretnutie s púštnymi otcami. Hodnotím ako veľmi zaujímave a obohacujúce. Autor nás utvrdzuje v tom že je nevyhnutné si vybrať jednú cestu a ostať jej verný. Neustále preberanie medzi viacerými cestami, prípadne vracanie sa na začiatok nás neurobia šťastnými. Treba sa zamerať na jedno a vytrvať - výsledky sa dostavia.
"Kresťan nie je strom koreniaci v zemi, ale naopak. Je obrátený hore nohami. Korene má v nebi, u Boha. Tam čerpá miazgu a na zemi len vydáva svoje plody. Podľa vzoru vteleného Syna, ktorý sa rozdáva ľuďom práve preto, že patrí Otcovi."
Dôležité je zakoreniť sa pevne - v nebi.

30.12.2019 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Až dych vyrážajúca kniha, opisujúca odvlečenie dvoch sestier do Sovietskeho zväzu a ich tvrdá práca, neľútostné podmienky, choroby, špina, smrť navôkol. Po necelých 20 rokoch sa im podarí znova dostať naspäť do Česka. Ako daň za slobodu je to že nemôžu prehovoriť o tom čo sa dialo v pracovných táboroch. Až po páde komunizmu tieto hrôzy vychádzajú na povrch.
Je úžasné sledovať ako sa im podarilo z toho všetkého dostať, založiť si rodinu, mať deti. Možno že práve viera ich držala nažive. Pre nás sú veľkým vzorom.

24.09.2018 5 z 5

Víťazi Víťazi Fredrik Backman

Tak toto bolo perfektné zakončenie tejto hokejovej trilógie. Zo začiatku sa mi to zdalo náročné - pomaly každá stránka iba o hokeji, vracať sa späť k postavám z prvých dvoch kníh, ale postupne si ma to získalo. A tak hodnotím plným počtom hviezd. Ten záverečný zvrat bol silný. Číta sa to výborne, človek sa až vcíti do jednotlivých postáv.
Som rád že som si mohol prečítať túto knihu a odporúčam každému.

07.01.2024 5 z 5

Chalúpka strýčka Toma Chalúpka strýčka Toma Harriet Beecher Stowe

Ďalšia z kníh, pri ktorej si človek uvedomí ako sa máme dobre. Čítanie o černošských otrokoch s ktorými zaobchádzali ako ani nie s ľuďmi bolo miestami náročné. Predstava že sa k človeku správajú ako k tovaru - kedykoľvek ho môžu predať, byť, vládnuť nad ním je drsná. Miestami sa mi tlačili slzy do očí - aký môže byť človek zlý.
Kniha mi pomohla rozšíriť si obraz o otroctve v minulosti, je napísaná pútavo, veľmi dobre sa čítala.

24.09.2023 5 z 5

Vynález skazy Vynález skazy Jules Verne

Počúval som ako audioknihu.
Bola to taká hodinová oddychovka, o tom ako sa pomocou zbrane zas niekto chcel stať vládcom sveta. Našťastie sa mu to nepodarilo.

01.04.2023 5 z 5

Krátka chuťovečka, ktorá má núti zamyslieť sa nad starobou, stratou pamäte a dôležitosťou vzťahov.

12.02.2023 5 z 5

Čakanie na Bojanglesa Čakanie na Bojanglesa Olivier Bourdeaut

Kniha s pekným - jednoduchým príbehom - ktorý končí smutne.
Pri čítaní zanecháva úsmev na tvári - bezstarostný život plný drinkov, večierkov, tanca. Príbeh je doplnený vtipnými pasážami a ľahkým dôvtipom.
Odporúčam ako oddychové čítanie.

14.02.2021 5 z 5

My verzus vy My verzus vy Fredrik Backman

Male mestečko, ktoré sa delí na Medveďovce a Zubrovku - v oboch je populárny hokej. S popularitou stúpa aj rivalita, ako to spolu zvládnu vyrozprával autor v tejto úžasnej knihe. Lásky, bitky, vzťahy ale predovšetkým hokej - ten je kľúčový v tomto mestečku.
Je to pokračovanie Medveďoviec, ale veľmi silné. Autor ma skutočne talent na opis postáv a vedel úžasne zaujať.

31.01.2021 5 z 5

Posledný boj Posledný boj C. S. Lewis (p)

Geniálne!
Tak ako raz Narnia vznikla, tak musel prísť aj koniec a o tom je táto kniha. Je to úžasný opis večnosti. Ide z toho nekonečná nádej, že sa oplatí hľadať pravdu a byť verný v každom čase. Opis Aslanovho sveta ako Neba bol úžasný, stretnutie všetkých kráľov, dobro, krása a láska ma núti ešte viac sa zamýšľať nad večnosťou. Možno toto je jej hrubý náčrt, uvidíme...

31.12.2020 5 z 5

Strieborná stolička Strieborná stolička C. S. Lewis (p)

Výborné ako vždy!
Eustace a Jill sa opäť vracajú do Narnie, kde pomáhajú nájsť princa Riliána, ktorý zmizol. Prežívajú nečakané dobrodružstva, pri ktorých sa stretávajú so zlou čarodejnicou či obrami. Všetko sa ale dobre končí, princa nájdu a vracajú sa späť do Narnie.
V týchto knihách z Narnie sa mi najviac páčia tie závery, kedy sa deti stretávajú s Aslanom - je to také krásne až duchovné mi to príde (predobraz neba).

29.12.2020 5 z 5

Dobrodružstvá lode Ranný Pútnik Dobrodružstvá lode Ranný Pútnik C. S. Lewis (p)

Edmund a Lucy sa vracajú do Narnie, ide s nimi aj nepríjemný bratranec Eustacea. Dej sa tento krát odohráva na lodi, spolu s princom Kaspiánom objavujú osamelé ostrovy, na ktorých nachádzajú sedem šľachticov - ktorí boli poslaní na smrť. Podarí sa ich nájsť a zachrániť. Nakoniec sa dostávajú "na koniec sveta" - do Aslanovho sveta, kde im Aslan prezrádza že sa už do Narnie nevrátia, ale môžu ho nájsť v ich reálnom svete, ale pod iným menom...
"Tým že ste ma trochu spoznali tu, budete ma môcť lepšie spoznať tam."
Je to perfektný príbeh!

26.12.2020 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Počúval som ako audioknihu - odporúčam. Je to neskutočné ako autor celý čas dokáže držať v napätí. Miestami prichádza strach a obavy a ešte keď si predstavujem Ružomberok a tie miesta, no des.
V závere ako vždy vie prekvapiť: "Na začiatku sa bál všetkého a potom už strach nepoznal... Prešiel úplnou premenou a stal sa jeho sluhom."

30.11.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Perfektné - počúval som ako českú audio knihu (4-hodinová - voľne dostupná na youtube) - veľmi odporúčam - úplne ma to vtiahlo do deja, až tak že mám chuť si o pohorí Tribeč vygoogliť viac informácií, prípadne ak bude možnosť navštíviť toto miesto.
Miestami pri počúvaní to vzbudzovalo strach a napätie, ale bolo to super, držalo to moju pozornosť celý čas.

27.10.2020 5 z 5

Zašpinená sláva Zašpinená sláva Pete Greig

Je to výborná kniha. Veriacich povzbudí na ceste ešte viac kráčať za Kristom. Odovzdať mu svoj život a dôverovať mu. Neveriacim ukáže, že s Bohom to ide lepšie. Kniha je preplnená množstvom príbehov. Zachytáva hnutie 24/7, ktoré po celom svete buduje modlitbové "kotolne" kde neustále prebiehajú modlitby. Cez toto hnutie nachádza množstvo ľudí cestu k Bohu, menia svoje životy a mnohí zanechávajú svoj starý spôsob života.
Pri čítaní som žasol nad každou stranou. Ožívala vo mne túžba mať to isté, mať takú veľkú dôveru, že Boh je so mnou. Stačí mu len veriť, že aj s mojím životom má svoj plán.

22.03.2019 5 z 5

Utiekol som z Osvienčimu Utiekol som z Osvienčimu Rudolf Vrba

Veľmi dobra kniha, kde z úst Rudolfa Vŕbu presne opisuje pobyt v Osvienčime a útek na Slovensko. Kniha sa veľmi dobre čítala, nemohol som sa od nej odlepiť. Spolu s autorom som prežíval tie strašné momenty.
Človek sa potom zamýšľa ako môžu byť ľudia takí krutí - veď to bolo len pred pár rokmi.

06.02.2018 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Veľmi, veľmi veľa faktov o spánku.
Autor sa do tejto problematiky vyzná, kniha je písaná veľmi podrobne a takmer všetko je podložené experimentom na nejakej vzorke ľudí, ktorá daný fakt len potvrdzuje.
Pri čítaní mi zo začiatku vadilo že je to veľmi podrobné, ale postupne som si na to zvykol a ako paradox, čím viac som sa blížil ku koncu tým sa to lepšie čítalo.

Tiež bolo veľmi zaujímavé čítať o tom ako nedostatok spánku výrazne negatívne ovplyvňuje naše zdravie, pozornosť. Podpisuje sa pod rôzne choroby.

Je potrebné chodiť v rovnakom čase spať a ráno v rovnakom čase vstávať, spať aspoň 7 - 8 hodín denne, vyhýbať sa podporným látkam - káva, kofeín...

18.02.2024 5 z 5

Dve veže Dve veže J. R. R. Tolkien

Frodo a Sam pokračujú ďalej smerom do Mordoru - zbaviť sa prsteňa. Cestou stretávajú Glocha, ktorý ich celou cestou sledoval. Pomáha im nájsť správnu cestu.
Cesta sa pre hobítov stáva veľkým dobrodružstvom. Neustále opatrne putujú, zažívajú veľké dobrodružstva, ktoré sú aj nebezpečné.
Som zvedavý na poslednú časť...

21.03.2021 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Počúval som ako 3 hodinovú audio knihu - cez youtube...
Ten Karika to proste vie, dej graduje, drží celý čas v napätí a až na konci sa to "pekne" celé rozuzlí.

29.10.2020 4 z 5